Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

AsmussenSTEVE ASMUSSEN - MISTRZ CZY PRZESTĘPCA?
(tłum. Asia Lipińska)


Trener Steve Asmussen ma na swoim koncie 6720 zwycięstw na sumę 215 000 000 dolarów, jest dwukrotnym zdobywcą nagrody Eclipse Award. We wtorek, 25 marca 2014 r., po czterech miesiącach prowadzenia tajnej operacji PETA złożyła 10 skarg na Asmussena i jego asystenta, Scotta Top Blasi w Kentucky i Nowym Jorku za wiele naruszeń. Na czele ich listy widnieje okrucieństwo wobec zwierząt i przedawkowywanie leków terapeutycznych.

Niecałą dobę po tym, jak PETA ujawniła swój film, dokumentujący używanie środków niedozwolonych w stosunku do koni wyścigowych i innych przejawów nadużyć w Churchill Downs i Saratoga Race Course przez Steve'a Asmussena - trenera Rachel Alexandry i Curlina, władze wyścigowe w Kentucky i Nowym Jorku ogłosiły, że rozpoczynają oficjalne śledztwo w tej sprawie.
"Zachowanie ukazane na nagraniu oraz załączone materiały są niepokojące i gorszące" powiedział dr. Scott Palmer. "Pracujemy nad ustaleniem, co się stało i nad stworzeniem właściwych protokołów, by zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości."
Przejawy znęcania się nad zwierzętami, udokumentowane przez śledczego PETA, zawierają w sobie dowody na rutynowe podawanie koniom środków przeciwbólowych, usypiaczy czy leków moczopędnych, które były wykorzystywane do maskowania kontuzji i zwiększenia szans na lepszy występ konia. Ogier o imieniu Nehro, który zajął drugie miejsce w Kentucky Derby w 2011 roku, cierpiał na chroniczne kontuzje kopyt i był zmuszany do biegania z popękanymi, pokiereszowanymi kopytami, które trzymały się w całości tylko dzięki szpachlówce i klejowi superglue. Zachorował i zmarł dwa lata później, w dniu Kentucky Derby 2013.
Niecałą dobę po tym, jak PETA ujawniła szczegóły swojego śledztwa i film, inny koń - klacz o imieniu Finesse, którą śledczy PETA sfilmował w boksie, gdy nie była w stanie się podnieść, zawaliła się i zmarła po tym, jak w zeszłym tygodniu zajęła drugie miejsce w wyścigu.
New Mexico rozpoczęło również śledzwo w sprawie dżokeja Ricardo Santana Jr. Na filmie PETA został on przedstawiony przez asystenta trenera Asmussena - Scotta Blasi, jako "jeździec maszyna", który nielegalnie używał urządzeń do elektrowstrząsów nazywanych "maszynami" lub "bateriami" na koniach.
W oparciu o toczące się dochodzenia przez New York State Gaming Commission i Kentucky Horse Racing Commission co do zarzutów stawianych przez PETA i zgłaszanych przez różne media, Nation Museum of Racing i Hall of Fame postanowiły, że odwołują nominację Asmussena na 2014 rok, gdyż leży to w najlepszym interesie w/w instytucji.
--------------------------------------------------------
People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) (Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt) – międzynarodowa organizacja non-profit powstała w roku 1980 z siedzibą w Norfolk, Wirginia, USA. Jej główną działalność stanowi walka o prawa zwierząt. Według oficjalnej strony PETA liczy 3 miliony członków, co czyni ją największą na świecie organizacją zajmującą się prawami zwierząt.Powrót do treści | Wróć do menu głównego