Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

Derby 2012


Christina Lipińska
DERBY 2012 - Uczestnicy Gali

W tegorocznym Derby Narkoza będzie praktycznie jedynym faworyzowanym koniem polskiej hodowli. Pozostali uczestnicy typowani na czołowe lokaty to przedstawiciele hodowli irlandzkiej. Analizując ostatnie trzy lata, można dojść do wniosku, że udział zagranicznych koni w biegu o Błękitną Wstęgę zwiększył się od 2010 roku o 50%! 1 lipca w najważniejszej gonitwie sezonu dla koni trzyletnich zobaczymy tylko 6 wierzchowców Polskiej hodowli, co stanowi niewiele ponad jedną trzecią ogólnej liczby uczestników. Statystyka ta powinna być dla wszystkich sygnałem ostrzegawczym, że w naszej rodzimej hodowli pojawił się niepokojący zastój, który ostateczności może doprowadzić do kompletnego jej zaniku.
Z ostatecznej listy derbowej skreślony został ogier Polish Movie. Z wypowiedzi trenera Krzysztofa Ziemiańskiego dla magazynu filmowego redaktora Wojciecha Zielińskiego wynikało, że mimo bardzo ciężkiej pracy, koń dobrze radzi sobie z obciążeniami. Niestety, jak się okazało w sobotę 23 czerwca, wierzchowiec nie wytrzymał tempa treningu narzuconego mu przez szkoleniowca i odniósł poważną kontuzję, wykluczającą jego udział w tegorocznym biegu o Błękitną Wstęgę.

Poniżej przedstawiamy sylwetki uczestników Derby 2012


1. AT ONE BLOW (CAN) - ogier kaszt., ur. 26.02.2009, Afleet Alex- Allegedly/Rahy, hod. Adena Springs, wł. V. Kazakov, tr. D.Kałuba, pr.dż. A. Kabardov 59 kg
Dosage: DP = 4-0-6-0-0 (10) DI = 2.33 CD = 0.80
Wymiary: 154-178-19
Hcp 75,5
Ten drobny koń, o wymiarach bardziej arabskich, niż folblucich, pokazał, że dystans nie jest dla niego problemem. Przepustkę do Derby uzyskał po wygraniu Nagrody Aschabada.
W wieku dwóch lat At One Blow pokazał się z dobrej strony będąc 4ty w debiucie na dystansie 1300 m i tracąc wówczas około 3. długości do zwyciężczyni Natalie Of Budysin. Następnie wygrał wyścig na dystansie 1400 m, ogrywając o długość Enjoy The Silence. Ostatnim startem w wieku dwóch lat była Nagroda Mokotowska na dystansie 1600 m, gdzie zajął drugie miejsce, tracąc tylko 1 i 1/4 długości do doskonałego Prince Of Ecosse.
Karierę trzyletnią rozpoczął od trzeciego miejsca w wyścigu II grupy na dystansie 1800 m, gdzie nie sprostał roli faworyta, przegrywając około 4 dł. do Kadencji. Następny jego start miał miejsce w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego na 2200 m, gdzie zajął drugie miejsce za klaczą Special Motivation, tracąc do niej długość. W gonitwie o Nagrodę Aschabada, rozgrywanej na dystansie 2200 m, wygrał o długość przed Lucky Peterem.
At One Blow jest najbardziej faworyzowanym ze wszystkich koni pana Kazakova.

2. MENDELEEV (USA), og. s., ur. 26.04.2009 r., Strong Contender-Mighty Mags/Wild Again, hod. J.C. Oxley, wł. V. Kazakov, tr. D. Kałuba, dż. A. Reznikov 59 kg
Dossage DP = 3-4-7-0-0 (14) DI = 3.00 CD = 0.71
Wymiary: 160-183-19
W wieku dwóch lat startował dwukrotnie, w debiucie będąc drugim za wyśmienitym Prince Of Ecosse i tracąc do niego dwie długości na dystansie 1300 m. Następny wyścig wygrał, pokonując m. in. Klana.
Ojciec Mendeleeva, Strong Contender najlepiej prezentował się na dystansach 1700 m. i 1800 m., matka natomiast nie biegała. Za to dziadek, Wild Again, na 28 startów 8 razy wygrał, 7 razy był trzeci i 4 razy drugi, zarabiając w sumie ponad 2 mln. $.
W Nagrodzie Rulera, Mendeleev zajął szóste miejsce i nie włączył się do końcowej rozgrywki. Wbrew przypuszczeniom nie dyktował tempa i nie trzymał się czoła, prowadzony w dystansie na 3-4 miejscu.
W Nagrodzie Iwna, ogier nadal nie był w szczytowej formie, gdyż konie Pana Kazakova zimują w Stanach i później rozpoczynają trening w Polsce. W gonitwie na 2200 m Mendeleev zameldował się na 9 miejscu, ale w tym biegu wszystkie konie amerykańskiej hodowli zajęły dalsze miejsca, między innymi z wyżej wymienionych powodów. W siodle Mendeleeva zobaczymy ubiegłorocznego championa dżokejskiego, Aleksandra Reznikova, który w tym sezonie ściga się w USA i przyjeżdża specjalnie na Derby Galę.


3. CHAZAR (POL) - ogier c.gn., ur.20.02.2009, Zarewitsch-Chor-watka/Winds of Light, hod. SK Kozienice, wł. R. Urbański, tr. M. Rogowska, dż. R.G.-Panczew 59 kg
Dosage: DP = 2-0-4-2-0 (8) DI = 1.00 CD = 0.25
Wymiary: nie mierzony w wieku trzech lat
Chazar biega w Derby na życzenie swego właściciela i raczej będzie mu trudno o zajęcie wysokiego płatnego miejsca.
W wieku dwóch lat biegał bardzo dużo, bo aż 9 razy na dystansach od 1200 m do 1400 m, zajmując dwukrotnie 4 miejsce, raz piąte, a pozostałe swoje starty kończąc na dalszych pozycjach.
W wieku trzech lat zadebiutował na dystansie 1800 m w gonitwie III grupy i zajął trzecie miejsce za Karollem i Lascadellem, tracąc do Karolla około 4 długości. Następnie był piąty w 9 konnej stawce na dystansie 1600 m, trzeci na 1800 m i piąty na 8 koni na dystansie mili. Start w Derby dla Chazara będzie piątym wyścigiem w sezonie 2012, ale Pani trener znana jest z częstych zapisów swoich podopiecznych do gonitw. Można śmiało powiedzieć, że gdyby Chazar znalazł się w pierwszej dziesiątce koni Derby, byłoby to sensacją.

4. KLAN, og. gn., ur. 28.02.2009, Belenus-Klary/Who Knows, hod. i wł. SK Golejewko, tr. E. Zahariev, dż. E. Zahariev, 59 kg
Dosage: DP = 1-0-4-1-2 (8) DI = 0.60 CD = -0.38
Wymiary: 165-188-21
Hcp 73,5

Ten dzielny syn Belenusa w wieku 2 lat nigdy nie zajął gorszego miejsca niż drugie, ale ścigał się w słabszych stawkach. Raz wygrał, trzy razy był drugi (z czego raz łeb w łeb z Queen Of Legend). W tym roku Klan występował trzykrotnie.
W Nagrodzie Strzegomia zajął 4. miejsce, tracąc ok. 7 długości do Young Boya. Ta lokata była prawdopodobnie efektem delikatnego wprowadzania konia w sezon, gdyż w kolejnym swoim starcie, Nagrodzie Rulera, Klan zajął już trzecie miejsce za Hard Workiem i Young Boyem (stracił do Hard Worka 6,5 długości).

Pochodzenie Klana wskazuje, że dystans 2400 m powinien mu odpowiadać. Po ojcu, derbiście Belenusie, odziedziczyć powinien dużą dawkę staminy, natomiast dziadek Who Knows znany jest z dolewania swoim potomkom sporej dozy szybkości. Dotychczas jednak Klan nie zaprezentował jeszcze szczytu swojej formy i nie błysnął klasą. W Nagrodzie Iwna zajął 7. miejsce i stracił do Indian Generala niecałe siedem długości. Nie jest naszym faworytem do wygrania Derby, ale jest jednym z najpoważniejszych kandydatów do zdobycia premii hodowlanej w wysokości 30 tyś zł. (premiującej polską hodowlę)5. LUCKY PETER (IRE) - ogier gn., ur.23.02.2009, Marju-Lucky Flirt/Gulch, hod. W. Shaughnessy, wł. J.P. Zienkiewicz i K. Głowicka, tr. M. Janikowski. k. dż. M. Brezina 59 kg
Dosage: DP = 6-1-6-3-0 (16) DI = 1.67 CD = 0.63
Wymiary:159-174-19
Hcp 74,5

Ojciec Lucky Petera, Marju, najlepiej prezentował się na dystansach poniżej mili (1600 m), choć w Derby zajął drugie miejsce. Matka, Lucky Flirt - córka dobrego Gulcha, biegała tylko 4 razy, raczej bez powodzenia, zajmując dalsze płatne miejsca. Z kolei dziadek Lucky Petera, Gulch, syn wyśmienitego Mr. Prospectora, również specjalizował się na krótszych dystansach i pomimo zarobionych ponad trzech milionów dolarów, nie dodaje do rodowodu Lucky Petera dystansowych predyspozycji. Naszym zdaniem dystans 2400 m jest za długi dla tego gniadosza, choć zajęcie bliskiego płatnego miejsca nie jest poza jego zasięgiem.
Stajnia trenera M. Janikowskiego pokładała duże nadzieje w tym koniu, których jak na razie nie spełnił.
W wieku dwóch lat biegał trzy razy, w debiucie zajmując 3 miejsce, następnie wygrywając gonitwę na dystansie 1200 m i kończąc sezon dwuletni zajęciem 4 miejsca na dystansie 1400 m.
Sezon trzyletni rozpoczął od wygrania gonitwy II grupy na dystansie 1800 m, gdzie pokonał doskonałą klacz Galibę i Mister Greata o około 4 i 3/4 długości, z którym ponownie spotka się w Derby.
Następnym jego wyścigiem była Nagroda Irandy na 2000 m, gdzie zajął trzecie miejsce za Enjoy The Silence i Indian Generalem, z którymi spotka się w Derby. Stracił do zwycięzcy około 3 długości.
Ostatnim przed Derby sprawdzianem dla Lucky Petera była Nagroda Aschabada na dystansie 2200 m, w której zajął drugie miejsce za At One Blow, tracąc do zwycięzcy długość.


6. NATALIE OF BUDYSIN (GER), klacz c.gn., ur. 31.03.2009, Martillo-Nobile Lady/Silvano, hod.H. J. Gaertner, wł. K. i K. Romaniuk, tr. A. Wyrzyk, pr. dż. Sz. Mazur 57 kg.
Dosage: DP = 1-2-6-0-1 (10) DI = 1.50 CD = 0.20
Wymiary: nie mierzona w wieku 3 lat
Hcp 74

Ta dzielna klacz nigdy nie zajęła gorszego miejsca niż drugie.
W wieku 2 lat biegała trzy razy, będąc w debiucie druga za Refuse me Not i pokonując wówczas m.in. Narkozę. W kolejnym starcie ponownie była druga, tym razem za ogierem Lonsdale, ale pokonał on ją jedynie o długość szyi. W trzecim starcie, w sierpniu 2011 r wygrała, ale odniosła kontuzje i już w sezonie 2011 jej nie zobaczyliśmy na zielonej bieżni. Z koni, które wówczas ograła, w derbowym zapisie spotka tylko Chazara.
W tym sezonie Natalie trzykrotnie była druga. Najpierw zobaczyliśmy ją w Memoriale Tomasza Dula, gdzie biegła pod spora wagą w stosunku do zwycięzcy, Tropical Fly'a. Przegrała do ogiera 3 i 1/4 długości.
Następnie wystąpiła w Nagrodzie Wiosennej, gdzie została dość ofensywnie przeprowadzona i ponownie zajęła drugie miejsce za klaczą Summer Lane, tracąc do niej 3 i 1/4 długości.
Następnie, omijając Nagrodę Soliny, klacz wystąpiła w gonitwie II grupy na dystansie 2000 m w dość przeciętnej stawce. Natalie była bitą faworytką biegu, ale na prostej finiszowej jeździec długo nie mógł znaleźć przejścia i w efekcie zajął na klaczy drugie miejsce za ogierem Mister Great, z którym spotka się w Derby i wyprzedzając o szyję Really Fasta, który również wystąpi w najważniejszej gonitwie dla trzylatków.7. SPECIAL MOTIVATION (GB) - klacz gn.,ur.27.04.2009 Motivator-Second To Go/El Prado, hod. Aislabie Bloodstock Ltd., wł. U. i W. J. Engel , tr. J. Siwonia, dż. A. Turgaev 57 kg.
Dosage: DP = 6-1-11-4-0 (22) DI = 1.32 CD = 0.41
Wymiary:157-188-19
Hcp 70

Ta charakterna klacz dała się poznać na Służewcu z bardzo dobrej strony. Nie może ona narzekać na swoich przodków - rodowód ma iście królewski.
Jej ojciec Motivator, syn fantastycznego w hodowli Montjeu, wygrał Epsom Derby w 2005 roku. Matka, Second to Go, to córka dobrego w hodowli El Prado. W swojej karierze na 8 startów raz wygrała i dwa razy była trzecia.
W wieku dwóch lat Special Motivation znajdowała się w treningu u A. Wyrzyka. Biegała wówczas dwukrotnie, zajmując szóste miejsce w debiucie na 1300 m, i rehabilitując się w następnym starcie, dobiegając na drugiej pozycji.
Po zakończeniu sezonu 2011, została przeniesiona z ośrodka Adama Wyrzyka do trenera Józefa Siwonii na Służewcu.
Sezon trzyletni rozpoczęła bardzo udanie, od wygrania dość slabo obsadzonej gonitwy na dystansie 1800 m.
W drugim swoim starcie, w mało licznej cztero-konnej stawce na dystansie 2000m, nieoczekiwanie zajęła ostatnie miejsce.
Zrehabilitowała się w trzecim swoim starcie, w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego na 2200 m, który wygrała prawie z mety do mety, ogrywając późniejszego zwycięzcę Nagrody Aschabada, At One Blow.
Special Motivation odpoczywała prawie miesiąc po ostatniej gonitwie i mając na uwadze wysoką formę stajni tr. J. Siwoni oraz vice championa dżokei w 2011 r , Antona Turgaeva, klacz może sprawić niespodziankę w Derby.

POLISH MOVIE (WYCOFANY)9. TROPICAL FLY, ogier c. gn., ur. 20.03.2009, Fly To The Stars- Tiarelly/ Winds of Light, hod. A. Pietrzak, wł. T. Pawłowski i Korab - A. Walicki, tr. A. Walicki, dż. P. Foret 59 kg
Dosage: DP = 2-2-5-3-0 (12) DI = 1.18 CD = 0.25
Wymiary: 162-182-20,5
Hcp 73,5

To jeden z trzech koni ze stajni trenera Walickiego i jeden z sześciu koni polskiej hodowli, biorących udział w gonitwie. W wieku dwóch lat ścigał się dwukrotnie, w debiucie zajmując dalekie siódme miejsce w ośmiokonnej stawce. W kolejnym wyścigu na 1300 m zajął natomiast drugie miejsce w 13-to konnej stawce za Dangerous Caseyem.
Karierę trzyletnią rozpoczął od zwycięstwa w skąpo obsadzonym Memoriale Tomasza Dula, gdzie walczyły ze sobą cztery konie. Ograł wówczas bardzo dobrą Natalie Of Budysin, Indian Generala i Jasną. Wspomnieć jednak należy, że w tym biegu niósł bardzo niska wagę - 59 kg, o 10 mniej od Natalie i aż 12,5 kg mniej niż Indian General.
Kolejny jego występ, Nagroda Irandy na 2000 m., był próbą dystansową, w której zajął czwarte miejsce za Enjoy The Silence, Indian Generalem i Lucky Peterem. Stracił wówczas 8 długości do Enjoy The Silence.
W Nagrodzie Iwna zajął piąte miejsce, tracąc do Indian Generala ok. 6 długości. Z informacji ze stajni Tropical Fly wynika, że koń jest dobrze oceniany przez trenera i na pewno poprawił swoją formę od czasu wyścigu sprzed 3 tygodni. Może sprawić niespodziankę w Derby.10. YOUNG BOY (IRE), ogier gn., ur. 07.04.2009, Barathea-Yaz-min/Green Desert, hod. F. Dunne, wł. B. i M. Pokrywka, tr. A. walicki, dż. M. Srnec
Dosage: DP = 10-4-14-4-0 (32) DI = 1.91 CD = 0.63
Wymiary: 159-188-21
Hcp 77,5

Young Boy był nadzieją na duże wygrane w stajni trenera A. Walickiego. Jako dwulatek ścigał się dwa razy, wygrywając m.in. w Nagrodzie Brochwicza, gdzie pokonał o długość m. in. Indian Generala, z którym spotka się teraz w Derby.
Sezon trzyletni rozpoczął od kolejnego zwycięstwa, tym razem w Nagrodzie Strzegomia, wyprzedzając o pół długości dobrego Hard Worka. Na korzyść tego ostatniego należy wspomnieć, że Young Boy niósł wówczas niższą o 4 kg wagę.
W Nagrodzie Rulera Young Boy przegrał z Hard Workiem o 2,5 długości, niosąc już tę samą wagę, co przeciwnik. Można zaryzykować stwierdzenie, że w dystansie do mili Hard Work prezentował większe możliwości.
W związku z tym, że Young Boy jest synem wybornego milera, trener Walicki obawia się o predyspozycje dystansowe swego podopiecznego.
Co prawda, zajął drugie miejsce w Nagrodzie Iwna za Indian Generalem, ale stracił do niego 4 długości i był mocno pobudzany przez dżokeja A. Turgaeva. W Derby Young Boya dosiądzie znany służewieckiej publiczności czeski dżokej M. Srnec, który między innymi wygrał Derby i Oaks na Służewcu w 2010 roku na klaczy Infamia.
Ogier będzie miał liczne grono zwolenników, wierzących w niekwestionowane zdolności nestora polskich trenerów, Andrzeja Walickiego.
Bez względu na dystans, Young Boy nigdy nie zajął gorszego miejsca, niż drugie i prawdopodobnie będzie pretendentem do zajęcia bliskiego płatnego miejsca.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego