Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

Dubai World Cup 2013Asia Lipińska

Prezentujemy uczestników gonitwy:

Treasure Beach (1)

Właściciel:
Fitri Hay, John 'Susan' Magnier, Derrick Smith, Michael B. Tabor
Trener:
Michael F. De Kock

Dżokej:
Christophe Soumillon
Hodowca:
Ashley House Stud (GB)

Ogier ścigający się w czołówce, jednak bez spektakularnych sukcesów. Sezon zainaugurował zajęciem szóstego miejsca w Al Maktoum Challenge m.in. za Hunter's Lightem i Kassiano, z którymi spotka się w sobotę. W tej gonitwie po raz pierwszy pobiegł on na nawierzchni syntetycznej. W biegu o Puchar Świata ma teoretycznie niewielkie szanse na włączenie się do walki o czołowe lokaty.

Red Cadeaux (2)

Właściciel:
Ronald J. Arculli
Trener:
Edward A. Dunlop
Dżokej:
Gerald Mosse
Hodowca:
Foursome Thoroughbreds (GB)

Doświadczony siedmioletni wałach po raz pierwszy pobiegnie na torze Meydan. Jego dotychczasowe wyścigi odznaczały się niezwykłą rzetelnością - w ubiegłym sezonie zwyciężył w Yorkshire Cup (G2) oraz plasował się w pierwszych trójkach w Coronation Cup (G1) oraz Hardwicke Stakes (G2). Końcówkę sezonu zepsuło mu nieco zajęcie odległych ósmych miejsc w Melbourne Cup (G1) oraz Japan Cup (G1). Porażki powetował kończąc sezon zwycięstwem w Hong Kong Vase (G1), w którym pokonał sobotniego rywala Menadre. Inaugurujący sezon Red Cadeaux, podobnie jak Meandre nie zmierzył się do tej pory z żadnym z faworytów tegorocznej edycji Dubai World Cup, a jego specjalnością są biegi na nawierzchni trawiastej. W sobotę wystartuje prawdopodobnie z pozycji outsidera.

Dullahan (3)

Właściciel:
Donegal Racing

Trener:
Dale L. Romans

Dżokej:
Gary Stevens

Hodowca:
Bena Halecky, Judy&Philip P. Needham (USA)

Dosiadany przez wznawiającego karierę Gary'ego Stevensa Dullahan zajął ostatnio jedenaste miejsce w gonitwie Burj Nahaar (G3), w której zwyciężył African Story. Zważywszy na swoją karierę, w której chyba największym sukcesem było trzecie miejsce w Kentucky Derby, jak i na obecną formę, Dullahan nie jest typowany na faworyta tegorocznego Dubai World Cup.

Hunter's Light (4)

Właściciel:
Godolphin

Trener:
Saeed bin Suroor

Dżokej:
Silvestre De Sousa

Hodowca:
Darley (GB)

Kolejny koń szejka typowany na jednego z faworytów. Zwycięzca drugiej i trzeciej tegorocznej edycji Al Maktoum Challenge (G1). Trzy tygodnie temu pokonał w jednej z nich triumfatora Dubai World Cup z 2012 roku Monterosso (zajął dopiero dziewiąte miejsce), Kassiano oraz Treasure Beach, z którymi również spotka się w sobotę. Wnuk legendarnego Dubai Millennium jest zwycięzcą gonitwy Premio Roma (G1) z powodzeniem ścigającym się też w wyścigach kategorii G2 i G3. Z uwagi na doskonałą formę, pasujący mu dystans oraz dosiad dżokeja, który nigdy na nim nie przegrał, Hunter's Light ma duże szanse na zajęcie czołowej lokaty w Dubai World Cup.

Capponi (5)

Właściciel:
Sheikh Hamdan Bin Mohammed Al Maktoum

Trener:
Mahmood al Zarooni

Dżokej:
Ahmad Ajtebi

Hodowca:
Darley (GB)

Ostatnim startem ogiera był ubiegłoroczny Dubai World Cup, w którym zajął drugie miejsce za swoim kolegą stajennym Monterosso, z którym zmierzy się i teraz. Mimo faktu, że praktycznie cały wyścig liderował, a w końcówce nie dał się wyprzedzić i pewnie utrzymał drugą lokatę, rok temu nie pokonał on żadnego ze startujących w sobotę koni, oprócz Royal Delty, która zajęła wtedy dopiero dziewiąte miejsce. Biegający z sukcesami na dystansach 2000 metrów i powyżej zwycięzca ubiegłorocznego Al Maktoum Challenge (G1) swoją obecnością być może będzie starał się pomóc Monterosso, lub powetować porażkę sprzed roku.

Side Glance (6)

Właściciel:
Pearl Bloodstock Ltd.

Trener:
Andrew Balding

Dżokej:
Jamie Spencer

Hodowca:
Kingsclere Stud (GB)

Kolejny koń brytyjskiej hodowli, którego specjalnością są biegi na nawierzchni trawiastej. Nie zmierzył się nigdy z faworytami tegorocznego biegu o puchar szejka. Do tej pory zajmował bliskie płatne miejsca w gonitwach kategorii G2 i G3. Sezon rozpoczął od uplasowania się na czwartym miejscu w Jebel Hatta (G1). Raczej jeden z outsiderów sobotniego biegu.

Planteur (7)

Właściciel:
Sheikh Joaan Bin Hamad Al Thani

Trener:
Marco Botti

Dżokej:
Ryan Moore

Hodowca:
Dayton Investments LTD (IRL)

Po zajęciu trzeciego miejsca za Monterosso i Capponi w ubiegłorocznym Dubai World Cup, Planteur kontynuował sezon z przeciętnym skutkiem. Po uplasowaniu się na drugim miejscu w Prix d'Ispahan (G1), dwukrotnie minął celownik jako siódmy w Prince Of Wales's Stakes (G1) oraz Juddmonte International (G1). Pięć tygodni temu zwyciężył w Winter Derby Trial Stakes. Nie jest on raczej zaliczany do grona faworytów sobotniego wyścigu, jednak nie wykluczone, że powalczy o niższe płatne lokaty.

Royal Delta (8)

Właściciel:
Besilu Stables LLC

Trener:
William I. Mott

Dżokej:
Mike Smith

Hodowca:
Palides Investments N V Inc. (USA)

Dzielna Royal Delta odnosi wspaniałe triumfy w gonitwach dla klaczy. Po serii udanych biegów (m.in. zwycięstwo w Breeders' Cup Ladies Classic G1) wystąpiła w ubiegłorocznym Dubai World Cup, w którym zajęła dopiero dziewiąte miejsce. Następnie pobiegła jeszcze pięć razy, wygrywając Fleur De Lis (G2), Delaware Handicap (G2), Beldame Stakes (G1) oraz ponownie Breeders' Cup Ladies Classic (G1). Sezon 2013 zainaugurowała trzecim z rzędu zwycięstwem w Sabin Stakes (G3). Pomimo wielkich sukcesów w gonitwach najwyższej kategorii Royal Delta nie jest główną faworytką sobotniego biegu, w którym już raz rok temu zawiodła. Mimo wszystko żeńska część publiczności na pewno będzie trzymała mocno kciuki za swoją ulubienicę, licząc na jej udany występ.

Meandre (9)

Właściciel:
Rothschild Family

Trener:
Andre Fabre

Dżokej:
Maxime Guyon

Hodowca:
Famille Rothschild

Francuski Meandre początek ubiegłorocznego sezonu miał bardzo udany - zwyciężył w niemieckim Preis Von Berlin (G1) oraz Grand Prix De Saint-Clound (G1). Później zaskoczył słabym dwunastym miejscem w Łuku Triumfalnym. Zakończył sezon trzecim miejscem w Hong Kong Vase (G1), w którym zwyciężył jego sobotni rywal Red Cadeaux. Sezon 2013 rozpoczął od zajęcia czwartego miejsca w biegu przygotowawczym do Dubai World Cup. Warto podkreślić, że pobiegł wtedy po raz pierwszy na nawierzchni all-weather, na której rozgrywany będzie klasyk. Wyraźny spadek formy, który towarzyszy mu od października ubiegłego roku, jak i średni występ na nawierzchni syntetycznej, na pewno nie przemawiają za Meandrem, który może być jednak widoczny w tegorocznym biegu o puchar szejka.

Monterosso (10)

Właściciel:
Godolphin

Trener:
Mahmood al Zarooni

Dżokej:
Mickael Barzalona

Hodowca:
Darley (GB)

Po zwycięstwie w Dubai World Cup w 2012 roku mający problemy zdrowotne Monterosso zajął dalekie ósme miejsce w Coral Eclipse (G1). Trzy tygodnie temu uplasował się dopiero na dziewiątym miejscu za Hunter's Lightem i Kassiano w Al Maktoum Challenge (G1). Takie wyniki nie wróżą dla ogiera niczego dobrego w sobotnim biegu. Jego kariera to pasmo sukcesów (m.in 3 miejsce w Dubai World Cup w 2011 roku, czy oczywiście zwycięstwo w 2012) przeplatanych zaskakująco słabymi wynikami, które prawdopodobnie spowodowane były problemami zdrowotnymi. Nie wykluczone jednak, że koń, tak jak poprzednio się to już zdarzało, ponownie zaskoczy wszystkich i będzie walczył w tegorocznym klasyku.

African Story (11)


Właściciel:
Godolphin

Trener:
Saeed bin Suroor

Dżokej:
Kieren Fallon

Hodowca:
Darley (GB)

African Story jest jednym z najbardziej zagadkowych koni tegorocznej edycji Dubai World Cup. Po dziesięciomiesięcznej przerwie wrócił na tor wygrywając dość lekko gonitwę G3 i pokonując m.in Dullahana (zajął dopiero 11 miejsce), z którym zmierzy się również w sobotę na torze Meydan. Warto podkreślić, że w ubiegłym roku zwyciężył w tej samej gonitwie. Niestety, nie został po tym zgłoszony do Dubai World Cup. Wygrał Godolphin Mile (G2), niestety ten triumf nie rozwiał wątpliwości dotyczących jego predyspozycji dystansowych. Koń ten nie pobiegł nigdy na dystansie powyżej mili, dlatego tak naprawdę nie wiadomo, jak poradzi sobie w wyścigu o 400 metrów dłuższym.

Animal Kingdom (12)


Właściciel:
Team Valor International

Trener:
H. Graham Motion

Dżokej:
Joel Rosario

Hodowca:
Team Valor (USA)

Animal Kingdom jest zwycięzcą Kentucky Derby z 2011 roku. Po zajęciu niespodziewanie szóstego miejsca w Belmont Stakes pauzował osiem miesięcy z powodu pęknięcia kości. Po operacji i pomyślnej rekonwalescencji Animal Kingdom miał wystartować w Dubai World Cup 2011, jednak po wygraniu gonitwy na torze Gulfstream Park kontuzja odnowiła się i derbista pauzował kolejne osiem miesięcy. Po powrocie na tor zajął drugie miejsce w Breeders' Cup Mile (G1), a następnie ponownie był drugi w Gulfstream Park Turf Handicap (G1). Zważywszy na to, że dystans sobotniego klasyku powinien mu pasować, potrafi ścigać się na każdej nawierzchni i dobrze radzi sobie obecnie po kontuzji w gonitwach najwyższej rangi, Animal Kingdom jest jednym z głównych pretendentów do zajęcia czołowej lokaty w tegorocznym Dubai World Cup.

Kassiano (13)


Właściciel:
Sheikh Majid bin Mohammed Al Maktoum

Trener:
Saeed bin Suroor

Dżokej:
William Buick

Hodowca:
Ecurie Roettgen (GER)

Kolejny koń trenera Saeed bin Suroora, który zajął ostatnio drugie miejsce za Hunter's Lightem w Al Maktoum Challenge (G1). Stracił do finiszującego polem ogiera ponad dwie długości, zostawiając za sobą m.in. Monterosso oraz Treasure Beach, z którymi spotka się w sobotnim klasyku. Warto podkreślić, że koń ten nie zajął nigdy miejsca dalszego niż drugie, a ostatnio trzyrzędowe pasmo zwycięstw przerwał mu dopiero Hunter's Light. Szybki wałach specjalizujący się w biegach na dystansach powyżej 2000 metrów na pewno nie pozostaje bez szans w tegorocznej rywalizacji o puchar szejka.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego