Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

Emiliano Zapata założył pierwsza koronę 2019











EMILIANO ZAPATA ZAŁOŻYŁ
PIERWSZĄ KORONĘ


W niedzielę na Warszawskim Torze Wyścigów Konnych rozegrana została Naroda Rulera, nazywana pierwszą koroną spośród trzech, które może zdobyć najlepszy trzylatek rocznika.

Prestiżową gonitwę na dystansie 1600 metrów wygrał pewnie trenowany przez Emila Zaharieva Emiliano Zapata, którego dosiadał doświadczony dżokej Anton Turgaev. Wyścig był szybki - na torze lekko elastycznym w skali 3,0 ćwiartki wyniosły odpowiednio: 7,8-30,0-29,7-30,7 sekund. Solidne, selekcyjne tempo narzucił Plontier, jednak w połowie prostej atak rozpoczął potężny Emiliano Zapata, który niczym rozpędzony pociąg minął rywala i w oka mgnieniu uzyskał nad nim znaczącą przewagę. Interview i Ophelia's Aidan - wielki faworyt gonitwy, nie zdołali go dogonić. Ostatecznie drugi na celownik wpadł Ophelia's Aidan, a trzeci Interview. Prowadzący dzielnie Plontier zameldował się na czwartej pozycji.

Emiliano Zapata uzyskał nad rywalami przewagę 1 3/4 długości. Warto jednak podkreślić, że stawka wpadła na metę dość zgrupowana - ostatni Un Beso stracił do zwycięzcy tylko około 6,5 długości. Fakt ten warto zanotować, gdyż sygnalizować on może niezwykle emocjonującą i wyrównaną rozgrywkę w gonitwach na dłuższych dystansach.
Emiliano Zapata, który imię odziedziczył po meksykańskim rewolucjoniście, przewodzącym chłopskiej partyzantce w latach 1911-1917, należy do stajni o wdzięcznej nazwie Koń Dla Każdego. W jej skład wchodzą właściciele: trener Zahariev, K. Dmowska, O. Hruszewska, J. Kałużny, F. Krupa oraz T. Śpiewankiewicz. Sympatycznym akcentem jest fakt, że gonitwę III grupy, rozgrywaną tuż po Nagrodzie Rulera, wygrała klacz Sypnij Groszem, należąca do tej samej stajni. Niewątpliwie był to udany dzień zarówno dla właścicieli, jak i trenera Zaharieva.

Przy lubianym przez wszystkich szkoleniowcu pochodzącym z Bułgarii należałoby zatrzymać się dłuższą chwilę, gdyż to właśnie jego konie królują jak na razie w tym sezonie w gonitwach pozagrupowych, pomimo, że prym w ilości zwycięstw wciąż wiedzie Adam Wyrzyk. Dobrą passę rozpoczął Nikus, który wygrał Nagrodę Jaroszówki, a następnie pałeczkę po nim przejęła doświadczona Height of Beauty, triumfująca w Nagrodzie Golejewka. Sukces Emiliano Zapaty w Nagrodzie Rulera to wisienka na torcie, na pewno najmniej spodziewana dla nieco zaskoczonego i mocno wzruszonego na padoku podczas dekoracji szkoleniowca.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne zmagania trzylatków. Już za trzy tygodnie odbędzie się Nagroda Iwna, której dłuższy dystans, wynoszący 2200 metrów, może przynieść nieoczekiwane rozstrzygnięcia lub potwierdzić klasę odnoszących już sukcesy wierzchowców. Jedno jest pewne - to może być ciekawy sezon!
Serdecznie gratulujemy całej ekipie, która przyczyniła się do sukcesu Emiliano Zapaty!

Dane gonitwy:
Czas: 1'38,2''(7,8-30,0-29,7-30,7); Temperatura: 20.0°C, pogodnie; Styl: pewnie
Odległości: 1 3/4 - łeb - 3 - 1 1/2 - łeb; Stan toru: lekko elastyczny (3,0)


Powrót do treści | Wróć do menu głównego