Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

Derby 2012[wydarzenia]
Christina Lipińska
DERBY 2012 - Uczestnicy Gali

W.W. 2013. Wygrała polska hodowla

100. Wielka Warszawska
- zapowiedzi

Marek Rostocki
Służewiec i Partynice z Porębskim w tle

Marek Rostocki
PAPIEROWY MOTYL

Marek Rostocki
SIÓDMY

Co się stało z Kundalini?
(Kishore Mirpuri)

Gdy widzę tor...
(Andrzej Walicki)

OAKS 2013 - Kundalini

Gonitwa uczniowska

ChristinaLipińska
Czy wygra najlepszy?
(St. Leger 2013)

Christina Lipińska
St. Leger - Uczestnicy

Asia Lipińska
Dzieci Szczęścia
Rzecz o Patronusie


TRAF -Zamach na porządki

Nagroda Iwna 2013
- Pillar

Traf o trójkach

Bye-bye,sulki

Ch. Lipińska
Belmont Stakes 2013

Belmont Stakes 2013
- uczestnicy


Rulera 2013

Nagroda Golejewka 2013

Program 2013 Wiosenna

Program 2013 Rulera

Nagr Jaroszowki 2013 - uczestnicy

A. i Ch. Lipinskie
Kentucky Derby 2013

Nagroda Strzegomia 2013

Christina Lipińska
Dobry początek

Christina Lipińska
Nagrody, konie, malowane buźki

Christina Lipińska
Dali i zabrali

Asia Lipińska
Koks w stajni szejka

Asia Lipińska
Dubai World Cup

Christina Lipińska
Plan, którego nie ma

Koniec sezonu 2012

TS - Rekordowe
zakończenie sezou


Kazimierz Molenda
Ręka w nocniku

Christina Lipińska
Programy i leniwe

Marek Rostocki
Sulki nas straszą

Wielka Warszawska 2012

Nagroda Ministra -Pillar

Kazimierz Molenda
Kali z Rosłońców

Historia St. Leger

Christina Lipińska
Koń najlepszy - St. Leger 2012

Christina Lipińska
Derby - Uczestnicy 2012

Marek Rostocki
Wszystkie konie są nasze!

Asia Lipińska
Rosłońce podążają śladami Niespodzianki

Kazimierz Molenda
Służewiecka ścieżka zdrowia

Asia Lipińska
Dlaczego konie łamią nogi?

Robert Zieliński
Podrzynanie gałęzi

Marek Rostocki
Podlewanie toru kubełkiem

RACING POST
YEARLING BONUS
2011

Asia Lipińska
Tower daje power

Asia Lipińska
Nagroda Iwna

Christina Lipińska
Nagroda Soliny

Marek Rostocki
Nagroda Widzowa

Kazimierz Molenda
Skandal na torze

Nagroda Wiosenna 2012

Nagroda Rulera 2012

Nagroda Golejewka

Asia Lipińska
Wyścigi Konne w Krakowie

Kentucky Derby 2012
- I'll Have Another


Kazimierz Molenda
Nie lejcie Porębskiego!

Marek Rostocki
Nagroda Strzegomia

Christina Lipińska
Nagroda Dzamajki

Spotkała nas niespodzianka
21-22.04

Marek Rostocki
Polski koń czy polska konina?

Urodziny Towera

Christina Lipińska
Bomba poszła w górę!

Brama
na Puławskiej 266
szeroko otwarta


Marek Rostocki
Kłusaki, zabójcy kwinty

Marek Rostocki
KŁUSAKI w pigułce

Asia Lipińska
Santa Anita Derby 2012

Marek Roztocki
Szpital dla koni - dawniej

Andrzej Kwaśny
Z sokmanem w Kozienicach

Asia Lipińska
Ruch społeczy ZENYATTA

Dominika Tukowska
Nasi w British Racing School

Inicjtywy Totalizatora i PKWK

W tegorocznym Derby Narkoza będzie praktycznie jedynym faworyzowanym koniem polskiej hodowli. Pozostali uczestnicy typowani na czołowe lokaty to przedstawiciele hodowli irlandzkiej. Analizując ostatnie trzy lata, można dojść do wniosku, że udział zagranicznych koni w biegu o Błękitną Wstęgę zwiększył się od 2010 roku o 50%! 1 lipca w najważniejszej gonitwie sezonu dla koni trzyletnich zobaczymy tylko 6 wierzchowców Polskiej hodowli, co stanowi niewiele ponad jedną trzecią ogólnej liczby uczestników. Statystyka ta powinna być dla wszystkich sygnałem ostrzegawczym, że w naszej rodzimej hodowli pojawił się niepokojący zastój, który ostateczności może doprowadzić do kompletnego jej zaniku.

Z ostatecznej listy derbowej skreślony został ogier Polish Movie. Z wypowiedzi trenera Krzysztofa Ziemiańskiego dla magazynu filmowego redaktora Wojciecha Zielińskiego wynikało, że mimo bardzo ciężkiej pracy, koń dobrze radzi sobie z obciążeniami. Niestety, jak się okazało w sobotę 23 czerwca, wierzchowiec nie wytrzymał tempa treningu narzuconego mu przez szkoleniowca i odniósł poważną kontuzję, wykluczającą jego udział w tegorocznym biegu o Błękitną Wstęgę.

Poniżej przedstawiamy sylwetki uczestników Derby 20121. AT ONE BLOW (CAN) - ogier kaszt., ur. 26.02.2009, Afleet Alex- Allegedly/Rahy, hod. Adena Springs, wł. V. Kazakov, tr. D.Kałuba, pr.dż. A. Kabardov 59 kg
Dosage: DP = 4-0-6-0-0 (10) DI = 2.33 CD = 0.80
Wymiary: 154-178-19
Hcp 75,5

Ten drobny koń, o wymiarach bardziej arabskich, niż folblucich, pokazał, że dystans nie jest dla niego problemem. Przepustkę do Derby uzyskał po wygraniu Nagrody Aschabada.
W wieku dwóch lat At One Blow pokazał się z dobrej strony będąc 4ty w debiucie na dystansie 1300 m i tracąc wówczas około 3. długości do zwyciężczyni Natalie Of Budysin. Następnie wygrał wyścig na dystansie 1400 m, ogrywając o długość Enjoy The Silence. Ostatnim startem w wieku dwóch lat była Nagroda Mokotowska na dystansie 1600 m, gdzie zajął drugie miejsce, tracąc tylko 1 i 1/4 długości do doskonałego Prince Of Ecosse.
Karierę trzyletnią rozpoczął od trzeciego miejsca w wyścigu II grupy na dystansie 1800 m, gdzie nie sprostał roli faworyta, przegrywając około 4 dł. do Kadencji. Następny jego start miał miejsce w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego na 2200 m, gdzie zajął drugie miejsce za klaczą Special Motivation, tracąc do niej długość. W gonitwie o Nagrodę Aschabada, rozgrywanej na dystansie 2200 m, wygrał o długość przed Lucky Peterem.
At One Blow jest najbardziej faworyzowanym ze wszystkich koni pana Kazakova.


2. MENDELEEV (USA), og. s., ur. 26.04.2009 r., Strong Contender-Mighty Mags/Wild Again, hod. J.C. Oxley, wł. V. Kazakov, tr. D. Kałuba, dż. A. Reznikov 59 kg
Dossage DP = 3-4-7-0-0 (14) DI = 3.00 CD = 0.71
Wymiary: 160-183-19
Hcp 69,5

W wieku dwóch lat startował dwukrotnie, w debiucie będąc drugim za wyśmienitym Prince Of Ecosse i tracąc do niego dwie długości na dystansie 1300 m. Następny wyścig wygrał, pokonując m. in. Klana.
W tym roku w gonitwie handicapowej II grupy na dystansie 1600 m. znów został pokonany przez potomkinię ogiera Ecosse, Paradise, tym razem o 3 długości (biegł wówczas pod nadwagą).
Ojciec Mendeleeva, Strong Contender najlepiej prezentował się na dystansach 1700 m. i 1800 m., matka natomiast nie biegała. Za to dziadek, Wild Again, na 28 startów 8 razy wygrał, 7 razy był trzeci i 4 razy drugi, zarabiając w sumie ponad 2 mln. $.
W Nagrodzie Rulera, Mendeleev zajął szóste miejsce i nie włączył się do końcowej rozgrywki. Wbrew przypuszczeniom nie dyktował tempa i nie trzymał się czoła, prowadzony w dystansie na 3-4 miejscu.
W Nagrodzie Iwna, ogier nadal nie był w szczytowej formie, gdyż konie Pana Kazakova zimują w Stanach i później rozpoczynają trening w Polsce. W gonitwie na 2200 m Mendeleev zameldował się na 9 miejscu, ale w tym biegu wszystkie konie amerykańskiej hodowli zajęły dalsze miejsca, między innymi z wyżej wymienionych powodów. W siodle Mendeleeva zobaczymy ubiegłorocznego championa dżokejskiego, Aleksandra Reznikova, który w tym sezonie ściga się w USA i przyjeżdża specjalnie na Derby Galę.


3. CHAZAR (POL) - ogier c.gn., ur.20.02.2009, Zarewitsch-Chor-watka/Winds of Light, hod. SK Kozienice, wł. R. Urbański, tr. M. Rogowska, dż. R.G.-Panczew 59 kg
Dosage: DP = 2-0-4-2-0 (8) DI = 1.00 CD = 0.25
Wymiary: nie mierzony w wieku trzech lat
Hcp 55,5

Chazar biega w Derby na życzenie swego właściciela i raczej będzie mu trudno o zajęcie wysokiego płatnego miejsca.
W wieku dwóch lat biegał bardzo dużo, bo aż 9 razy na dystansach od 1200 m do 1400 m, zajmując dwukrotnie 4 miejsce, raz piąte, a pozostałe swoje starty kończąc na dalszych pozycjach.
W wieku trzech lat zadebiutował na dystansie 1800 m w gonitwie III grupy i zajął trzecie miejsce za Karollem i Lascadellem, tracąc do Karolla około 4 długości. Następnie był piąty w 9 konnej stawce na dystansie 1600 m, trzeci na 1800 m i piąty na 8 koni na dystansie mili. Start w Derby dla Chazara będzie piątym wyścigiem w sezonie 2012, ale Pani trener znana jest z częstych zapisów swoich podopiecznych do gonitw. Można śmiało powiedzieć, że gdyby Chazar znalazł się w pierwszej dziesiątce koni Derby, byłoby to sensacją.


4. KLAN, og. gn., ur. 28.02.2009, Belenus-Klary/Who Knows, hod. i wł. SK Golejewko, tr. E. Zahariev, dż. E. Zahariev, 59 kg
Dosage: DP = 1-0-4-1-2 (8) DI = 0.60 CD = -0.38
Wymiary: 165-188-21
Hcp 73,5

Ten dzielny syn Belenusa w wieku 2 lat nigdy nie zajął gorszego miejsca niż drugie, ale ścigał się w słabszych stawkach. Raz wygrał, trzy razy był drugi (z czego raz łeb w łeb z Queen Of Legend). W tym roku Klan występował trzykrotnie.
W Nagrodzie Strzegomia zajął 4. miejsce, tracąc ok. 7 długości do Young Boya. Ta lokata była prawdopodobnie efektem delikatnego wprowadzania konia w sezon, gdyż w kolejnym swoim starcie, Nagrodzie Rulera, Klan zajął już trzecie miejsce za Hard Workiem i Young Boyem (stracił do Hard Worka 6,5 długości).

Pochodzenie Klana wskazuje, że dystans 2400 m powinien mu odpowiadać. Po ojcu, derbiście Belenusie, odziedziczyć powinien dużą dawkę staminy, natomiast dziadek Who Knows znany jest z dolewania swoim potomkom sporej dozy szybkości. Dotychczas jednak Klan nie zaprezentował jeszcze szczytu swojej formy i nie błysnął klasą. W Nagrodzie Iwna zajął 7. miejsce i stracił do Indian Generala niecałe siedem długości. Nie jest naszym faworytem do wygrania Derby, ale jest jednym z najpoważniejszych kandydatów do zdobycia premii hodowlanej w wysokości 30 tyś zł. (premiującej polską hodowlę)5. LUCKY PETER (IRE) - ogier gn., ur.23.02.2009, Marju-Lucky Flirt/Gulch, hod. W. Shaughnessy, wł. J.P. Zienkiewicz i K. Głowicka, tr. M. Janikowski. k. dż. M. Brezina 59 kg
Dosage: DP = 6-1-6-3-0 (16) DI = 1.67 CD = 0.63
Wymiary:159-174-19
Hcp 74,5

Ojciec Lucky Petera, Marju, najlepiej prezentował się na dystansach poniżej mili (1600 m), choć w Derby zajął drugie miejsce. Matka, Lucky Flirt - córka dobrego Gulcha, biegała tylko 4 razy, raczej bez powodzenia, zajmując dalsze płatne miejsca. Z kolei dziadek Lucky Petera, Gulch, syn wyśmienitego Mr. Prospectora, również specjalizował się na krótszych dystansach i pomimo zarobionych ponad trzech milionów dolarów, nie dodaje do rodowodu Lucky Petera dystansowych predyspozycji. Naszym zdaniem dystans 2400 m jest za długi dla tego gniadosza, choć zajęcie bliskiego płatnego miejsca nie jest poza jego zasięgiem.
Stajnia trenera M. Janikowskiego pokładała duże nadzieje w tym koniu, których jak na razie nie spełnił.
W wieku dwóch lat biegał trzy razy, w debiucie zajmując 3 miejsce, następnie wygrywając gonitwę na dystansie 1200 m i kończąc sezon dwuletni zajęciem 4 miejsca na dystansie 1400 m.
Sezon trzyletni rozpoczął od wygrania gonitwy II grupy na dystansie 1800 m, gdzie pokonał doskonałą klacz Galibę i Mister Greata o około 4 i 3/4 długości, z którym ponownie spotka się w Derby.
Następnym jego wyścigiem była Nagroda Irandy na 2000 m, gdzie zajął trzecie miejsce za Enjoy The Silence i Indian Generalem, z którymi spotka się w Derby. Stracił do zwycięzcy około 3 długości.
Ostatnim przed Derby sprawdzianem dla Lucky Petera była Nagroda Aschabada na dystansie 2200 m, w której zajął drugie miejsce za At One Blow, tracąc do zwycięzcy długość.


6. NATALIE OF BUDYSIN (GER), klacz c.gn., ur. 31.03.2009, Martillo-Nobile Lady/Silvano, hod.H. J. Gaertner, wł. K. i K. Romaniuk, tr. A. Wyrzyk, pr. dż. Sz. Mazur 57 kg.
Dosage: DP = 1-2-6-0-1 (10) DI = 1.50 CD = 0.20

Wymiary: nie mierzona w wieku 3 lat
Hcp 74

Ta dzielna klacz nigdy nie zajęła gorszego miejsca niż drugie.
W wieku 2 lat biegała trzy razy, będąc w debiucie druga za Refuse me Not i pokonując wówczas m.in. Narkozę. W kolejnym starcie ponownie była druga, tym razem za ogierem Lonsdale, ale pokonał on ją jedynie o długość szyi. W trzecim starcie, w sierpniu 2011 r wygrała, ale odniosła kontuzje i już w sezonie 2011 jej nie zobaczyliśmy na zielonej bieżni. Z koni, które wówczas ograła, w derbowym zapisie spotka tylko Chazara.
W tym sezonie Natalie trzykrotnie była druga. Najpierw zobaczyliśmy ją w Memoriale Tomasza Dula, gdzie biegła pod spora wagą w stosunku do zwycięzcy, Tropical Fly'a. Przegrała do ogiera 3 i 1/4 długości.
Następnie wystąpiła w Nagrodzie Wiosennej, gdzie została dość ofensywnie przeprowadzona i ponownie zajęła drugie miejsce za klaczą Summer Lane, tracąc do niej 3 i 1/4 długości.
Następnie, omijając Nagrodę Soliny, klacz wystąpiła w gonitwie II grupy na dystansie 2000 m w dość przeciętnej stawce. Natalie była bitą faworytką biegu, ale na prostej finiszowej jeździec długo nie mógł znaleźć przejścia i w efekcie zajął na klaczy drugie miejsce za ogierem Mister Great, z którym spotka się w Derby i wyprzedzając o szyję Really Fasta, który również wystąpi w najważniejszej gonitwie dla trzylatków.


7. SPECIAL MOTIVATION (GB) - klacz gn.,ur.27.04.2009 Motivator-Second To Go/El Prado, hod. Aislabie Bloodstock Ltd., wł. U. i W. J. Engel , tr. J. Siwonia, dż. A. Turgaev 57 kg.
Dosage: DP = 6-1-11-4-0 (22) DI = 1.32 CD = 0.41
Wymiary:157-188-19
Hcp 70

Ta charakterna klacz dała się poznać na Służewcu z bardzo dobrej strony. Nie może ona narzekać na swoich przodków - rodowód ma iście królewski.
Jej ojciec Motivator, syn fantastycznego w hodowli Montjeu, wygrał Epsom Derby w 2005 roku. Matka, Second to Go, to córka dobrego w hodowli El Prado. W swojej karierze na 8 startów raz wygrała i dwa razy była trzecia.
W wieku dwóch lat Special Motivation znajdowała się w treningu u A. Wyrzyka. Biegała wówczas dwukrotnie, zajmując szóste miejsce w debiucie na 1300 m, i rehabilitując się w następnym starcie, dobiegając na drugiej pozycji.
Po zakończeniu sezonu 2011, została przeniesiona z ośrodka Adama Wyrzyka do trenera Józefa Siwonii na Służewcu.
Sezon trzyletni rozpoczęła bardzo udanie, od wygrania dość slabo obsadzonej gonitwy na dystansie 1800 m.
W drugim swoim starcie, w mało licznej cztero-konnej stawce na dystansie 2000m, nieoczekiwanie zajęła ostatnie miejsce.
Zrehabilitowała się w trzecim swoim starcie, w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego na 2200 m, który wygrała prawie z mety do mety, ogrywając późniejszego zwycięzcę Nagrody Aschabada, At One Blow.
Special Motivation odpoczywała prawie miesiąc po ostatniej gonitwie i mając na uwadze wysoką formę stajni tr. J. Siwoni oraz vice championa dżokei w 2011 r , Antona Turgaeva, klacz może sprawić niespodziankę w Derby.

POLISH MOVIE (WYCOFANY)


9. TROPICAL FLY, ogier c. gn., ur. 20.03.2009, Fly To The Stars- Tiarelly/ Winds of Light, hod. A. Pietrzak, wł. T. Pawłowski i Korab - A. Walicki, tr. A. Walicki, dż. P. Foret 59 kg
Dosage: DP = 2-2-5-3-0 (12) DI = 1.18 CD = 0.25
Wymiary: 162-182-20,5
Hcp 73,5

To jeden z trzech koni ze stajni trenera Walickiego i jeden z sześciu koni polskiej hodowli, biorących udział w gonitwie. W wieku dwóch lat ścigał się dwukrotnie, w debiucie zajmując dalekie siódme miejsce w ośmiokonnej stawce. W kolejnym wyścigu na 1300 m zajął natomiast drugie miejsce w 13-to konnej stawce za Dangerous Caseyem.
Karierę trzyletnią rozpoczął od zwycięstwa w skąpo obsadzonym Memoriale Tomasza Dula, gdzie walczyły ze sobą cztery konie. Ograł wówczas bardzo dobrą Natalie Of Budysin, Indian Generala i Jasną. Wspomnieć jednak należy, że w tym biegu niósł bardzo niska wagę - 59 kg, o 10 mniej od Natalie i aż 12,5 kg mniej niż Indian General.
Kolejny jego występ, Nagroda Irandy na 2000 m., był próbą dystansową, w której zajął czwarte miejsce za Enjoy The Silence, Indian Generalem i Lucky Peterem. Stracił wówczas 8 długości do Enjoy The Silence.
W Nagrodzie Iwna zajął piąte miejsce, tracąc do Indian Generala ok. 6 długości. Z informacji ze stajni Tropical Fly wynika, że koń jest dobrze oceniany przez trenera i na pewno poprawił swoją formę od czasu wyścigu sprzed 3 tygodni. Może sprawić niespodziankę w Derby.10. YOUNG BOY (IRE), ogier gn., ur. 07.04.2009, Barathea-Yaz-min/Green Desert, hod. F. Dunne, wł. B. i M. Pokrywka, tr. A. walicki, dż. M. Srnec
Dosage: DP = 10-4-14-4-0 (32) DI = 1.91 CD = 0.63
Wymiary: 159-188-21
Hcp 77,5

Young Boy był nadzieją na duże wygrane w stajni trenera A. Walickiego. Jako dwulatek ścigał się dwa razy, wygrywając m.in. w Nagrodzie Brochwicza, gdzie pokonał o długość m. in. Indian Generala, z którym spotka się teraz w Derby.
Sezon trzyletni rozpoczął od kolejnego zwycięstwa, tym razem w Nagrodzie Strzegomia, wyprzedzając o pół długości dobrego Hard Worka. Na korzyść tego ostatniego należy wspomnieć, że Young Boy niósł wówczas niższą o 4 kg wagę.
W Nagrodzie Rulera Young Boy przegrał z Hard Workiem o 2,5 długości, niosąc już tę samą wagę, co przeciwnik. Można zaryzykować stwierdzenie, że w dystansie do mili Hard Work prezentował większe możliwości.
W związku z tym, że Young Boy jest synem wybornego milera, trener Walicki obawia się o predyspozycje dystansowe swego podopiecznego.
Co prawda, zajął drugie miejsce w Nagrodzie Iwna za Indian Generalem, ale stracił do niego 4 długości i był mocno pobudzany przez dżokeja A. Turgaeva. W Derby Young Boya dosiądzie znany służewieckiej publiczności czeski dżokej M. Srnec, który między innymi wygrał Derby i Oaks na Służewcu w 2010 roku na klaczy Infamia.
Ogier będzie miał liczne grono zwolenników, wierzących w niekwestionowane zdolności nestora polskich trenerów, Andrzeja Walickiego.
Bez względu na dystans, Young Boy nigdy nie zajął gorszego miejsca, niż drugie i prawdopodobnie będzie pretendentem do zajęcia bliskiego płatnego miejsca.


11. MISTER GREAT (POL) - ogier gn., ur.01.02.2009,Great Lasek- Miss Monaco/Jape, SK Krasne, wł. N. Magomedov, tr. K. Ziemiański, dż. S. Wasiutow 59 kg.
Dosage: DP = 3-3-4-0-0 (10) DI = 4.00 CD = 0.90
Wymiary: 164-182-19,5
Hcp 74,5
Po kontuzji Polish Movie sprzed tygodnia, Mister Great to jedyny koń ze stajni tr. Ziemiańskiego, który będzie występował w Derby. Jego ojciec, Great Lakes, to brytyjskiej hodowli wnuk Northern Dancera, który w 9 startach 2 razy wygrał i raz był drugi. Zwyciężył w wyścigu G-3 na 1400 m. Dotychczas nie dał wybitnego konia, od około 2003 roku jest ogierem czołowym w Polsce. Jego najlepszym synem u nas jest rzetelny, grupowy koń Tangerine, który najlepiej spisuje się na krótszych dystansach. Mister Great dystansowe predyspozycje może dziedziczyć po dziadku Jape.
W wieku dwóch lat Mister Great startował dwa razy. W swoim debiucie wygrał, pokonując miedzy innymi córkę Hurricane Run, Forze Varsovie. W biegu o Nagrodę Delatora zajął 5 miejsce.
W wieku trzech lat startował trzy razy. W pierwszym starcie na dystansie 1800 m zajął trzecie miejsce za Lucky Peterem i Galibą. W biegu o Nagrodę Irandy był piąty za Enjoy The Silence, Indian Generalem, Lucky Peterem i Tropical Fly'em, z którymi spotka się ponownie w Derby. Wydawało się, że Mister Great ma problemy z dystansem, ale tylko przez "chwilę", bo kilka tygodni po Nagrodzie Irandy, wystartował w gonitwie na 2000 m, gdzie bitą faworytką była Natalie of Budysin. Mister Great zaprezentował doskonały finisz i wygrał tą gonitwę, ogrywając Natalie o 1 i 1/4 dł i Really Fasta, z którymi również spotka się w Derby.
JeśliMister Great wygrałby Derby lub zajął bliskie płatne miejsce, byłby pierwszym potomkiem Great Lakes, który zaprezentowałby się tak dobrze w gonitwie klasycznej.
Natomiast wycięstwo tego ogiera byłoby trzecim z kolei Derby wygranym przez podopiecznego trenera K. Ziemiańskiego.


12. PARADISE (POL) - kl. c. gn., ur. 03.04.2009, Ecosse-Princess Of Java/Java Gold, hod. A. Zieliński, wł. A. Zieliński i J. Mierzwa-Zielińska, tr. A. Wyrzyk, dż. W. Matee 57 kg
Dosage: DP=3-0-11-2-0(16) DI = 1.13 CD = 0.2
Wymiary: jako trzylatka nie mierzona
Hcp 73,5

Paradise to piękna, ale dość delikatna klacz.
W wieku dwóch lat wygrała w swoim debiucie. Następnie w Nagrodzie Delatora zajęła trzecie miejsce za Refuse Me Not i Ice Flury, nie tracąc jednak wiele, gdyż odstępy między końmi były małe. Klacz wówczas debiutowała po przerwie, spowodowanej pojawieniem się u niej bukszyn.
W wieku trzech lat widzieliśmy ją raz w gonitwie III grupy na dystansie 2000m. Łatwo ograła ogiera Mendeleev, Nebela i Special Motivation (zwyciężczynię Memoriału Jerzego Jednaszewskiego na 2200 m), z którą ponownie spotka się w Derby. Jej przewaga nad przeciwnikami wyniosła wówczas 3 długości.
Była jedną z faworytek w nagrodzie Soliny, ale zajęła 4 miejsce za Summer Lane, Narkozą i Doyenką, tracąc ok. 8 długości do zwyciężczyni. Derby będzie jej trzecim start w tym sezonie. Paradise dosiądzie dżokej z Afryki, Matee, który zdążył już wystąpić na Służewcu. Jednak to, czy pojedzie na Paradise, nadal stoi pod znakiem zapytania.


13. NARKOZA (POL) - kl. gn., ur. 24.02.2009 r., Belenus-Nitisarya/ Don Corleone, hod. SK Golejewko, wł. SK Golejewko i Korab- A. Walicki,
tr. A. Walicki, dż. P. Piątkowski, 57 kg
Dosage: DP=0-1-5-2-2(10) DI=0.54 CD =-0.50
Wymiary: 161-183-20
Hcp 74,5

Narkoza w swoim debiucie w wieku 2 lat był trzecia na dystansie 1000 m za Refuse Me Not i Natalie of Budysin. W kolejnym starcie, w Nagrodzie Dorpata na 1200 m ponownie zajęła trzecie miejsce za szybkim Pakerem i kolejny raz przegrała z Refuse me Not. Upodobała sobie trzecie miejsca, zajmując je ponownie w Nagrodzie Skarba na 1300m za Hard Workiem i Lonsdale, niewiele tracąc do zwycięzców i tym razem wyraźnie ogrywając Refuse Me Not. W ostatnim swoim wyścigu w karierze dwuletniej, wraz z wydłużeniem dystansu do 1600 m Narkoza wygrała pewnie o 3 długości w czasie 1'40 przed Polish Movie, Dangerous Caseyem i Lascadellem.
W wieku trzech lat Narkoza startowała trzy razy. Pierwszy jej wyścig miał miejsce w Nagrodzie Dżamajki, gdzie zajęła drugie miejsce za kl. Doyenka. Straciła wówczas do niej 2 długości, a ograła konkurentki, które nie będą uczestniczyć w Derby
Drugim występem Narkozy w tym sezonie, była Nagroda Wiosenna. Tam klacz zajęła trzecie miejsce za Summer Lane i Natalie of Budysin. Do zwyciężczyni straciła cztery i pół długości.
W Nagrodzie Soliny zajęła drugie miejsce za klaczą Summer Lane, która nie ma zapisu do Derby.
Córce Belenusa i Nitisary wydłużenie dystansu powinno sprzyjać i prawdopodobnie będzie jedną z faworytów tej gonitwy. Jej forma prawdopodobnie jeszcze wzrosła, gdyż docelowo szykowana była przez trenera Walickiego właśnie na Derby i Oaks. Pojedzie na niej doskonały polski dżokej Piotr Piątkowski, który w tym sezonie jeździ na Narkozie i zna doskonale jej możliwości. Warto odnotować, że w ostatnich 5 latach, dżokej Piątkowski dwukrotnie wygrał Derby na Służewcu (og. San Moritz 2007 i og. Soros 2009).14. INDIAN GENERAL (IRE), ogier gn., ur. 28.03.2009 r., Indian Haven-Circe's Melody/Entrepreneur, hod. James G. Burns, wł. Z. Górski i K. Mirpuri, tr. W. Olkowski, dż.P. Krowicki 59 kg
Dosage: DP = 4-8-8-2-0 (22) DI = 2.67 CD = 0.64
Wymiary: 163-180-20
Hcp 80,5

Pochodzenie Indian Generala wskazuje na predyspozycje dystansowe do mili, gdyż jego ojciec, Indian Haven wygrał brytyjskie 2000 Guineas (odpowiednik naszego Rulera), a dziadek ze strony matki, Entrepreneur był championem 3-letnich milerów w 1997 roku. Radził sobie również nieźle na dystansie 2400 m, zajmując 4 miejsce w Derby w Wielkiej Brytanii. Matka Indian Generala była średnia wyścigowo, gdyż na 7 startów zaledwie raz była druga, a babka w ogóle nie biegała.
Sam Indian General był niezłym dwulatkiem, co pokazał wygrywając w swoim debiucie. W nagrodzie Dorpata zajął 4. miejsce, a w Brochwicza był drugi za Young Boyem. W Nagrodzie Mokotowskiej przybiegł jako piąty, przegrywając do zwycięzcy, Prince Of Ecosse, ok. 3. długości.
Sezon trzyletni rozpoczął od zajęcia trzeciego miejsca w Memoriale Tomasza Dula za Tropical Flyam i Natalie Of Budysin, przegrywając do pierwszego ok. 5 długości. Na jego usprawiedliwienie przypominamy, że niósł w tej gonitwie 12 kg więcej od zwycięzcy i 2,5 kg więcej od Natalie.
W Nagrodzie Irandy na 2000 m, udowodnił, że dłuższy dystans nie jest mu straszny i zajął drugie miejsce za Enjoy The Silence, przegrywając do niego 2 długości.
Indian General wygrał w dobrym czasie Nagrodę Iwna, pokonując o 4 długości Young Boya, o 6 długości Enjoy The Silence, Tropical Flaya i Klana (wszystkie ww. wymienione konie są w zapisie derbowym).
Ta łatwa i trochę nieoczekiwana wygrana Indian Generała czyni go jednym z głównych faworytów biegu o Błękitną Wstęgę.15. REALLY FAST (GB) - ogier s., ur.06.03.2009 , Trade Fair- Christmas Rose/Absalom, hod. Redmyre Bloodstock & Gareth Jones Bloodstock, wł. Plavac Sp. z o.o., tr. T. Kluczyński, dż. W. Szymczuk 59 kg
Dosage: DP = 3-1-3-0-1 (8) DI = 2.20 CD = 0.63
Wymiary:167-191-21 (bardzo zmężniał od wieku dwuletniego, urósł o 7 cm, a w popręgu przybyło mu 4 cm).
Hcp 72,5

To duży, ciągły i mocny koń, nazywany żartobliwie przez trenera "czołgiem", dla którego tempo i ułożenie się w wyścigu może mieć kolosalne znaczenie.
W wieku dwuletnim był w treningu w ośrodku Adama Wyrzyka i pod jego skrzydłami startował dwa razy na dystansach 1200 i 1300 m, zajmując w debiucie 5 miejsce, a w drugim starcie trzecie. Dość późno zadebiutował, pod koniec października 2011 r.
W tym sezonie trenuje już na Służewcu w stajni Państwa Plavac, a jego szkoleniowcem jest doskonały w tym sezonie, tr. T. Kluczyński.
Nękany przez drobne dolegliwości zdrowotne w tym roku występował tylko dwa razy. Najpierw wygrał na dystansie 1600 m, ale w słabszej stawce.
Następnie zajął trzecie miejsce w wyścigu II grupy, niewiele tracąc do doskonale finiszującego Mister Greata i faworytki gonitwy, Natalie of Budysin.
Można śmiało powiedzieć, ze Really Fastowi brakuje co najmniej jednego wyścigu do doszlifowania formy na Derby, ale zważywszy na wysoką skuteczność podopiecznych trenera Kluczyńskiego, nie można wykluczyć, że uplasuje się dość wysoko w pierwszej piątce.


16. COCOA CLUB (USA), og. gn., ur. 28.04.09 Lawyer Ron-Ms. Fuped/Fusaichi Pegasus, hod. Stonewall Farm Stallions LLC, wł. V. Kazakov, tr. D. Kałuba, p. dż. D. Shcherbakov 59 kg
Dosage: DP = 6-3-7-0-0 (16) DI = 3.57 CD = 0.94
Wymiary: 165- 183-20
Hcp 67,5

Gniadosz Cocoa Club ma doskonałe pochodzenie - jest wnukiem bardzo dobrego w hodowli amerykańskiej Fusaichi Pegasus, który zarobił w swojej karierze prawie 2 mln. dolarów. Jego ojciec, Lawyer Ron, jest synem Langfuhra. Lawyer Ron wygrywał na dystansach 9 i 8,5 furlonga, między innymi Arkansas Derby (G-2).
Cocoa Club biegał tylko 2 razy dwulatkiem, zajmując czwarte miejsce w swoim debiucie za Mr. Greatem, Forsą Varsovią i Samborem. W drugim swoim starcie wygrał, zostawiając daleko między innymi Tropical Flaya, tegorocznego zwycięzcę Memoriału Tomasza Dula.
W tym roku zobaczyliśmy gniadosza trzykrotnie: w Nagrodzie Strzegomia, gonitwie II grupy oraz w Nagrodzie Iwna.
W nagrodzie Strzegomia zajął szóste miejsce, ale został potrącony przed wejściem w zakręt przed prostą finiszową. To zdarzenie wybiło konia z rytmu.
W kolejnym wyścigu, grupowym o dość przeciętnej stawce, zjawił się na mecie drugi za klaczą Nadirą, z którą przegrał o pół długości.
W Nagrodzie Iwna zajął dalekie 11 miejsce.
Cocoa Club nie będzie faworytem, zapisany został do pomocy swoim kolegom stajennym i jego głównym zadaniem będzie prawdopodobnie podyktowanie mocnego tempa od początku gonitwy.


17. ENJOY THE SILENCE (IRE), ogier gn., ur. 15.04.2009, Oratorio- Mishor/Slip Anchor, hod. Des Vere Hunt Farm Co. i Jack Ronan, wł. G., R. i K. Gorczyca, tr. M. Łojek, dż. P. Graberg 59 kg
Dosage: DP = 1-2-13-2-4 (22) DI = 0.76 CD = -0.27
Wymiary: 165-189-21
Hcp 76

Enjoy The Silence był dużą nadzieją w stajni trener Małgorzaty Łojek. Tak jak w ub. sezonie Electra Deelites była tam najlepszą klaczą, tak teraz ten ogier wydaje się gwiazdą stajni Traf.
W wieku dwóch lat Enjoy The Silence biegał 4 razy zawsze zajmując miejsca w czołówce: przybiegł trzeci w debiucie za Young Boyem i Małym Leosiem, później był drugi za At One Blow i od tego wyścigu do nie odniósł jako dwulatek porażki: wygrał w wyścigu II gr., a na koniec sezonu zdobył Nagrodę Upsali.
W tym roku zobaczyliśmy go w nagrodzie Irandy, na 2000 m, gdzie odniósł przekonywujące zwycięstwo i ograł o dwie długości Indian Generala, z którym spotka się ponownie w Derby.
W Nagrodzie Iwna, będąc jednym z faworytów gonitwy, nieoczekiwanie zameldował się dopiero na 4 miejscu, tracąc ok. 6 długości do Indian Generała i dwie do Young Boya. Być może był to wynik braków kondycyjnych , gdyż w tym roku był to jego drugi start (w Iwna przeważnie przeciwnicy mieli już zaliczone dwa starty i to był ich trzeci), albo dystans powyżej 2000 m dla tego konia jest za długi. Jest synem og. Oratorio, który najlepsze wyniki uzyskiwał na dystansach od 1400 do 2000 m. Czy Enjoy The Silence ma problem z dystansem powyżej 2000 m przekonamy sie już 1 lipca, ale niewątpliwie będzie miał spore grono fanów i dla wielu będzie faworytem gonitwy.

Nasze typy: Indian General, Narkoza, Mister Great, Special Motivation


Powrót do treści | Wróć do menu głównego