Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

BELMONT_S_2013_UCZESTNICY


uczestnicy

W.W. 2013. Wygrała polska hodowla

100. Wielka Warszawska
- zapowiedzi

Marek Rostocki
Służewiec i Partynice z Porębskim w tle

Marek Rostocki
PAPIEROWY MOTYL

Marek Rostocki
SIÓDMY

Co się stało z Kundalini?
(Kishore Mirpuri)

Gdy widzę tor...
(Andrzej Walicki)

OAKS 2013 - Kundalini

Gonitwa uczniowska

ChristinaLipińska
Czy wygra najlepszy?
(St. Leger 2013)

Christina Lipińska
St. Leger - Uczestnicy

Asia Lipińska
Dzieci Szczęścia
Rzecz o Patronusie


TRAF -Zamach na porządki

Nagroda Iwna 2013
- Pillar

Traf o trójkach

Bye-bye,sulki

Ch. Lipińska
Belmont Stakes 2013

Belmont Stakes 2013
- uczestnicy


Rulera 2013

Nagroda Golejewka 2013

Program 2013 Wiosenna

Program 2013 Rulera

Nagr Jaroszowki 2013 - uczestnicy

A. i Ch. Lipinskie
Kentucky Derby 2013

Nagroda Strzegomia 2013

Christina Lipińska
Dobry początek

Christina Lipińska
Nagrody, konie, malowane buźki

Christina Lipińska
Dali i zabrali

Asia Lipińska
Koks w stajni szejka

Asia Lipińska
Dubai World Cup

Christina Lipińska
Plan, którego nie ma

Koniec sezonu 2012

TS - Rekordowe
zakończenie sezou


Kazimierz Molenda
Ręka w nocniku

Christina Lipińska
Programy i leniwe

Marek Rostocki
Sulki nas straszą

Wielka Warszawska 2012

Nagroda Ministra -Pillar

Kazimierz Molenda
Kali z Rosłońców

Historia St. Leger

Christina Lipińska
Koń najlepszy - St. Leger 2012

Christina Lipińska
Derby - Uczestnicy 2012

Marek Rostocki
Wszystkie konie są nasze!

Asia Lipińska
Rosłońce podążają śladami Niespodzianki

Kazimierz Molenda
Służewiecka ścieżka zdrowia

Asia Lipińska
Dlaczego konie łamią nogi?

Robert Zieliński
Podrzynanie gałęzi

Marek Rostocki
Podlewanie toru kubełkiem

RACING POST
YEARLING BONUS
2011

Asia Lipińska
Tower daje power

Asia Lipińska
Nagroda Iwna

Christina Lipińska
Nagroda Soliny

Marek Rostocki
Nagroda Widzowa

Kazimierz Molenda
Skandal na torze

Nagroda Wiosenna 2012

Nagroda Rulera 2012

Nagroda Golejewka

Asia Lipińska
Wyścigi Konne w Krakowie

Kentucky Derby 2012
- I'll Have Another


Kazimierz Molenda
Nie lejcie Porębskiego!

Marek Rostocki
Nagroda Strzegomia

Christina Lipińska
Nagroda Dzamajki

Spotkała nas niespodzianka
21-22.04

Marek Rostocki
Polski koń czy polska konina?

Urodziny Towera

Christina Lipińska
Bomba poszła w górę!

Brama
na Puławskiej 266
szeroko otwarta


Marek Rostocki
Kłusaki, zabójcy kwinty

Marek Rostocki
KŁUSAKI w pigułce

Asia Lipińska
Santa Anita Derby 2012

Marek Roztocki
Szpital dla koni - dawniej

Andrzej Kwaśny
Z sokmanem w Kozienicach

Asia Lipińska
Ruch społeczy ZENYATTA

Dominika Tukowska
Nasi w British Racing School

Inicjtywy Totalizatora i PKWK

1


Og. Fracc Daddy, syn Scat Daddy od Skipper's Mate po Skip Away. Ten koń nie zaistniał w Kentucky Derby, zajmując odległe 16. miejsce. Zdobył 44 punkty kwalifikacyjne do KYD. Dotychczas w czasie swojej kariery najlepiej wypadł w Arkansas Derby (G1), gdzie zajął drugie miejsce. Gonitwę wygrał wówczas inny uczestnik w Belmont Stakes, Overanalyze. W tamtym biegu np. Oxbow był piąty. Poza tym Frac Daddy był drugi w Kentucky Jockey Club (G2), szósty w Holly Bull stakes i siódmy we Florida Derby, które wygrał Orb.

Właścicielami konia jest Magic City Thoroughbred Partners, trenuje go Ken McPeek, a pojedzie na nim dżokej Alan Garcia.

Trener Frac Daddy'ego, Ken McPeek, interesował się pochodzeniami folblutów od 12. roku życia dzięki swemu ojcu. W 1985 roku założył stajnię wyścigową McPeek Racing Stable, która obecnie zatrudnia ok. 100 osób. On właśnie trenował og. Sarava, który w 2002 roku wygrał Belmont Stakes jako największy fuks w historii tego wyścigu, grany 70-1. W zeszłym roku koń w jego treningu, Atigun, zajął trzecie miejsce w Belmont Stakes, grany 20-1. Trenowany również przez niego Tejano Run w 1995 roku był drugi w Kentucky Derby. W swojej karierze trenerskiej zarobił prawie 57 mln. dolarow. Jako doradca i pośrednik w pełnej krwi kupił na aukcji Curlina za 57 tys. dolarów, który dwukrotnie był Koniem Roku w USA i zarobił ponad 10 mln dolarów dla właścicieli.

Dżokej, który pojedzie na Frac Daddy to Alan Garcia, dwudziestosiedmiolatek z Limy w Peru, w 2008 roku wygrał Belmont Stakes na og. Da'Tara, granym 38-1. Z kolei był czwarty na Charitable Man w 2009 i siódmy na Stately Victor w 2010. Młody Peruwiańczyk odziedziczył zawód po ojcu i dziadku, którzy również byli dzokejami. Był oceniany jako jeden z czołowych jeźdźców w Nowym Jorku.

2


Freedom Child, ogier po Malibu Moon od Bandstand po Deputy Minister, hod. Spendthrift Farm LLC, wł. West Point Thoroughbreds, St. Elias Stable, Spendthrift Farm, trener Tom Albertrani, dż. Luis Saez.
Dwulatkiem biegał dwa razy na Gulfstream Park. W sumie dotychczas ścigał się 6 razy, 2 x I, 1 x II, 1 x III. W wieku trzech lat w imponującym stylu, o 13 1/4 długości, wygrał Peter Pan Stakes (G2, Bel, 9f).
Freedom Child jest zinbredowany 3 x 4 na Mr. Prospectora.
Ojca ma tego samego, co zwycięzca Kentucky Derby, Orb, i pochodzi z bardzo dobrej linii żeńskiej. Jest trzecim potomkiem swojej matki, natomiast jego babka, City Band (1994), (Carson City-Wedding Band/Mighty Appealing), była bardzo dobra na torze: 26 startów, 6 x I, 9 x II, 1 x III, wygrywała G1, G2 i G3. W hodowli również wykazała się pozytywnie, z 9. jej potomków wszystkie biegały i zwyciężały. Najlepsze z nich to: wał. London Town (2007) i og. Weather Waring (2004).

Właściciele Freddom Childe są jednymi z wiodących w amerykańskim świecie wyścigów konnych. Od 2007 roku zarobili na swoich konich ponad 19 mln dolarów, mając 26. zwycięzców gonitw typu Stakes, zwycięzców G1 jak: Awesome Gem, Dream Rush, Flashy Bull, Irish Smoke, Lear's Princess i Macho Again, który w 2008 roku w Belmont Stakes był piąty. Oprócz Freedom Child ich hodowli i własności jest zwyciężczyni gonitw typu Stakes, Kauai Katie.

Trener ogiera, Tom Albertrani jest mieszkańcem Nowego Jorku, był asystentem uznanego amer. trenera Billa Motta, a następnie zotał zatrudniony przez Godolphin, stadninę Szejka Mohammeda bin Rashid Al Maktouma. Do Nowego Jorku wrócił w 2005 roku. Albertani trenował Bernardiniego i doprowadził go do zwycięstwa w Preakness Stakes. Dotychczas dwa razy konie w jego treningu występowały w Belmont Stakes - Deputy Glitters (10-ty) w 2006 i trzeci w 2011 roku, Brilliant Speed.

Dżokej Freedom Childa, 21-letni Panamczyk, Luis Saez, ukończył w swojej ojczyźnie szkołę młodych jeźdźcow i w 2009 roku przeniósł się do USA, gdzie w tym samym roku wygrał 105 ze 479 wyścigów, w których brał udział. W sumie ma na koncie ponad 900 wygranych. 31 maja tego roku na torze Belmont triumfował aż pięciokrotnie.


3


Overanalyze, syn Dixie Union i Unacloud po Unaccounted For, został sprzedany jako roczniak na aukcji w Keeneland za 380 tys. dolarów. Zajął czwarte miejsce w Hopeful Stakes (G2), wygrał Futurity Stakes (G2), był trzeci w Iroquois Stakes (G3) i ponownie zwyciężył w Remsen Stakes (G2). Uplasował się na piątej pozycji w Gotham Stakes (G3), gdzie wygrał Vvjack, po czym znów wygrał w Arkansas Derby (G1), triumfując nad Frac Daddy i piątym Oxbowem. W KYD zajął 11. miejsce.

Właścicielem ogiera jest Mike Repole. Koń jest jednym z pieciu zapisanych przez trenera Todda Pletchera.
Dla właściciela będzie to drugie uczestnictwo w Belmont Stakes. W 2011 roku jego Stay Thirsty, który zarobił na torze prawie 2 mln dolarów, był drugi w Belmont. Repole jest jednym z czołowych właścicieli w Saratodze. Posiada m. in. og. Uncle Mo (ponad 1,5 mln dolarów). To również właściciel Stay Thirsty, który w 2011 roku wygrał Gotham S., Jim Dandy S., Travers Stakes i Cigar Mile w 2012 roku. Poza tym jego własności są Unlimited Budget, Calibrachoa, Caixa Eletronica i Driven by Success.

Trenerem Overanalyze jest Todd Pletcher, który wygrał w 2010 Kentucky Derby ogierem Super Saver. W 2011 r. trenował zwycięzców: Stay Thirsty i Awesome Maria. Zdobył cztery nagrody Eclipse jako trener od 2004-2007 i ponownie w 2010. Trenował wielu mistrzów, m. in.: Uncle Mo, Ashado, English Channel, Speighstown, Fleet Indian, Wait a While, Lawyer Ron i Left Bank.

Na ogierze pojedzie rutynowany dżokej John Velazquez, który już dwukrotnie wygrał Belmont: w 2007 roku na klaczy Rags to Riches i rok później na og. Union Rags. W 2012 roku Velazquez wygrał 13 razy G1. W 2011 roku na og. Animal Kingdom po raz pierwszy trumfował w Kentucky Derby. W 2004 i 2005 roku został wybrany Dżokejem Roku.


4


Ogier Giant Finish, syn Frost Giant i Apocalyptic po Hickman Creek, zakwalifikował się do Kentucky Derby zaledwie z 10. punktami. Biegał w wyścigach niższej rangi. Poza tym zajął drugie miejsce w John Battaglia Memorial i był trzeci w Spiral Stakes (G3). W Kentucky Derby był 10-ty.
Jest własności Sunrise Stables, Gary Tolchin, Aubrey Flanagan & Bob Smith, a trenuje go Antony Dutrow.

Właściciel jest zarazem hodowcą Giant Finisha, gdyż posiada jego ojca, Foresta Giant'a - reproduktora stanowiącego w Nowym Jorku od 2012 roku. Właściciel był także współwłaścicielem zwycięzcy Breeders' Cup Mile w 2008 roku, Kip Deville, oraz zwycięzcy w Kentucky Derby i Preakness Stakes, championa trzyletnich koni - Big Browna. Posiadał również championa sprinterów, Benny The Bulla.

Trener Dutrow jest synem trenera Richarda Dutrowa. Również jego bracia - Rick Jr i Sydney "Chip" Dutrow szkolą konie. Giant Finish będzie pierwszym koniem tego trenera, który wystąpi w Belmont Stakes.

W oficjalnym zapisie jako dżokej figuruje E. Prado.


5


Szerzej sylwetkę Orba opisywalismy przy okazji Kentucky Derby, ltóre ogier wygrał o 2 i 1/2 długości przed Golden Soul. Oba konie spotkają się ponownie w Belmont Stakes. W Preakness Stakes Orb zajął 4 miejsce za Oxbowem, Itsmyluckyday i Milute. W Belmont Stakes Mylute i Itsmyluckyday nie wystąpią. Porażkę Orba w Preakness można upatrywać w dość wolnym tempie na krótszym niż w KYD dystansie.
Orb to syn (ur. 24. 02. 2010) Malibu Moon-Lady Liberty/Unbridled.
7 startów: 4 x I, 1 x III, zwycięzca Florida Derby (G1,GP, 9f), Fountain of Youth S. (G2,GP,8. 5f) i Kentucky Derby. Orb jest zinbredowany 3 x 4 na Mr. Prospectora i 5 x 5 na Bold Rulera.
Jego ojciec, Malibu Moon (ur. 1997), po A. P. Indy - Macoumba/Mr. Prospector biegał mało, tylko 2 razy: 1 x I, 1 x II. Jest ojcem zwycięzców na milę w G-1, dał takie konie jak: Devil May Care, Ask the Moon, Life at Ten, Eden's Moon, Declan's Moon.
Rodzina żeńska jest dobra, wszystkie trzy matki biegały i zwyciężały, dawały potomstwo również ścigające się i zwyciężające na torach, jednak Orb jest niewątpliwie najlepszym potomkiem. Bardzo cenny w rodowodzie Orba jest dziadek jego matki, Unbridled, który wygrał Breeders' Cup Classic -G1, Florida Derby -G1, Kentucky Derby -G1 i na 24 starty: 8 x I, 6 x II, 6 x III.
A. P. Indy jako dziadek ze strony ojca, również gwarantuje błękitną krew w żyłach Orba i wydaje się, że dystans 2400 m nie powinien ogierowi sprawić trudności.

Właścicielami i hodowcami Orba są kuzyni Stuart Janney i Phipps Dinny, których rodziny mają długą tradycję związaną z wyścigami konnymi. Stuart w świat wyścigowy został wprowadzony przez swoich rodziców, którzy wyhodowali i byli właścicielami słynnej Ruffian. Obecnie piastuje stanowiska: przewodniczącego w Bessemer Trust, Trustee of Johns Hopkins University, vice przewodniczącego Jockey Clubu i jest członkiem NYRA. Dinny Phipps to z kolei były amerykański finansista i przewodniczący Jockey Club. Zdobył nagrodę Eclipse za całokształt swojego wkładu w amerykańskie wyścigi konne.

Trenerem Orba jest Claude "Shug" McGaughey, wprowadzony do Hall of Fame w 2004 roku. Zdobył on nagrodę Eclipse dla Top Trenerów, szkolił wiele dobrych koni, w tym Personal Ensign.

Orb ma swojego dżokeja. Jest nim Joel Rosario, który po raz pierwszy wystąpił w Kentucky Derby w 2010 r. na og. Make Music for Me, doprowadzając go na 4. miejsce. W marcu tego roku w pięknym stylu wygrał najwyżej dotowany wyścig świata, Dubai World Cup, na og. Animal Kingdom.

Na pewno Orb będzie miał wielu zwolenników, w tym redakcję tower-racing.pl.


6


Incognito jest całkowicie nowy w tym doborowym towarzystwie. Nie miał zapisu do KYD, nie wystąpił w Preakness Stakes, ani w innym ważnym sprawdzianie dla trzylatków. W swojej karierze startował 6 razy: 2 x I, 1 x II, 1 x III.
Jest własności Godolphin Racing, trenerem jest Kiaran McLaughlin, a pojedzie na nim Irad Ortiz Jr .
Incognito ma bardzo interesujące pochodzenie. Jest synem niewymagającego rekomendacji A.P. Indy i Octave po Ubridleds Song.
Jego ojciec, A.P. Indy, wygrał w 1992 roku Belmont Stakes i Breeders 'Cup Classic i zdobył tytuł Konia Roku. Jest ojcem takich koni jak: Bernardini, Pulpit, Mineshaft, Malibu Moon, Stephen Got Even etc. Matka Incognito, Octave (2004), na 13 startów: 4 x I, 7 x II, 2 x III. Wygrała m. in. Mother Goose S. (G1, 9F), Coaching Club American Oaks (G1, 12F), była druga w Ashland S. (G1, 8.5F), Fair Grounds Oaks (G2, 8.5F), Kentucky Oaks (G1, 9F), Cotillion H. (G2, 8.5F), a trzecia w Breeders' Cup Distaff (G1,9F), Alabama S. (G1,10F). Zarobiła na torze ponad 1,5 mln dolarów. Babka i prababka Incognito biegały na przyzwoitym poziomie i rodziły biegające i zwyciężające potomstwo.
Ojciec matki Incognito, Unbridled’s Song dał wielu zwycięzców G1.
Właścicelem konia jest stajnia Szejka Mohammed bin Rashid Al Maktoum. Pomimo, że teraz stajnie Szejka borykają się z kłopotami po aferze dopingowej w Europie, w 2012 roku Godolphin wygrał nagrodę Eclipse przynaną jako wybitnemu właścicielowi i hodowcy.

Trener Incognito, Kiaran McLaughlin, wsławił się przede wszystkim swoimi trzema końmi, które zostały odznaczone Nagrodą Eclipse: Invasor, zdobywcą tytułu Starszego Konia Roku (2006), Lahudood, która biegała we Francji, a w USA wygrała Breeders' Cup Filly & Mare Turf (USA-G1T), Flower Bowl Invitational H. (USA-G1T), wybranej Klaczą Roku w 2007 roku oraz Questing - Klaczą Roku trzyletnich klaczy w 2012 roku. Kiaran McLaughlin w Belmont Stakes wygrał w 2006 roku ogierem Jazil, który był czwarty w Kentucky Derby.

Dżokej Irad Ortiz Jr. ma zaledwie 20 lat i po raz pierwszy dosiądzie Incognito, zastępując kontuzjowanego Mike'a Luzzi. Urodził się w Puerto Rico, gdzie uczeszczał do szkoły dżokejskiej. Tam też osiągnął swoje pierwsze zwycięstwo. Łącznie wygrał 76 wyścigów zanim w 2011 roku przyjechał do Stanów. Latem 2012 roku Ortiz wygrał w Stanach 15 wyścigów.

7


O Oxbowie więcej pisaliśmy przy okazji Preakness Stakes. Właściciel, trener i dżokej - bez zmian.
Oxbow, og. ur. 26.03.2010 r., po Awesome Again od Tizamazing po Cees Tizzy, hod. Colts Neck Stables LLC, wł. Calumet Farm, (trener D. Lukas, dż. Gary Stevens), biegał 10 razy: 2 x I, 1 x II, 1 x III. Wygrał LeComte S. (G3,FG, 1m70yds), był dugi w Rebel S. (G2,OP, 9f).
Oxbow ma obustronne, doskonałe pochodzenie.
Ojciec ogiera, Awesome Again (1994) po Deputy Minister od Primal Force po Blushing Groom, nie wymaga rekomendacji. Na 12 startów 9 razy wygrał, zarobił ponad 4 mln dolarów, zwyciężył w Breeders' Cup Classic (G1), Stephen Foster H. (G2), Whitney H. (G1), Hawthorne Gold Cup (G3), Saratoga Breeders' Cup H. (G2). Jest ojcem tak wybitnych koni jak: Ghostzapper, Ginger Punch, Wilko i Round Pond - wszyscy zwycięzcy m. in. Breeders' Cup .
Matka Oxbowa, Tizamazing (2002) po Cees Tizzy od Cee's Song po Seatlle Song, jest pełną siostrą og. Tiznow, który zarobił na torze ponad 6 mln dolarów, dwukrotnie wygrał Breeders' Cup Classic (G1), w wieku 3 i 4 lat oraz Super Derby (G1), Goodwood Breeders' Cup H. (G2), Affirmed H. (G3), Santa Anita H. (G1), San Fernando Breeders' Cup H. (G2). W 2000 r. Tiznow był Koniem Roku, od 2009 figuruje w Hall of Fame, jest reproduktorem.
Matka Oxbowa została sprzedana na aukcji w Keeneland za okragły milion dolarów, ale nie biegała. Urodziła dotychczas 4 źrebaki, trzy po Awesome Again (ostatniego w 2011 roku - zadebiutuje w tym roku), pozostała trójka biegała i zwyciężała. Najlepszym z nich jest Oxbow.
Babka Oxbowa, Cee's Song (1986) po Seattle Song, biegała średnio, ale w 2001 roku została wybrana kobyłą stadną roku. Jest matką 4. zwycięzców gonitw rangi stakes.
Kariera Oxbowa: zajął czwarte miejsce w CashCall Futurity (G3), wygrał Lecomte Stakes (G2), był czwarty w Risen Star Stakes (G2), w którym triumfował Will Take Charge (zmierzą się ponownie w Preakness Stakes). Poza tym był drugi w w Rebel Stakes (G1), a piąty w Arkansas Derby.
Oxbow w KYD zajął 6 miejsce.
Niewątpliwie największym osiągnięciem Oxbowa było wygranie Preakness Stakes trzy tygodnie temu, wcześniej zwyciężył w LeComte S. (G3,FG,1m70yds) i był drugi w Rebel S. (G2,OP,9f).

Właścicielem Oxbowa jest zamożny przemysłowiec, Brad Kelley, założyciel Calumet Farm. Wcześniej nazwa jego stajni wyścigowej brzmiała Bluegrass Hall. Od 2012 roku wynajął Calumet Farm w Lexington, stajnię legendarnego Alydara. Kelley raz miał konia występującego w Belmont Stakes - w 2012 roku Optimizera, który minął celownik jako 10-ty.

O trenerze, D. Wayne Lucasie, pisaliśmy już omawiając sylwetki koni przed Preakness Stakes. Należy podkreślić, ze stał się on pierwszym trenerem wprowadzonym do Hall of Fame w 1999 r. z dorobkiem 200 mln dolarów wygranych w karierze trenerskiej.

Na Oxbowie pojedzie Gary Stevens. Dżokej w imponujący sposob zaznaczył swój powrót na tor po 7-letniej przerwie. Gary Stevens dotychczas trzykrotnie wygrał Belmont Stakes: w 1995 roku na og. hunder Gulch, na Victory Galop w 1998 roku i w 2001 roku na Poin Givenie. Również trzy razy triumfował w Kentucky Derby, a wygrana przez Oxbowa Preakness Stakes była jednocześnie trzecią wygraną Gary'ego w Preakness. Stevens wygrał też w 1998 Dubai World Cup na og. Charm Silver. Jest w Hall Of Fame od 1997 roku.


8


Kolejny podopieczny trenera Todda Pletchera, Midnight Taboo, syn Langfuhra i Hot Reda po Thunder Gulch. Ogier o wybornym pochodzeniu, który ma dość małe doświadczenie wyścigowe, gdyż biegał tylko trzy razy - raz wygrywając i dwa razy będąc drugi. Na aukcji w Keeneland został sprzedany jako roczniak za 240 tys. dolarów.

Właścicielem Midnight Taboo jest posiadacz ogiera Overanalyze, Make Repole. O nim i trenerze pisaliśmy przy okazji Overanalyze. Być może koń został zapisany do Belmont Stakes by pomóc koledze stajennemu, Overanalyze, choć ojciec matki Midnight Taboo, Thunder Gulch, w 1995 roku wygrał właśnie tę gonitwę.

Na ogierze pojedzie dżokej Garrett Gomez, 39-latek z Arizony, którego specjalnością wydają się być zwycięstwa w Breeder's Cup Classic. Został wybrany Dżokejem Roku w 2005, 2007, 2008 i 2010 roku. W 2012 r. dżokej ten wygrał 124 wyścigów i zarobił ponad 10 mln. dolarów. To właśnie on dosiadał og. Blame w 2010 roku w Breeders Cup Classic, ogrywając do tamtego czasu niepokonaną Zenyatte.

9


Numer 9 wylosował trzeci w Kentucky Derby, ogier Revolutionary, będący również w treningu Todda Pletchera.
Dość szeroko o Revolutionary, jego pochodzeniu i osiągnięciach pisaliśmy przygotowując sylwetki koni do Kentucky Derby. Jedyną znaczącą zmianą jest zmiana dżokeja. W Kentucky Derby na Revolutionary jechał Calvin Borel, a w Belmont Stakes pojedzie dżokej Javier Castellano.
Revolutionary, (ur. 12.04.2010) po War Pass i Runup The Colors/AP. Indy, 6 startów: 3 x I, 1 x II, 3 x III. Zwycięzca Louisiana Derby (G2, FG,9F), Withers S. (G3, Aqu,8.5F), trzeci w Kentucky Derby. Jako roczniak sprzedany został za 80 tys. dolarów. Zakwalifikował się do Kentucky Derby ze 110 punktami. Jego ojciec, War Pass (ur. 2005), na 7 startów: 5 x I, 1 x II. W wieku 2 lat był niepokonany na torze, odznaczony jako champion dwuletnich koni przez Eclipe. Wygrał Breeders' Cup Juvenile (G1,Mth), Champagne S. (G1,Bel). W wieku 3 lat był drugi w Wood Memorial S. (G1,Aqu), jednak w Derby nie wystartował, gdyż udział w Wood Memoriał sporo go kosztował. War Pass padł niespodziewanie w wieku 5. lat, w grudniu 2010 r. Zostawił nieliczną populację koni, a Revolutionary jest jak dotychczas najlepszym jego potomkiem.
Prawdziwym skarbem w rodowodzie Revolutionary jest jego rodzina żeńska. Matka, Runup The Colors (1994) po A. P. Indy i Up The Flagpole/Hoist The Flag, która na 16 startów: 6 x I, 3 x II, 4 x III. Wygrała Alabama S. (G1), Delaware Oaks (L), była druga w Ballerina H. (G1), Spinster S. (G1).
W hodowli urodziła 7 źrebaków, wszyskie biegały, tylko jeden nigdy nie wygrał.
Babka Revolutionary, Up The Flagpole (ur. 1978) po Hoist The Flag i The Garden Club/Herbanger, biegała 22 razy: 7 x I, 3 x II, 2 x III. Wygrała Delaware Oaks, (G2,DEL), Anne Arundel H. (LRL), była druga w Chrysanthemum H., (G3,LRL). Odeszła w wieku 21 lat w 1999 roku. W hodowli zapisała się lepiej niż na torze. Jest matką licznych zwycięzców G-1 jak np: Prospectors Delite po Mr. Prospector - klaczy, która na 9 startów 6 razy minęła celownik jako pierwsza, 1 x II, 1 x III, w hodowli ta jej dzielna córka dała: og. Mineshafta (1999) po A. P. Indy (Mineshaft zarobił na torze ponad 2 mln. dolarów, reproduktor), klacz Tomisues Delight (1994) po A. P. Indy, która zarobiła ponad milion dolarów na torze. Wszystkie jej 5 źrebaków były bardzo dobrze biegały, a dwa z nich, wybitnie. W 2003 roku została wybrana Matką Stadną Roku.
Drugą bardzo dobrą córką Up The Flage jest Flagbird po Nureyev, która była dobra na torze: 6 x I, 4 x II, 3 x III na 20 startów i też została wybrana championką matek hodowlanych w Anglii, Irlandii i we Włoszech.
Up The Flagpole jest też matką zwycięzcy G-2, Top Accounta po Private Account, który na 30 startów: 10 x I, 5 x II, 4 x III.
Linia żeńska Revolutionary wywodzi się z rodziny wspaniałej klaczy La Troienne.

Właścielami Revolutionary są WinStar Farm LLC. Oni już fetowali zwycięstwo w 2010 w Kentucky Derby, kiedy to wygrał koń ich hodowli i własności, Super Saver. W tym samym, szczęśliwym dla nich roku inny ich koń - Drosselmeyer niespodziewanie wygrał Belmont Stakes.

Trenerem Revolutionary jest Todd Pletcher, o którym już pisaliśmy.

W Belmont Stalkes na Revolutionary pojedzie J. Castellano, który przyjechał do Stanów z Wenezueli w 1997 roku. Z trenerem Toddem Pletcheerem będzie po raz trzeci współpracował w Belmont Stakes - w 2011 roku na Stay Thirsty zajął drugie miejsce w Belmont S. i szóste na og. Interactif w 2010.
W Belmont Castellano wystąpi po raz siódmy. Był on stałym dżokejem wspaniałego Ghostzappera, który w 2004 roku wygrał Breeder's Cup Classic i został Koniem Roku. W 2006 roku poprowadził Bernardiniego do zwycięstwa w Preakness Stakes. Bernardini został Koniem Roku trzylatków po kolejnych zwycięstwach: w Travers S. i Jockey Club Gold Cup.

10


Will Take Charge to drugi podopieczny trenera D. W. Lukasa, był siódmy w Kentucky Derby i siódmy w Preakness Stakes. Jest on synem Unbridleds Song i Take Charge Lady po Dehere. Uplasował się na dalekiej trzynastej pozycji w Kentucky Jockey Club (G2), w którym drugie miejsce zajął Frac Daddy. Ukończył wyścig jako drugi w Remington Springboard Mile, a następnie jako pierwszy w Smarty Jones Stakes. W Southwest Stakes (G3) przybiegł dopiero na szóstej pozycji. Na koniec zwyciężył w Rebel Stakes (G2), gdzie pobił Oxbowa po pięknym finiszu z pola.
Jego ojciec, Unbridleds Song (1993) po Unbridled od Trolley Song po Caro, najlepiej czuł się na dystansach od 1600 do 1800 m, choć w wieku 4. lat wygrał też Olympic H. na ok. 1400 m. Unbridleds Song wygrał Breeders' Cup Juvenile S. (G1,BEL,8.5f), Breeders' Cup Juvenile S. (G1,BEL,8.5f), był drugi w Fountain of Youth S. (G2,GP,8.5f), Peter Pan S. (G2,BEL,9f), Hutcheson S. (G2,GP,7f).
Matka ogiera, Take Charge Lady (1999) po Dehere od Felicita po Rubiano, była b. dobrą klacza wyścigową, zarobiła prawie 2,5 mln. dolarów, na 22 starty: 11 x I, 7 x II, była druga między innymi w Kentucky Oaks (G1), Alabama S. (G1), Gazelle H. (G1), Falls City H. (G2). W wieku 4. lat wygrała Spinster S. (G1), Arlington Matron H. (G3) i zdobyła drugie miejsce w Apple Blossom H. (G1), Ogden Phipps H. (G1), Delaware H. (G2). W stadzie dała 5 źrebaków, wszystkie biegały, 4 z nich zwyciężały. Najlepszym jej synem był Take Charge Indy (2009) po A. P. Indy, 12 startów: 3 x I, 4 x II, 2 x III, który wygrał Florida Derby (G1,GP, 9F), Alysheba S. (G2,CD, 8.5F) i zarobił na torze ponad 1 mln dolarów.

W Belmont Stakes pojedzie na nim dzokej, który jechał w KYD, Jon Court.
Jon Court ścigał się na różnych torach w USA. Dwa lata pod rząd wygrał Arkanzas Derby- w 2010 roku na Line Of David i w 2011 roku na og. Archarcharch.


11

O og. Vyjack sporo pisaliśmy przy okazji Kentucky Derby. W KYD zajął przedostatnie, 18 miejsce.
Syn Into Mischief i Life Happened/Stravinsky, na 5 startów: 4 x I, 1 x III. Wygrał Traskwood S. (Aqu, 7f), Jerome S. (G2,Aqu, 1m70y), Gotham S. (G3,Aqu, 8.5f), był trzeci za Verrazano i Normandy Invasion w Wood Memorial S. (G1,Aqu, 9f). Vyjack uzyskał 70 punktów w klasyfikacji generalnej do Derby.
Rodowód Vyjacka nie predystynuje go do roli poważnego kandydata na zwycięzcę w dystansie derbowym (2000 m), nie mniej koń dotychczas pokazał się z dobrej strony i zwyciężał w gonitwach na dystansie o 200 m. krótszym.
Jego ojciec, Into Mischief (2005 r.) po Harlans Holiday i Leslie's Lady/Tricky Creek na 6 startów: 3 x I, 3 x II. Kontuzja uniemożliwiła mu start w Kentucky Derby. Wygrał CashCall Futurity (G1), Damascus S., drugi był w Hollywood Prevue S. (G3), Malibu S. (G1), San Vicente S. (G2). Into Mischief jest też ojcem og. Goldencents i przy prezentacji sylwetki tego ogiera został szerzej opisany.
Matka Vyjacka, Life Happened (ur. 2001 r.), nie biegała. Dotychczas urodziła 4 źrebaki - 3 biegały i wygrywały, a klacz ur. w 2011 roku jeszcze nie debiutowała.
Babka ogiera, Round It Off (ur. 1990 r.) po Apalachee i Capp It Off/Double Zeus, biegała 20 razy: 3 x I, 2 x II, 3 x III. Urodziła 6 źrebaków - 4 biegały i zwyciężały. Najlepszym jej synem był og. Disco Rico po Citidancer, który na 17 startów: 9 x I, 5 x II, 1 x III, wygrał: Bobby Hale S. (O),J ersey Shore Breeders' Cup S. -G3, Maryland Breeders' Cup Handicap -G3, Lite The Fuse S. -L, Fire Plug S. -L, Endless Surprise S. -L, Hoover S. -L, był drugi w: Amsterdam S. -G3, Legal Light S. -L, Montpelier S. -L,Paterson Handicap -L, trzeci w: General George Handicap -G2. W 2001 roku został wybrany championem sprinterów w Maryland.
Prababka, Capp It Off (ur. 1982 r.) po Double Zeus i Turn Capp/ Turn To Reason biegała 18 razy: 9 x I, 3 x II, 3 x III. Wygrała m. in. Maryland Distaff H., Key Bridge S., Nellie Morse H. W stadzie urodziła tylko trzy źrebaki, najlepszą była klacz Miss Slewpy (1991 r.) po Slewpy, która na 26 startów: 14 x I, 6 x II, 2 x III.
Vyjack jest półbratem og. Prime Cut (po Bernstein), który był najlepszy na 1 1/16 mili. Stravinsky (sprinter) jako ojciec matki Vyjacka gwarantuje błyskotliwą szybkość. Nie mniej on też potrafił dać potomstwo, które odnosiło sukcesy na dalszych dystansach, np. Serenade Rose (Australia) czy irlandzkiej hodowli Rip Van Winkle.
Jednak rodowód Vyjacka obustronnie wskazuje bardziej na sprintersko-milerskie pochodzenie i mało w jego rodowodzie staminy.

Właścicielem Vyjacka jest David Wilkenfeld, stajnia Pick Six Racing. David dorastał na Long Island i był częstym kibicem na wyścigach, pasjonowała go też gra. Któregoś razu zarobił na Churchill Downs, Del Mar i Santa Anita. Postanowił połączyć swoją pasję z żyłką do interesów. Vyjack jest pierwszym koniem, który kupił, a jego imię to skrót od imion rodziców Davida - Vivienne i Jack.

Trenerem Vyjacka jest Rudy Rodriguez rodem z Meksyku, który do USA przybył w 1980 r. Jest stosunkowo świeżym trenerem, bo samodzielną karierę rozpoczął od 2012 roku. Był asystentem trenerów Ricka Dutrowa seniora i juniora, a także Bobby Frankela.

Na Vyjacka zapisany jest rutynowany francuski dżokej J. Leparoux.


12


Numer startowy 12 ma Palace Malice, syn Curlina i Palace Rumor po Royal Anthem. To czwarty kon w treningu Todda Pletchera. Pojedzie na nim doskonały dżokej Mike Smith tak jak w Kentucky Derby. W KYD, Palace Malice zajął 12. miejsce. Palace Malice był trzeci w Risen Star (G2), gdzie pokonał czwartego na celowniku Oxbowa, szóstego Golden Soul. Zajął dalekie siódme miejsce w Louisiana Derby (G2) za zwycięskim Revolutionary, Mylute i Golden Soul i drugi w Blue Grass Stakes (G1).
Jego ojciec Curlin nie wymaga rekomendacji. Jest to jeden z najbogatszych koni na torze, bo w samej karierze sportowej zarobił ponad 10 mln. dolarów, obecnie jest cenionym reproduktorem. W wieku 3. lat wygrał Preakness S. (G1, 9.5F), Breeders' Cup Classic (G1, 10F), Jockey Club Gold Cup (G1, 10F), Arkansas Derby (G2, 9F), Rebel S. (G3, 8.5F), był drugi w Belmont S.(G1,12F), a trzeci w Kentucky Derby (G1, 10F), Haskell Invitational H. (G1, 9F).
W wieku 4 lat zwycieżył w Dubai World Cup (UAE-G1, 10F), Stephen Foster H. (G1, 9F), Woodward S. (G1, 9F), Jockey Club Gold Cup S. (G1, 10F), Jaguar Trophy H. (UAE, 10F), był drugi w Mano' War S. (G1, 9.5FT), czwarty w Breeders' Cup Classic (G1, 10F).
Palace Malice jest trzecim źrebakiem swojej matki, Palace Rumor, która na torze na 15 startów była 5 x I, 1 x II, 1 x III. Palace Malice pochodzi z dobrej linii żeńskiej, pierwsze trzy matki biegały i zwycieżały oraz wydawały na świat zwycięzców.

Właścicielami Palace Malice jest Dogwood Stable. Będzie to drugi koń tej stadniny, który wystąpi w Belmont Stakes. W 2000 roku ich Impeachment zajął piąte miejsce w tym prestiżowym wyścigu.
Na ogierze pojedzie dżokej Mike Smith, stały dżokej wspaniałej Zenyatty, na której z 20 startów, 19 razy wygrał. W 2009 roku Mike Smith został przedstawiony w serialu, który emitowano na Animal Planet pod tytułem: "Dżokeje".

Mike Smith po raz pierwszy wygrał Belmont Stakes na og. Drosselmeyer w 2010 roku. W zeszłym roku na ogierze Paynter zajął drugie miejsce w Belmont. W 2005 roku wygrał KYD na og. Giacomo. W 1993 i 1994 roku zdobył tytuł Eclipse i dwa lata pod rząd został wybrany Dżokejem Roku.


13


Unlimited Budget jest jedyną klaczą w stawce, również w treningu Todda Pletchera. To trzeci koń własności Mike Repole biorącym udział w tym wyscigu, a dosiądzie ją jedyna kobieta-dżokej w tej stawce, Rose Napravnik.
Unlimited Budget to córka Street Sense i Unlimited Pleasure po Valid Appeal. W swom życiu startowała 5 razy: 4 x I, 1 x III.
W wieku 2 lat wygrała na długim jak na dwulatkę dystansie w Demoiselle S. (G2, Aqu, 9f). Jako trzylatka wygrała w Rachel Alexandra S. (G3,FG, 8.5f), Fair Grounds Oaks (G2,FG, 8.5f). W Kentucky Oaks (G1,CD, 9F) zajęła trzecie miejsce.
Jej ojciec, Street Sense (2004) na 13 startow: 6 x I, 4 x II, 2 x III.
Wygrał Breeders' Cup Juvenile (G1, 8.5F), Kentucky Derby (G1, 10F), Travers S. (G1, 10F), Jim Dandy S. (G2, 9F), Tampa Bay Derby (G3, 8.5F w rekordowym czasie - 1:43.11). Był drugi w Preakness S. (G1, 9.5F), Blue Grass S. (G1, 9F), Kentucky Cup Classic S. (G2, 9F). Pierwsze potomstwo po nim urodziło się w 2009 roku.
Matka klaczy, Unlimited Pleasure (1997), biegała 8 razy: 4 x I, 1`x II, 1 x III. W stadzie najlepszą jej córką jest Unlimited Budget, ale oprócz niej urodziła 7 źrebiąt, z czego 7 biegało, a 5 zwyciężało.
Babka klaczy, Cricet Box, nie biegała, ale w stadzie dała dobrego Outoftheboxa (1998), który wygrał What A Pleasure Stakes (G3), Reality Stakes, Super Derby (G1), był drugi w Florida Derby (G1), Fountain of Youth Stakes (G1), a trzeci w Fayette Stakes (G3).
Z kolei prababka klaczy, Patsy's Lil Girl (1971), urodziła 12 źrebaków z czego 10 biegało, 9 zwyciężało, a jeden wygrywał G1 i G2, sam zostając dobrym reproduktorem.
Jak widać na swoje pochodzenie Unlimited Budget nie może narzekać.

Rosie Napravnik była piata w tegorocznym Kentucky Derby i trzecia w Preakness Stakes na ogierze Milute. Będzie pierwszą kobietą-dżokejem, która bierze udział we wszystkich trzech gonitwach Triple Crown. W 2012 roku wygrała Breeders 'Cup Juvenile na og. Szanghai Bobby i Kentucky Oaks na klaczy Believe You Can. Rosie ma 25 lat. Pierwsze zwycięstwo odniosła 9 czerwca w 2005 roku na torze w Pimlico, dzień po ukończeniu przez nią szkoły średniej.
Kiedy Unlimited Budget wygrywała Rachel Alexandra S. (G3,FG,8.5f) w siodle miała właśnie Rosie Napravnik.

14


Ostatni numer, 14., przypadł w udziale ogierowi Golden Soul, który dość nieoczekiwanie zajął drugie miejsce w Kentucky Derby, dwie i pół długości za Orbem. Golden Soul biegał 6 razy, z czego raz wygrał, a trzy razy był drugi. Był drugi w Lecomte Stakes (G3) za Oxbowem, szósty w Risen Star (G2) za trzecim na mecie Palace Malice. Poza tym zajął czwarte miejsce w Louisiana Derby (G2), w którym pokonał go Revolutionary i Mylute, pobił za to Palace Malice, który uplasował się dopiero na siódmej pozycji. Jest synem Perfekt Soul i Hollywood Gold po Mr.Prospector. Do Kentucky Derby zaklafilikował się z 14 punktami.
Patrząc na rodowod Golden Soula widać, że zajęcie drugiego miejsca w KYD nie było przypadkowe. Jego ojciec, Perfect Soul (1998) jest synem epokowego Sadlers Wellsa od matki Ball Chairman, córki Secretariata. Sam Perfect Soul na 21 startów był: 7 x I, 5 x II, 1 x III. Biegał w Kanadzie na trawie i wygrał Keeneland Turf Mile (G1T), King Edward B.C.H.(Can-G2T) oraz Atto Mile (G1T), Maker's Mark Mile S.(G2T). Jego córka, Perfekt Shirl (2007), wygrała m. in. Breeders' Cup Filly & Mare Turf [G1,CD, 11FT].
Matka Golden Soul, Hollywood Gold (1994), nie biegała, ale jest córką Mr. Prospectora i Lady in Silver po Silver Hawk. Urodziła 8 źrebaków, z czego 6 biegało i zwyciężało.
Babka Golden Soula, Lady In Silver biegała we Francji i w USA. Na 17 startów: 6 x I, 3 x II, 1 x III. Wygrała Prix de Diane (Fr-G1), Prix Finlande (FR), Cardinal H. (USA-L), była druga w Arlington Million (USA-G1), a trzecia w Prix Saint-Alary (Fr-G1). Była matką 11 źrebiąt, 7 biegało, 5 zwyciężało.

Golden Soul jest własności pana Charlesa Fipke, trenuje go Dallas Steward, a dosiadać go będzie dżokej, który pojechał na nim w KYD, Robby Albarado.
Właścicel Golden Soula jest i właścicielem matki Golden Soula, Hollywood Gold. Pan Fipke urodził się w 1946 roku i mieszka w Kelowna, British Columbia. Jest organizatorem pierwszej kopalni diamentów w Kanadzie, Ekati Diamond Mine. Jego osiągnięcia jako odkrywcy i wydobywcy złóż diamentów w Kanadzie zostały opisane w książce "Ogien na lodzie" przez Vernona Frolicka. Dzięki jego odkryciom Kanada stała się trzecim na świecie największym dostawcą diamentów na świecie. Od 1981 roku zaangażował się Fipke w wyścigi konne. Jest hodowcą i właścicielem Tale of Ekati, zwycięzcy w Wood Memorial i Cigar Mile. Jest też właścicielem i hodowcą ojca Golden Soul, Perfect Soula oraz ogiera Not Burbon (2005), który zarobił dla niego ponad milion dolarów wygrywając m. in. Queen's Plate S. (R,WO, 10F), Plate Trial S. (G3,WO, 9F), Queenston S. (S,WO, 7F), Overskate S. (WO, 7F), był drugi w Achievement H. (S,WO,6F), a od 2011 roku jest wdrożony do hodowli. Fipke ma swoje konie u trenerów: Dallas Stewart, Roger Attfield, Barclay Tagg i Bob Baffert.

Trener Golden Soula, Dallas Stewart urodził się w 1959 roku w stanie Michigan, gdzie pracował jako jeździec treningowy. Później był asystentem trenera D. Wayne Lukasa. W 1985 roku zdobył licencję na trenowanie koni. Jego najlepszy sezon to 2001 rok, kiedy konie w jego treningu zarobiły prawie 4 mln dolarów. W 2006 roku klacz przez niego trenowana, Lemons Forever, wygrała Kentucky Oaks, grana 50-1. Konie w jego treningu w Belmont Stakes biegały dwa razy - w 2001 roku, Dollar Bill (był czwarty), a w 2008 roku Macho Again (piąty).

Dżokej Robby Albarado urodził się w Lafayette w Luizjanie, obecnie ma 41 lat. Pierwszy raz zwyciężył na Evangeline Downs w 1990. Od tego czasu wygrał ponad 4500 wyścigów. Jeździł na wybranym dwukrotnie Koniu Roku, Curlinie. Oprócz zwycięstw na Curlinie, Albarado w 2006 roku był czwarty w Belmont Stakes na koniu Steppenwolfer i w 2008 roku był drugi w Belmont Stakes na koniu Denis of Cork.Powrót do treści | Wróć do menu głównego