Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

Derby 2014 MODRASZEK
(14) MODRASZEK

(FR)  

 og.  kaszt.   

 

pochodzenie:

Dr Fong - Model View / Distant View

stajnia:

St. Singidunum

hodowca:

Le Thenney S. A.

właściciel:

A. Kovčin

trener:

Adam Wyrzyk

jeździec:

k. . S. Mura


Urodziwy kasztan nie będzie faworytem Derby 2014. Mimo znakomitej kariery dwuletniej i świetnego początku tegorocznego sezonu, porażka w Nagrodzie Iwna według wielu znawców odebrała mu szansę na zwycięstwo w biegu o Błękitną Wstęgę. Świadczyć ona mogła bowiem o tym, iż nie trzyma on dystansu.
Modraszek, którego imię prawdopodobnie zainspirowane zostało nazwą gatunku błękitnoskrzydłego motyla, biegał trzykrotnie dwulatkiem. W debiucie - Nagrodzie Skarba (kat. B) - ukończył wyścig na trzeciej pozycji, jednak potem wygrał wyścig II grupy, bijąc m.in. Temperamenta, po czym zwyciężył w Nagrodzie Zenda (I grupa), deklasując przeciwników o ponad sześć długości.
Tegoroczny sezon rozpoczął startem w Nagrodzie Strzegomia (kat. B), gdzie rozrzucił pole w niesamowitym stylu. Dobiegł do mety bowiem z przewagą aż ośmiu długości. Pokonał w tej gonitwie m.in. Greek Sphere i Sopran Tamo. Kontynuując pasmo zwycięstw, kasztan trzy tygodnie później triumfował w Nagrodzie Rulera, zdobywając tym samym pierwszą koronę. Na początku prostej wydawało się, że znów uzyska miażdżącą przewagę nad rywalami, jednak ostatecznie zbliżający się do niego Predator uległ kasztanowi tylko o 1 ? długości. W tym wyścigu wielu odniosło wrażenie, że Modraszkowi na ostatnich metrach zabrakło sił. Jak na potwierdzenie ich przypuszczeń, w następnym biegu - Nagrodzie Iwna, gdzie dystans był już znacznie dłuższy, ogier poległ, przybiegając dopiero na piątym miejscu.
Niektórzy znawcy przypuszczali, że kasztan zostanie wycofany z Derby. Ani jego rodowód, ani ostatni start na dystansie 2200 metrów nie daje bowiem powodu by twierdzić, że koń ten jest kimś więcej niż tylko znakomitym milerem. Nie brakuje też głosów, że w Iwna kasztan był celowo "przyciemniony", by w dniu Derby nie mieć na sobie presji faworyta. Obrońców Modraszka może jednak zmartwić fakt, że dżokej Szczepan Mazur, jeżdżący u trenera Wyrzyka na pierwszą rękę, przesiadł się z niego na koleżankę stajenną ogiera - Zieloną Herbatkę, prawdopodobnie w niej upatrując większe szanse na dobry występ w Derby.
Która grupa ludzi ma racje, co do predyspozycji dystansowych ogiera? Przekonamy się wkrótce. Fakt pozostaje faktem, że ma on nadal teoretycznie szanse na zostanie koniem trójkoronowanym.Powrót do treści | Wróć do menu głównego