Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

Doping w stajni Godolphintłum. Asia Lipińska za BBC Sport Horse Racing
KOKS W STAJNI SZEJKA

Trener stajni Godolphin, Mahmoon Al Zarooni odpowie przed British Horseracing Authority za pozytywne próbki badań dopingowych 11 z 45 koni wyścigowych.
Al Zarooni przyznał się, że popełnił "katastrofalny błąd". "To czarny dzień dla stajni Godolphin", powiedział menadżer stajni Simon Crisford. "Jesteśmy wszyscy zszokowani tym, co się wydarzyło."
Na dopingu złapano 11 koni, które wygrały łączną sumę nagród wynoszącą ponad 2 miliony dolarów (1,31 miliona funtów), razem z niepokokonaną klaczą Certify, która nie zostanie dopuszczona do nagrody 1000 Guineas rozgrywanej w Newmarket w przyszłym miesiącu.

Godoplhin to prywatna rodzinna stajnia wyścigowa Maktoumów nadzorowana przez monarchę Dubaju, Szejka Mohammeda, który zatrudnił Al Zarooniego 3 lata temu.
Konie spędziły zimę w Dubaiu, po czym zostały przewiezione do stajni Godolphina w Newmarket.
Na stronie stajni pojawiło się oświadczenie: "Al Zarooni przyznał się, że był odpowiedzialny za podanie koniom zakazanych substancji".
Trener powiedział: "Ponieważ konie nie brały w tym czasie udziału w wyścigach, nie zdawałem sobie sprawy, że łamię przepisy wyścigowe. Mogę tylko przeprosić za szkodę jaką wyrządziłem stajni Godolphin i wyścigom konnym."
Wykryte substancje to ethylestrenol i stanozolol. Adam Brickell, dyrektor odpowiadający za czystość i legalność wyścigow konnych z British Horse Racing Authority (BHA), powiedział: "Ethylestranol i stanozolol są sterydami anabolicznymi, w związku z tym są substancjami zabronionymi w świetle brytyjskich przepisów wyścigowych, zabronionymi zawsze i w treningu i podczas wyścigów."
36 letni Al Zarooni, były chłopak stajenny, asystował wcześniej Saeedowi bin Suroor - głównemu trenerowi stajni Godolphin. Obecnie jest trenerem m.in. zwycięzcy Dubai World Cup 2012 Monterosso, trenerem niespodziewanego pogromcy Camelota w St Leger (25-1), Enckei wielu innych koni odnoszących znaczące sukcesy.
BHA potwierdziło, że 9 kwietnia tego roku próbki zostały pobrane od 45 koni trenowanych przez Al Zarooniego w Moulton Paddocks Stables w Newmarket i Horseracing Forensic Laboratory wykryło zakazane substancje.
Certify, niepokonana w czterech startach klacz, zwyciężczyni Shadwell Stud Fillies' Mile w Newmarket była zimą faworytką na 1000 Guineas, ale okazała się jedną z siedmiu koni, u których wykryto ethylestrenol.
Zwycięzca Royal Ascot Gold Cup Opinion Poll był jednym z czterech koni, u których wykryto stanozolol.
Menadżer Crisford dodał: "Jego Wysokość Szejk Mohammed był absolutnie oburzony, kiedy o tym usłyszał i jest to dla niego działanie całkowicie nie do zaakceptowania. Będziemy czekać na wyniki dochodzenia BHA zanim podejmiemy jakiekolwiek dalsze wewnętrzne działania."
Nie została wyznaczona data dochodzenia BHA. Jednak Brickell powiedział: "BHA rozumie powagę tego procesu i przeprowadzi go najszybciej jak to możliwe, ponieważ zostały już przyjęte zakłady na te konie." Bukmacherzy przyjęli już zakłady na ponad 200 tys. funtów i zobowiązali się do ich zwrotu.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego