Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

Belmont Stakes 2013


8.06.2013

UCZESTNICY >>>

Belmont Stakes to trzecia i zarazem ostatnia gonitwa z cyklu Triple Crown (Trzy Korony), kończąca najważniejsze sprawdziany dla koni trzyletnich w USA. Jest to najstarszy i najdłuższy (1,5 mili, co odpowiada 2400 m) bieg z triady. Ogiery i wałachy niosą w tej gonitwie 57 kg, klacze 55 kg. Wyścig odbywa się co roku 5 tygodni po Kentucky Derby i 3 tygodnie po Preakness Stakes. W tym roku będzie rozegrany 8 czerwca.
Belmont Stakes jest wyścigiem, który gromadzi największą liczbę widzów. Rekord oglądalności padł w 2004 roku, zamyknął się liczbą 21 900 000 telewidzów.
Pierwszy wyścig odbył się w Jerome Park Racetrack na Bronxie, na torze wybudowanym w 1867 roku przez maklera giełdowego Leonarda Jerome (1817-1891). Impreza finansowana była przez Sir Augusta Belmonta (1816-1890), od którego nazwiska gonitwa nosi swoją nazwę. Do 1890 roku Belmont Stakes odbywał się w Jerome Park, później został przeniesiony na pobliski tor w Morris Park Racecourse. Od 1905 roku ten prestiżowy wyścig rozgrywany jest w Belmont Park, na torze Elmont na Long Island.
Pierwszym koniem trojkoronowanym w USA był Sir Barton w 1919 roku. Z kolei 9 czerwca 1973 roku słynny Sekretariat zdobywając trzecią koronę wygrał Belmont Stakes w rekordowym czasie 02.24" wyprzedziwszy rywali o 31 długości. W ten sposób pobił rekord Count Fleta, który wygrał wyścig o 25 długości w 1943 roku. Czas Sekretariata do dziś nie został powtórzony.

a
Belmont Stakes jest nazywany "Testem dla championów", gdyż jako najdłuższy z dystansów dla trzylatków wymaga od koni nie tylko szybkości i błyskotliwości, ale i wytrzymałości. Drugą nazwą jest "Biegiem po goździki", ponieważ zwycięski koń nakrywany jest derką uplecioną z tych białych kwiatów. Tradycyjną piosenką, którą publiczność odśpiewywała przed startem do 1996 roku była "Sidewalks of New York". Od 2010 roku oficjalnie związaną z Belmont Stakes jest "Theme from New York, New York".
Właściciel zwycięzcy dostaje srebrny puchar projektu Paul- dinga Farnhama dla Tiffany and Co.
W tym roku nie będzie konia trójkoronowanego, więc sprawa wygrania gonitwy jest otwarta. Znajdzie się, jak zawsze, kilku faworytów, ale zwycięstwo któregoś z mniej liczonych koni nie zaskoczy. Przecież w ciągu ostatnich 20. lat tylko trzy razy zwyciężali faworyci - w 1995 roku Thunder Gulch (Gulch-Line Of Thunder/Storm Bird), Point Given (Thunder Gulch-Turkos Turn/Turkoman) w 2001 roku i Afleet Alex (Northern Afleet-Maggy Hawk/Hawkster) w 2005 roku. Ubiegłoroczny - Dullahan (Even The Score-Mining My Own/Smart Strike), grany 5-2, trzeci w Kentucky Derby, w Belmont był siódmy, 11 długości za zwycięskim Union Rags (Dixie Union-Tempo/Gone West).
Pomimo mniej udanego występu w Preakness Stakes, prawdopodobnie najbardziej liczony będzie zwycięzca Kentucky Derby, Orb. Dalej szanse rozłożą się między Revolutionary (trzeci w KYD) i triumfatorem w Preakness Stakes, Oxbow'em.

Od 1978 roku w USA żaden koń nie zdobył Trzech Koron. Ostatnim był Affirmed (Exclusive Native-Wont Tell You/Crafty Admiral), a w 2005 roku Afleet Alex wygrał dublet składający się z Preakness Stakes i Belmont Stakes.
Czy osiagnięcie to powtórzy Orb - trudno przewidzieć. Ponieważ Belmont Stakes rzadko wygrywa faworyt, warto zapoznać się z sylwetkami reszty uczestników.
UCZESTNICY >>>

Ciekawostki


W swojej 144-letniej historii tylko trzy klacze wygrały Belmont Stakes: w 1867 r. kl. Ruthless (Eclipse-Barbarity/Simoom), w 1905 r. kl. Tanya (Meddler-Handspun/Hanover), w 2007 r. kl. Rags To Riches (A.P. Indy-Better Than Honour/Deputy Minister)

***

Jedynie James G. Rowe senior i George M. Odom wygrali Belmont Stakes jako dżokeje-trenerzy.

***

Julie Krone 5 czerwca 1993 roku była pierwszą kobietą - dżokejem, która wygrała Belmont Stakes na og. Colonial Affair (Pleasant Colony-Snuggle/ Nijinsky).

***

Największy fuks - og. Sarava, grany 70-1.Powrót do treści | Wróć do menu głównego