Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

Frankel

Marek Rostocki

F R A N K E L

9 czerwca 2012 roku FRANKEL był faworytem granym 1 do 10. Prowadzony w wyścigu w środku stawki, ok. 600 m przed metą wyszedł na prowadzenie i wygrał o 11 długości przed Excelebration.

Frankel urodził sie 11 lutego 2008 roku w Wielkiej Brytanii, w Juddmonte Farms. Jest własnością księcia Khalida Abdulla. Nazwany został na cześć znanego amerykańskiego trenera, Bobbyego Frankela.
Obecnie Frankel uznany jest za najlepszego konia na świecie, niepokonanego w 11 startach. Po zwycięstwie w Queen Elizabeth II Stakes w październiku 2011 r, Timeform nadała mu rating 143. W czerwcu tego roku, po jego ostatnim przekonywującym zwycięstwie w Queen Anne Stakes w Royal Ascot, Timeform podniósł ten rating do 147, co czyni Frankela najwyżej ocenianym koniem w historii tej organizacji.
Najbardziej znany jest z niesamowitego spektaklu, jaki dostarczył brytyjskiej publiczności na torze w Newmarket w kwietniu 2011 r w wyścigu 2000 Guineas, kiedy zdeklasował rywali. Jego wartośc szacunkowa wyceniana jest na ok. 100 milionów funtów.
Frankel wywodzi się z zacnej rodziny wyścigowej i może pochwalić się królewskim rodowodem. Jest synem wybitnego Galileo (Sadlers Wells-Urban See/Miswaki) i Kind (Danehill-Rainbow Lake/Rainbow Quest). Matka Frankela jest również własnością księcia Abdulla i została wyhodowana w Juddmonte Farms. Biegała średnio w Irlandii i Wielkiej Brytanii, na 13 startów 6 razy zwyciężała, cztery razy była trzecia i specjalizowała się w dystansach sprinterskich na 1000 m i 1200 m.
Syna Sadlers Wellsa, Galileo, nie trzeba bliżej prezentować czytelnikom, zarobił w swojej karierze ponad milion sześćset funtów, na 8 startów sześciokrotnie wygrał, raz był drugi. Największe jego osiągnięcia to wygrane Epsom Derby, Irlandzkie Derby i K. George VI & Queen Elizabeth Stakes. Poza tym zdobył tytuł Championa Europy w 2001 roku, z ratingiem 134 przyznanym przez Timeform. Galileo dał wiele bardzo dobrych koni, jak Soldier of Fortune, Rip Van Winkle, Red Rocks, Cape Blanco, Teofilo, Treasure Beach, Nataniela, Golden Lilac.
Frankel jest niewątpliwie najbardziej wybitnym synem tego doskonałego wyścigowca i reproduktora. Frankel trenowany jest przez znakomitego szkoleniowca Henry Cecila, a jego stałym dżokejem jest Tom Queally.
W wieku dwuletnim zadebiutował 13. sierpnia w wyścigu na 1 milę (1600 m) w Newmarket, wygrywając o pół długości przed Natanielem (przyszłym zwycięzcą King George VI & Queen Elizabeth Stakes). Następnie Frankel pobiegł 10 września w Frank Wittle Conditions Stakes na 7 furlongów w Doncaster, pokonując rywali o 13 długości.
W Royal Lodge Stakes w Ascot, w wyścigu sponsorowanym przez właściciela Frankela, Khalida Abdulla, Frankel pokonał o 10 długości Klammera (przyszłego zwycięzcę Horris Hill Stakes) i o 11 długości późniejszego triumfatora Irlandzkiego Derby, Treasure Beach. Trener Henry Cecil powiedział wówczas: "Frankel był bardzo imponujący (...). Od dwóch miesięcy zaczął się poprawiać, naprawdę wciąż poprawiać i poprawiać".
Ostatni wyścig Frankela w karierze dwuletniej odbył się 16 października w Dewhurst Stakes (G-1), który wygrał swobodnie o 2 i 3/4 długości, pokonując Roderica O'Connor, przyszłego zwycięzcę Criterium International i irlandzkich 2000 Guineas.
Sezon trzyletni Frankel zaczął od zwycięstwa w Stakes Greenham w Newbury 16 kwietnia, pokonując o 4 długości ogiera Excelebration.

Następnie w prestiżowym i zarazem będącym "pierwszą koroną" 2000 Guineas, Frankel był bitym faworytem, grany 1 do 2. W tym wyścigu na koniu Casamento jechał mistrz Frankie Dettori i prowadził go na drugim miejscu za Frankelem. Przez połowę dystansu Frankel miał przewagę ok. 15, a wygrał z przewagą 6 długości. Ten występ wierzchowca był opisany jako spektakl nie z tej ziemi, a Paul Curtis z Racing Post powiedział po wyścigu: "Zdumiewająca wydajność Frankela stawia go na pozycji prawdziwej gwiazdy wyścigowej".
Choć dla wielu był pewnym faworytem w Epsom Derby, Frankel nie został zapisany do Biegu o Błekitną Wstęgę. Pobiegł za to w James's Palace Stakes w Royal Ascot 14 czerwca. W tym wyścigu zwycięstwo ogiera nie było tak miażdżące jak w innych biegach, wygrał o 3/4 długości przed Zoffany, granym 20 do 1. Po tym występie, dżokej Frankela, Queally, został ostro skrytykowany przez media, które uznały jego jazdę za nierozsądną zarzucając, że zwycięstwo Frankela było zagrożone.
W Sussex Stakes 27 lipca 2011r, kibice szykowali się na ostry pojedynek Frankela i światowej klasy milera, Cranford Cliffsa. Frankel pokonał rywali o 5 długości. Po tym wyścigu otrzymał wiele pochwał. Jego trener Sir Henry Cecil powiedział: "Mogę śmiało rzec, że to najlepszy koń jakiego kiedykolwiek widziałem. Mógłbym go porównywać jedynie z Shergarem i Blushing Groomem (...) Frankel to najlepszy koń w moim życiu". W wywadzie Cecil powiedział również, że spodziewał się łatwego zwycięstwa swego podopiecznego, pomimo wielkiego szacunku do Canford Cliffsa.
Ostatni wyścig Frankela w wieku trzyletnim zaplanowano na 15 października i była nim gonitwa Queen Elizabeth Stakes. Pomimo swej doskonałej reputacji fantastycznego sportowca, w tym wyścigu Frankel miał do pokonania 8 bardzo dobrych koni, m.in. Excelebration, Immortal Verse i Dick Turpin. Frankel wygrał o 4 długości przed Excelebration. Było to trzecie zwycięstwo podopiecznego Cecila nad tym przeciwnikiem.
Po wyścigu Frankel dostał od Timeform rating 143.
Wraz z rozpoczęciem sezonu 2012 wiadomo było już, że dla Frankela planowano wydłużenie dystansu. Teddy Grimthorpe, menedżer ds. wyścigów księcia Abdulla wspomniał, że jako potencjalne cele w tym roku stawiają sobie Eclipse Stakes (G-1) i Juddmonte Stakes (G-1) na dystansach około 2000 m., jak również nie wykluczają uczestnictwa Frankela w Breeders' Cup Mile. Byłby to wyścig, który ukoronowałby i jednocześnie zakończył jego karierę wyścigową. W październiku 2011 roku trener konia powiedział: "Dla niego dystans mila i 1/4 (ok. 2000 m), nie powinien być problemem".
W tym roku 11 kwietnia środowisko wyścigowe zmroziła wiadomośc o kontuzji Frankela, której doznał podczas pracy treningowej w Newmarket. Właściel konia powiedział: "To ekscentryczny koń, prawdopodobnie tylko się uderzył, ale będziemy go obserwować przez najbliższych kilka dni". Miał dwukrotnie robione USG, gdyż pierwsze badanie nie wykazało poważnej kontuzji. Przed zrobieniem drugiego USG pojawiły się plotki wywołane przez reprtaż w TV, że Frankel odchodzi na emeryturę, gdyż kontuzja jest poważna i wyklucza go z wyścigów. Plotkę tę zdementował menadżer Abdulla, Grimthorpe, gdyż drugie badanie ultrasonograficzne nie wykazało uszkodzeń i poważnej kontuzji. Frankel wznowił treningi 25 kwietnia, a 5 maja zrobił pierwszy publiczny galop w Newmarket, którym usatysfakcjonował Cecila.

W wieku 4 letnim Frankel zadebiutował 19. maja w Lockinge Stakes (G-1) w Newbury. Wśród jego pięciu rywali był dawny przeciwnik, Excelebration, który został przeniesiony do trenera Aidana O'Biena i był u szczytu formy. Jednak Frankel nie dał się pokonać swemu staremu rywalowi, pomimo braku przetarcia w tym sezonie i zwyciężył o pięć długości. Jego trener powiedział: "Przez ostatnie dwa sezony Frankel jeszcze bardziej się wzmocnił, dojrzał psychicznie i miejmy nadzieję, ze w Ascot w Queen Anne Stakes odniesie zwycięstwo".
Wczoraj, 19 czerwca 2012 roku Frankel był faworytem granym 1 do 10. Prowadzony w wyścigu w środku stawki, ok. 600 m przed metą wyszedł na prowadzenie i wygrał o 11 długości przed Excelebration.
Po tym wyścigu rating Frankela został podniesiony do 147, co było najwyższą notą Timeform w historii. Dziennikarz z magazynu The Guardian's określił to zwycięstwo jako prawdopodobnie najwspanialsze w historii wyścigów konnych.
Najbliższa przyszłość pokaże, jakie plany wobec Frankela ma jego właściciel i trener. Faktem jest, że ogier ten udowodnił już to, że jest jednym z najlepszych koni wyścigowych w historii.


Juddmonte International Stakes w Yorku 22.08.2012
Trzynasty start, trzynaste zwycięstwo!obejrzyj relację video, warto! >>


Powrót do treści | Wróć do menu głównego