Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

Kentucky Derby 2013[wydarzenia]
Asia i Christina LipińskieW.W. 2013. Wygrała polska hodowla

100. Wielka Warszawska
- zapowiedzi

Marek Rostocki
Służewiec i Partynice z Porębskim w tle

Marek Rostocki
PAPIEROWY MOTYL

Marek Rostocki
SIÓDMY

Co się stało z Kundalini?
(Kishore Mirpuri)

Gdy widzę tor...
(Andrzej Walicki)

OAKS 2013 - Kundalini

Gonitwa uczniowska

ChristinaLipińska
Czy wygra najlepszy?
(St. Leger 2013)

Christina Lipińska
St. Leger - Uczestnicy

Asia Lipińska
Dzieci Szczęścia
Rzecz o Patronusie


TRAF -Zamach na porządki

Nagroda Iwna 2013
- Pillar

Traf o trójkach

Bye-bye,sulki

Ch. Lipińska
Belmont Stakes 2013

Belmont Stakes 2013
- uczestnicy


Rulera 2013

Nagroda Golejewka 2013

Program 2013 Wiosenna

Program 2013 Rulera

Nagr Jaroszowki 2013 - uczestnicy

A. i Ch. Lipinskie
Kentucky Derby 2013

Nagroda Strzegomia 2013

Christina Lipińska
Dobry początek

Christina Lipińska
Nagrody, konie, malowane buźki

Christina Lipińska
Dali i zabrali

Asia Lipińska
Koks w stajni szejka

Asia Lipińska
Dubai World Cup

Christina Lipińska
Plan, którego nie ma

Koniec sezonu 2012

TS - Rekordowe
zakończenie sezou


Kazimierz Molenda
Ręka w nocniku

Christina Lipińska
Programy i leniwe

Marek Rostocki
Sulki nas straszą

Wielka Warszawska 2012

Nagroda Ministra -Pillar

Kazimierz Molenda
Kali z Rosłońców

Historia St. Leger

Christina Lipińska
Koń najlepszy - St. Leger 2012

Christina Lipińska
Derby - Uczestnicy 2012

Marek Rostocki
Wszystkie konie są nasze!

Asia Lipińska
Rosłońce podążają śladami Niespodzianki

Kazimierz Molenda
Służewiecka ścieżka zdrowia

Asia Lipińska
Dlaczego konie łamią nogi?

Robert Zieliński
Podrzynanie gałęzi

Marek Rostocki
Podlewanie toru kubełkiem

RACING POST
YEARLING BONUS
2011

Asia Lipińska
Tower daje power

Asia Lipińska
Nagroda Iwna

Christina Lipińska
Nagroda Soliny

Marek Rostocki
Nagroda Widzowa

Kazimierz Molenda
Skandal na torze

Nagroda Wiosenna 2012

Nagroda Rulera 2012

Nagroda Golejewka

Asia Lipińska
Wyścigi Konne w Krakowie

Kentucky Derby 2012
- I'll Have Another


Kazimierz Molenda
Nie lejcie Porębskiego!

Marek Rostocki
Nagroda Strzegomia

Christina Lipińska
Nagroda Dzamajki

Spotkała nas niespodzianka
21-22.04

Marek Rostocki
Polski koń czy polska konina?

Urodziny Towera

Christina Lipińska
Bomba poszła w górę!

Brama
na Puławskiej 266
szeroko otwarta


Marek Rostocki
Kłusaki, zabójcy kwinty

Marek Rostocki
KŁUSAKI w pigułce

Asia Lipińska
Santa Anita Derby 2012

Marek Roztocki
Szpital dla koni - dawniej

Andrzej Kwaśny
Z sokmanem w Kozienicach

Asia Lipińska
Ruch społeczy ZENYATTA

Dominika Tukowska
Nasi w British Racing School

Inicjtywy Totalizatora i PKWK

Kentucky Derby rozgrywane jest od 1875 roku w pierwszą sobotę maja w mieście Louisville w amerykańskim stanie Kentucky. Od 1896 roku odbywa się na skróconym dystansie 1 1/4 mili (2 km) i trwa około 2 minuty. Dlatego m.in. w Stanach Zjednoczonych potocznie określa się ją mianem "dwóch najbardziej emo-cjonujących minut w sporcie". Gromadzi na trybunach przeciętnie około 155 tysięcy widzów.
Kentucky Derby nosi też miano "pierwszej korony", dwa tygodnie później Preakness Stakes to tzw. "druga korona" oraz rozgrywane pięć tygodni później Belmont Stakes określane są "trzecią koroną". Cykl tych trzech gonitw nosi nazwę Triple Crown.
Ostatnim trójkoronowanym koniem był Affirmed w 1978 r i od tego czasu nikt nie powtórzył jego sukcesu. Odstęp czasu miedzy "trzema koronami" jest stosunkowo niewielki dlatego tak trudno jest zdobyć ten laur.


Miłym akcentem Kentucky Derby jest dekoracja. Zwycięskiego konia przykrywa się derką uplecioną z czerwonych róż. Przed rozpoczeciem gonitwy na torze od-grywany jest hymn, skomponowany spe-cjalnie na tę okazję.
Od tego roku wprowadzono został nowy system kwalifikacyjny do startu w tym jednym z najbardziej prestiżowych wyś-cigów Ameryki - system punktacyjny.
Szczegóły nowego systemu objaśnia in-ternautka Chandelle: "Dotychczas decydowała suma wygranych pieniędzy przez konia. Obecnie wyodrębniono wyścigi, w ktorych punktowane są 4 pierwsze miejsca.
Eliminacje do KyD i KyO zaczęły się już jesienią, ale na pierwszy rzut oka widać, że wyścigi dla dwulatków i wyścigi dla 3-letnich koni od stycznia do połowy lutego są marnie punktowane: zaledwie 10 pun-któw za zwycięstwo, 4 za 2. miejsce, 2 za 3. miejsce i 1 punkt za czwarte. Dopiero pod koniec lutego pojawiły się wyścigi wyżej oceniane (najpierw seria po 50 - 20 - 10- 5, a od Florida Derby / GP Oaks za pierwsze miejsce koń dostaje 100, za 2. - 40, za 3. - 20 i za 4. miejsce - 10 punktów). Odbędą się jeszcze w połowie kwietnia 3 wyścigi w ramach tzw. "dzikiej karty" (2 dla ogierów i wałachów, 1 dla klaczy) z punktacją:
1 m. - 20 pkt
2 m. - 8 pkt
3 m. - 4 pkt
4 m. - 2 pkt
I jeszcze jedna zmiana: jeżeli ktoś chce biegać klaczą w KyD na nic zda się udział w wyścigach przygotowawczych dla klaczy, bo te uprawniają ją jedynie do startu w Oaks. Klacz musiałaby już na etapie przygotowań biegać z ogierami, do tego musiałaby zajmować czołowe lokaty. Z tego powodu nie zobaczymy w Derby np Dreaming of Julia ani Beholder".

Poniżej linki do punktowanych gonitw.
http://www.kentuckyderby.com/road/schedule

Najwięcej punktów, po 150 uzbierały dwa ogiery: Orb i Verrazano.

Niżej zamieściliśmy sylwetki 7. koni, które według nas mają największe szanse, by zając wysokie płatne miejsce w Kentucky Derby. Resztę uczestników przedstawiamy w zarysie pod tym linkiem: kliknij >>. Jak to bywa w Derby, nie można wykluczyc, że któryś z nich sprawi niespodziankę.REVOLUTIONARY
numer startowy: 3


(ur. 12.04.2010) po War Pass i Runup The Colors/AP. Indy, 6 startów: 3 x I, 1 x II, 2 x III. Zwycięzca Louisiana Derby (G2, FG,9F), Withers S. (G3, Aqu,8.5F), jako roczniak sprzedany za 80 tys. dolarów. Zakwalifikował się do Kentucky Derby ze 110 punktami. Revolutionary jest poważnym pretendentem do zajęcia wysokiego miejsca w Derby, gdyż odziedziczył sporo staminy po swojej matce, Runup The Colors.
Jego ojciec, War Pass (ur. 2005), na 7 startów: 5 x I, 1 x II. W wieku 2 lat był niepokonany na torze, odznaczony jako champion dwuletnich koni przez Eclipe. Wygrał Breeders' Cup Juvenile (G1,Mth), Champagne S. (G1,Bel). W wieku 3 lat był drugi w Wood Memorial S. (G1,Aqu), jednak w Derby nie wystartował, gdyż udział w Wood Memoriał sporo go kosztował. War Pass padł niespodziewanie w wieku 5. lat, w grudniu 2010 r. Zostawił nieliczną populację koni, a Revolutionary jest jak dotychczas najlepszym po nim potomkiem. W KYD bierze udział jeszcze jeden syn Warr Passa, Javas War, który na 7 startów: 3 x I, 1 x II, 1 x III. Dwulatkiem będąc wygrał Sunday Silence S. (LaD, 8fT) i był trzeci w Breeders' Futurity S. (G1,Kee, 8.5f). W wieku 3. lat zwyciężył w Blue Grass S. (G1, Kee,9f) i zdobył drugie miejsce w Tampa Bay Derby (G2,Tam, 8. 5f).
Prawdziwym skarbem w rodowodzie Revolutionary jest jego rodzina żeńska. Matka, Runup The Colors (1994) po A. P. Indy i Up The Flagpole/Hoist The Flag, która na 16 startów: 6 x I, 3 x II, 4 x III. Wygrała Alabama S. (G1), Delaware Oaks (L), była druga w Ballerina H. (G1), Spinster S. (G1).
W hodowli urodziła 7 źrebaków, wszyskie biegały, tylko jeden nigdy nie wygrał.
Babka Revolutionary, Up The Flagpole (ur. 1978) po Hoist The Flag i The Garden Club/Herbanger, biegała 22 razy: 7 x I, 3 x II, 2 x III. Wygrała Delaware Oaks, (G2,DEL), Anne Arundel H. (LRL), była druga w Chrysanthemum H., (G3,LRL). Odeszła w wieku 21 lat w 1999 roku. W hodowli zapisała się lepiej niż na torze. Jest matką licznych zwycięzców G-1 jak np: Prospectors Delite po Mr. Prospector - klaczy, która na 9 startów 6 razy minęła celownik jako pierwsza, 1 x II, 1 x III, w hodowli ta jej dzielna córka dała: og.Mineshafta (1999) po A. P. Indy (Mineshaft zarobił na torze ponad 2 mln. dolarów, reproduktor), klacz Tomisues Delight (1994) po A. P. Indy, która zarobiła ponad milion dolarów na torze. Wszystkie jej 5 źrebaków były bardzo dobrze biegały, a dwa z nich, wybitnie. W 2003 roku została wybrana Matką Stadną Roku.

Drugą bardzo dobrą córką Up The Flage jest Flagbird po Nureyev, która była dobra na torze: 6 x I, 4 x II, 3 x III na 20 startów i też została wybrana championką matek hodowlanych w Anglii, Irlandii i we Włoszech.
Up The Flagpole jest też matką zwycięzcy G-2, Top Accounta po Private Account, który na 30 startów: 10 x I, 5 x II, 4 x III.
Linia żeńska Revolutionary wywodzi się z rodziny wspaniałej klaczy La Troienne.
Właścielami Revolutionary są WinStar Farm LLC. Oni już fetowali zwycięstwo w 2010 w Kentucky Derby, kiedy to wygrał koń ich hodowli i własności, Super Saver. W tym samym, szczęśliwym dla nich roku inny ich koń - Drosselmeyer niespodziewanie wygrał Belmont Stakes.
Trenerem Revolutionary jest Todd Pletcher, o którym pisalismy przy okazji przedstawiania sylwetki Verrazano.
Na Revolutionary pojedzie urodzony w Luisianie Calvin Borel, który 3 razy wygrał ten prestiżowy wyścig: po raz pierwszy w 2007 roku na og. Street Sense, w 2009 roku na og. Mine That Bird, a w 2010 r. na Super Saverze. Jeździł też na słynnej Rachel Alexandrze, wygrywając na niej m. in. Kentucky Oaks o 20 długości, a później Preakness Stakes o długość przed derbistą Mine That Bird. Do Hall of Fame został wprowadzony w 2013 roku.NORMANDY INVASION
numer startowy: 5


(ur. 6.04.2010), syn Tapita i Boston Lady po Boston Harbor, dotychczas miał 5 startów: 1 x I, 2 x II. Był drugi w Wood Memorial S. (G1,Aqu,9f).
Jego rodowód to mieszanka szybkości i staminy. Zdobył 44 punkty w drodze do KYD.
Ojciec Tapit (2001), syn Pulpita i Tap Your Heels/Unbridled, biegał 6 razy: 3 x I. Wygrał Laurel Futurity-G3, Wood Memorial-G1. W stadzie dał już 3. zwycięzców G-1: championa dwuletnich ogierów Hansena (1 mln 660 tys. dolarów na torze), championkę dwuletnich klaczy Stardom Bound (ponad 1 mln 800 tys. dolarów) i zwyciężczynię G-1 na 1 i 1/4 mili - Careless Jewel, ktora zarobiła ponad 1 mln dolarów. Normandy Invasion główną staminę powinien czerpać po rodzinie ojca, szybkość natomiast dziedziczy ze strony rodziny żeńskiej.
Jego matka, Boston Lady (2000) po Boston Harbor i Gay Senorita/Raise A Native), biegała bez sukcesów na torze 5 razy. W hodowli rownież nie wyróżniła się specjalnie - na 7 źrebaków, 3 biegały i wygrywały. Normandy Invasion jest jak dotychczas jej najlepszym potomkiem.
Najlepszą przodkinią była prababka Normandy'ego, Gay Serenade (1960 r.) po Royal Serenade i Gay Fairy / Fairy Manhurst, która na 26 startów: 8 x I, 5 x II, 2 x III. Urodziła 13 źrebaków - 8 biegało i zwyciężało. Żeńska rodzina Normandy Invasion wywodzi się z rodziny klaczy Fair Star (1924 r.). Inna odnoga tej rodziny szczycić się może zwycięstwem w Derby w 1996 r. (og. Grindstone).
Właścicielami Normandy Invasion jest Fox Hill Farms należąca do Ricka Portera, posiadacza m.in. dwóch koni, które zajmowały drugie miejsca w Kentucky Derby w 2007 i 2008 roku: Hard Spun i Eight Belles. Hard Spun był też drugi w Preakness Stakes i Breeders' Cup Classic.
Trenerem ogiera jest Chad Brown, który dorastał w pobliżu toru w Saratodze i od małego interesował się wyścigami konnymi. Przez 5 lat był asystentem trenera Shug McGaughey (trenera Orba). Samodzielną pracę trenerską rozpoczął w 2007 roku i szybko wyrobił sobie dobrą renomę. Pierwszy sukces odniósł w 2008 r. trenując klacz Maram (wygrywała G-3), a w 2012 roku klaczą Zagorą wygrał Breeders' Cup Filly & Mare Turf (USA-G1).
Na Normandy Invasion pojedzie dżokej Javier Castellano, który rozpoczął swoją karierę w 1996 r. w swojej ojczystej Wenezueli, a w 1997 r. przyjechał do Stanów. Najbardziej wartościowe zwycięstwa odniósł w 2004 roku na og. Ghostzapper w Breeders' Cup Classic i na og. Bernardini w 2006 r. w Preakness Stakes. Sukcesy odnosił na też takich koniach jak: Union Rags, Stay Thirsty, Hilda's Passion, Red Rocks i Telling.GOLDENCENTS
numer startowy: 8(ur. 7 marca 2010) po Into Mischief i Golden Works/Banker's Gold. Zdobył 129 punktów. Na 6 startów: 4 x I, 1 x II. Zwycięzca Santa Anita Derby (G1,SA,9F), Sham S. (G3,SA,8F).
Ojciec Goldencentsa, Into Mischief (2005), jest synem Harlans Holiday od Leslie's Lady/Tricky Creek. Na 6 startów: 3 x I, 3 x II. Wygrał CashCall Futurity (G1), Damascus S. , był drugi w Hollywood Prevue S. (G3) i w Malibu S. (G1), San Vicente S. (G2). W stadzie jest od 2009 roku. Jak na razie najlepszym jego synem jest Goldencents, który już zarobił 1 mln. 250 tys dolarów. J ako ciekawostkę nalezy odnotować, że jest też ojcem innego uczestnika KYD 2013, Vyjack'a, który zarobił ponad pół mln. dolarów. Jest też ojcem bardzo dobrej klaczy ur. w 2013 r. , Sittin At The Bar, która na 8 startów: 4 x I,2 x II, 1 x III. To młody ogier i tak jak i Verrazano i Vyjack są przychówkiem z pierwszego rocznika jego kariery stadnej.
Matka Goldencents'a, Golden Works(CAN), (ur. 2000) była średnio utalentowana na torze, na 8 startów: 2 x I, 3 x II. Oprócz Goldencentsa urodziła w 2006 roku og. Tunder Command po Hold Than Tiger, który na 15 startów: 2 x I, 1 x II, 1 x III.
Natomiast babka ogiera, Body Works (CAN), (ur. 1989) biegała dużo i z sukcesami - 45 startów:, 18 x I,11 x II, 6 x III. Dała 8 źrebiąt, z czego 7 biegało i zwyciężało.
Nie gorsza była prababka Goldencventsa, Kinto(CAN), (ur. 1980) która na 46 startów: 13 x I, 8 x II, 3 x III. W stadzie najlepszą jej córką była Body Works.
Hodowcą Goldencentsa jest Rosecrest Farm i Karyn Pirrello, a właścicielami: W. C. Racing (Glenn Sorgenstein and Josh Kaplan), Dave Kenney, i RAP Racing (Rick Pitino). Jest to spółka bardzo zaangażowana w świecie wyścigów konnych.
Trenerem jest Doug O'Neill, ktory karierę trenerska rozpoczął w 1994 roku i był wieloletnim liderem trenerów w Południowej Kalifornii. Na same wyżyny trafił w 2012 r. doczekawszy się konia dwukoronowanego, który wygral Kentuky Derby i Preakness Stakes. Koniem tym był I'll Have Another, który niestety zakończył swoja kariere przed trzecią koroną w Belmont Stakes.
Na Goldencents pojedzie Kevin Kruger, który pochodzi z Wysp Dziewiczych. Kevin pierwszy raz wskoczył na konia w wieku 5 lat, oficjalnie zaczął jeździć w wieku 10 lat. Do Stanów przyjechał w 2001 roku, obecnie regularnie jeździ na torach wyścigowych w Południowej Kalifornii.LINES OF BATTLE
numer startowy: 11


(ur. 20.03.2010) to syn War Fronta od Black Speck/Arch. W punktacji derbowej zdobył równo 100 punktów. Na 6 startów: 3 x I, 1 x II. Wygrał Star Appeal S. (Ire, Dun,7F) i UAE Derby (UAE-G2,Mey, 9. 5fAW). Zarobił dotychczas 1 276 204 dolarów. Ciekawostką jest fakt, iż biegał tylko dwa razy na nawierzchni dirtowej, na jakiej rozgrywane jest Kentucky Derby. Za każdym razem zwyciężał.
Lines Of Battle ma dośc zrównoważony rodowód jeśli chodzi o szybkość i wytrzymałość.
Jego ojciec, War Front (ur. 2002) po Danzig i Starry Dreamer/Rubiano, był błyskotliwym sprinterem, ale zwyciężał i na dłuższych dystansach, np. w Princelet S. (USA-R, 8. 5f). Na 13 startów: 4 x I, 5 x II, 1 x III. Wygrał Alfred G. Vanderbilt Breeders' Cup H. (USA-G2, 6f), był drugi w Vosburgh S. (USA-G1, 6f), Forego S. (USA-G1, 7f), Tom Fool H. (USA-G2, 7f), Deputy Minister H. (USA-G3, 6. 5f), Mr. Prospector H. (USA-G3, 6f). Jest m. in. ojcem takich koni jak: Data Link (2008) - 17 startów: 8 x I, 2 x II, 1 x I, zarobił ponad 800 tys dolarów, og. Departing (2010), 5 startów: 4 x I, zwycięzca Illinois Derby (G3,Haw,9f), Texas Heritage S. (Hou,8f), trzeci w Louisiana Derby (G2,FG,9f), czy og. Great Mills (2008), 20 startów: 6 x I, 3 x II, 2 x III, który zarobił prawie pół mln dolarów. War Front jest też ojcem og. Soldat (2008) - 12 startów: 4 x I, 4 x II, zwycięzca Fountain of Youth S. (G2,GP,9F), Anticipation S. (G3,Sar,8. 5FT), drugi w Breeders' Cup Juvenile Turf (G2,CD,8FT), Pilgrim S. (G3,Bel,8. 5FT). Bardzo dobrym jego synem był The Factor (2008), 13 startów: 6 x I, 2 x II, zwycięzca Pat O'Brien S. (G1,Dmr, 7f), Malibu S. (G1,SA, 7F), San Vicente S. (SA,G2, 7f), Rebel S. (OP,G2, 81f), San Carlos S. (G2,SA,7F), drugi w Triple Bend H. (G1,Hol, 7F), Bing Crosby H. (G1,Dmr, 6F), zakończył karierę w 2012 r., od 2013 r. jest reproduktorem.
Lines Of Battle jest z bardzo dobrej rodziny żeńskiej, jego rodzeństwo po innych ojcach biegało z powodzeniem we Francji.
Matka, Black Speck (2000 r.), córka Arch i Andover Way/His Majesty, biegała we Francji, na 6 startów: 1 x I, 1 x II, 2 x III. Jej ojciec, a dziadek Lines Of Battle, Arch jest ojcem m. in. og. Blame, który ograł w Breeders' Cup Classic w 2010 r. znakomitą Zenyattę. Córki Archa rodziły tak dobre konie jak: I'll Have Another, zwycięzcę Kentucky Derby i Preakness Stakes czy og. Uncle Mo, championa dwuletnich koni. Sama Black Speck jest półsiostrą znakomitego Dynaformera, ojca zwycięzcy KYD, legendy toru, Barbaro.
Babka Lines Of Battle, Andover Way (1978 r.) po His Majesty od On The Trail/Olympia biegała 18 razy: 9 x I, 6 x II, 2 x III. Jest matką 13 źrebiąt, najlepszy z nich - Dynaformer zarobił na torze prawie 700 tys. dolarów, był b. dobrym reproduktorem. Padł w 2012 roku. 9. dzieci Andover Way biegało i zwyciężało.
Właścicielami ogiera są: Joseph Allen, John Magnier, Michael Tabor i Derrick Smith. Joseph Allen jest właścicielem koni od ponad 25 lat. Poza tym ma wydawnictwo. Był też właścicielem War Fronta, Dynaformera i Political Force. Z kolei John Magnier jest siłą napędową światowego imperium, Stadniny Coolmore, którego gł. siedziba znajduje się w Irlandii i ma swoje oddziały w USA i Australii.
Trenerem ogiera jest Aidan O'Brien, irlandzki szkoleniowiec, który osiąga doskonałe wyniki trenując konie do gonitw płaskich i płotowych. W połowie lat 90. O'Brien był wspierany przez grupę Coolmore - Jana Magniera, Michael Tabor, Derricka Smitha i razem wyniesli się na wyżyny w świecie wyścigów konnych.
Na Lines Of battle pojedzie angielski dżokej Ryan Moore, który był trzykrotnie championem dżokejów w Wielkiej Brytanii (2006, 2008 i 2009) i wygrał m. in. Epsom Derby (2010), Prix de l'Arc de Triomphe (2010), 1000 Guineas (2012), Epsom Oaks (2010) i King George VI and Queen Elizabeth Stakes (2009). Jeździł i wygrywał na takich koniach jak: Workforce, Snow Fairy i Conduit.VERAZZANO
numer startowy: 14


(ur. 27. 01. 2010), po More Than Ready - Enchanted Rock/Giants Causeway. Uzbierał identyczną ilość punktów jak Orb. Na 4 starty: 4 x I. Dotychczas nie przegrał gonitwy. Zwycięzca Wood Memorial S. (G1,Aqu,9f), Tampa Bay Derby (G2,Tam,8. 5f). Verrazano również ma inbred na Mr. Prospectora 5 x 4 i 5 x 6 na Northern Dancera.
Jego ojciec More Than Ready (1997r) jest synem Southern Halo i Woodmans Girl po Woodman. Jest zwycięzcą Kings Bishop S. [G1], Hutcheson S. [G2], był drugi w Blue Grass S. [G1], Vosburgh S. [G1], Louisiana Derby [G2], Dwyer S. [G2]. Na torze zarobił ponad 1 mln. dolarów. W stadzie przebywa od 2000 r. Dał b. dobrego Benicio, który biegał w Australii i wygrał Victoria Derby na 2500 m Gr. 1, 10 startów: 3 x I, 1 x II, 1 x III. Jest też ojcem og. Traffic Guard, który zarobił na torze prawie 700 tys. funtów i wygrał August Stakes (GB,11F 135Yds-T, Windsor), był drugi w UAE 2000 Guineas (G3,8F) i Irish Champion S.
Matka Verrazano, Enchanted Rock, prawie nie miała kariery wyścigowej, biegała tylko raz, a w stadzie oprócz Verrazano, dała dobrego El Padrino (2009) po Pulpicie, który na 8 startów: 3 x I, 2 x II, 1 x III, był IV we Florida Derby, niestety w Kentucky Derby w 2012 roku zajął 13-te miejsce.
Druga i trzecia matka biegały i rodziły dobre, rzetelne konie. Szczególnie dobra na torze i w hodowli była trzecia matka, Too Chic (1979). Urodziła sporo zwycięzców - 8 na 11 źrebaków. Najlepsze z nich to Chic Shirine i Queena (17 startów: 10 x I, 2 x II, 1 x III), matką Brahmsa, który z kolei jest ojcem klaczy Hulaj Dusza (2004), sprowadzonej do Polski przez W. Saniewskiego.
Hodowcą Verrazano jest Emory A. Hamilton, właścicielami: Let's Go Stable (Bryan Sullivan i Kevin Scatuorchio), Susan Magnier, Michael B. Tabor i Derrick Smith. Let's Go Stable w 2006 roku utworzyło spółke z braćmi Kevin Scatuorchio i Bryan Sullivan. Kevina wprowadził w arkana wyścigów jego ojciec Jim, który zajmował się kampanią ojca Verrazano, More Than Ready i osiągnał natychmiastowy sukces przez jego syna, El Padrino i Echo Ready. Z kolei John Magnier jest siłą napędową światowego imperium Coolmore, które ma swoje oddziały w Irlandii, ale też placówki w tak tak odległych miejscach jak USA i Australia.
Trenerem Verrazano jest Todd Pletcher, który wygrał w 2010 Kentucky Derby ogierem Super Saver. W 2011 r. trenował zwycięzców: Stay Thirsty i Awesome Maria. Zdobył cztery nagrody Eclipse jako trener od 2004-2007 i ponownie w 2010. Trenował wielu mistrzów, m. in. : Uncle Mo, Ashado, English Channel, Speighstown, Fleet Indian, Wait a While, Lawyer Ron i Left Bank.
Na Verrazano pojedzie rutynowany dżokej John Velazquez. Uczestniczył on w 13. edycjach KYD, w 2011 wygrał na Animal Kingdom, z kolei w 2004 roku wygrał Kenntucky Oaks na klaczy Ashado. Do Hall of Fame został wprowadzony w 2011 roku i dwukrotnie otrzymał nagrodę Eclipse dla najlepszego dżokeja.ORB
numer startowy: 16


(ur. 24. 02. 2010) Malibu Moon-Lady Liberty/Unbridled.
7 startów: 4 x I,1 x III, zwycięzca Florida Derby (G1,GP, 9f), Fountain of Youth S. (G2,GP,8. 5f). Orb jest zinbredowany 3 x 4 na Mr. Prospectora i 5 x 5 na Bold Rulera.
Jego ojciec, Malibu Moon (ur. 1997), po A. P. Indy - Macoumba/Mr. Prospector biegał mało, tylko 2 razy: 1 x I, 1 x II. Jest ojcem zwycięzców na milę w G-1, dał takie konie jak: Devil May Care, Ask the Moon, Life at Ten, Eden's Moon, Declan's Moon.
Rodzina żeńska jest dobra, wszystkie trzy matki biegały i zwyciężały, dawały potomstwo również ścigające się i zwyciężające na torach, jednak Orb jest niewątpliwie najlepszym potomkiem. Bardzo cenny w rodowodzie Orba jest dziadek jego matki, Unbridled, który wygrał Breeders' Cup Classic -G1, Florida Derby -G1, Kentucky Derby -G1 i na 24 starty: 8 x I, 6 x II, 6 x III.
A. P. Indy jako dziadek ze strony ojca, również gwarantuje błękitną krew w żyłach Orba i wydaje się, że dystans 2000 m nie powinien ogierowi sprawić trudności.
Właścicielami i hodowcami Orba są kuzyni Stuart Janney i Phipps Dinny, których rodziny mają długą tradycję związaną z wyścigami konnymi. Stuart w świat wyścigowy został wprowadzony przez swoich rodziców, którzy wyhodowali i byli właścicielami słynnej Ruffian. Obecnie piastuje stanowiska: przewodniczącego w Bessemer Trust, Trustee of Johns Hopkins University, vice przewodniczącego Jockey Clubu i jest członkiem NYRA. Dinny Phipps to z kolei były amerykański finansista i przewodniczący Jockey Club. Zdobył nagrodę Eclipse za całokształt swojego wkładu w amerykańskie wyścigi konne.
Trenerem Orba jest Claude "Shug" McGaughey, wprowadzony do Hall of Fame w 2004 roku. Zdobył on nagrodę Eclipse dla Top Trenerów, szkolił wiele dobrych koni, w tym Personal Ensign.
Orb ma swojego dżokeja. Jest nim Joel Rosario, który po raz pierwszy wystąpił w Kentucky Derby w 2010 r. na og. Make Music for Me, doprowadzając go na 4. miejsce. W marcu tego roku w pięknym stylu wygrał najwyżej dotowany wyścig świata, Dubai World Cup, na og. Animal Kingdom.VYJACK
numer startowy: 20


(ur. 6.04.2010), syn Into Mischief i Life Happened/Stravinsky, 5 startów:, 4 x I, 1 x III. Wygrał Traskwood S. (Aqu, 7f), Jerome S. (G2,Aqu, 1m70y), Gotham S. (G3,Aqu, 8.5f), był trzeci za Verrazano i Normandy Invasion w Wood Memorial S. (G1,Aqu, 9f). Vyjack uzyskał 70 punktów w klasyfikacji generalnej do Derby.
Rodowód Vyjacka nie predystynuje go do roli poważnego kandydata na zwycięzcę w dystansie derbowym (2000 m), nie mniej koń dotychczas pokazał się z dobrej strony i zwyciężał w gonitwach na dystansie o 200 m. krótszym.
Jego ojciec, Into Mischief (2005 r.) po Harlans Holiday i Leslie's Lady/Tricky Creek na 6 startów: 3 x I, 3 x II. Kontuzja uniemożliwiła mu start w Kentucky Derby. Wygrał CashCall Futurity (G1), Damascus S., drugi był w Hollywood Prevue S. (G3), Malibu S. (G1), San Vicente S. (G2). Into Mischief jest też ojcem og. Goldencents i przy prezentacji sylwetki tego ogiera został szerzej opisany.
Matka Vyjacka, Life Happened (ur. 2001 r.), nie biegała. Dotychczas urodziła 4 źrebaki - 3 biegały i wygrywały, a klacz ur. w 2011 roku jeszcze nie debiutowała.
Babka ogiera, Round It Off (ur. 1990 r.) po Apalachee i Capp It Off/Double Zeus, biegała 20 razy: 3 x I, 2 x II, 3 x III. Urodziła 6 źrebaków - 4 biegały i zwyciężały. Najlepszym jej synem był og. Disco Rico po Citidancer, który na 17 startów: 9 x I, 5 x II, 1 x III, wygrał: Bobby Hale S. (O),J ersey Shore Breeders' Cup S. -G3, Maryland Breeders' Cup Handicap -G3, Lite The Fuse S. -L, Fire Plug S. -L, Endless Surprise S. -L, Hoover S. -L, był drugi w: Amsterdam S. -G3, Legal Light S. -L, Montpelier S. -L,Paterson Handicap -L, trzeci w: General George Handicap -G2. W 2001 roku został wybrany championem sprinterów w Maryland.
Prababka, Capp It Off (ur. 1982 r.) po Double Zeus i Turn Capp/ Turn To Reason biegała 18 razy: 9 x I, 3 x II, 3 x III. Wygrała m. in. Maryland Distaff H., Key Bridge S., Nellie Morse H. W stadzie urodziła tylko trzy źrebaki, najlepszą była klacz Miss Slewpy (1991 r.) po Slewpy, która na 26 startów: 14 x I, 6 x II, 2 x III.
Vyjack jest półbratem og. Prime Cut (po Bernstein), który był najlepszy na 1 1/16 mili. Stravinsky (sprinter) jako ojciec matki Vyjacka gwarantuje błyskotliwą szybkość. Nie mniej on też potrafił dać potomstwo, które odnosiło sukcesy na dalszych dystansach, np. Serenade Rose (Australia) czy irlandzkiej hodowli Rip Van Winkle.
Jednak rodowód Vyjacka obustronnie wskazuje bardziej na sprintersko-milerskie pochodzenie i mało w jego rodowodzie staminy.
Właścicielem Vyjacka jest David Wilkenfeld, stajnia Pick Six Racing. David dorastał na Long Island i był częstym kibicem na wyścigach, pasjonowała go też gra. Któregoś razu zarobił na Churchill Downs, Del Mar i Santa Anita. Postanowił połączyć swoją pasję z żyłką do interesów. Vyjack jest pierwszym koniem, który kupił, a jego imie to skrót od imion rodziców Davida - Vivienne i Jack.
Trenerem Vyjacka jest Rudy Rodriguez rodem z Meksyku, który do USA przybył w 1980 r. Jest stosunkowo świeżym trenerem, bo samodzielną karierę rozpoczął od 2012 roku. Był asystentem trenerów Ricka Dutrowa seniora i juniora, a także Bobby Frankela.
Na Vyjacku pojedzie dżokej Garrett Gomez, który 10 razy wygrał Breeders' Cup Classic, Kentucky Oaks w 2007 r. Pasję jeździecką przyjał po swoim ojcu, Ludwiku, a karierę rozpoczynał na torze Santa Fe w Nowym Meksyku.


POZOSTALI >>>
RÓŻE
DLA
ORBA

"Mieliśmy bardzo przyjemną i fascynującą jazdę" - powiedział tuż po gonitwie Joel Rosario.

Kentucky Derby 2013, rozgrywane na torze ciężkim, po całodziennych opadach deszczu, pewnie i w dobrym czasie 02:02 4/5 wygrał og. Orb (ur. 24. 02. 2010) po Malibu Moon od Lady Liberty po Unbridled.
Do zwycięstwa poprowadził go młody, utalentowany dżokej Joel Rosario, który w tym roku ma bardzo udany sezon wygrywając m.in. Dubai World Cup na byłym derbiście Animal Kingdom.
Orb miał odległy numer 16. i większość dystansu trzymał sie na końcu stawki. Dość szerokim kołem wyszedł na końcową prostą i oddalił się od rywali. Wygrał pewnie o 2 i 1/2 długości przed mało liczonym og. Golden Soul.
To pierwsza wygrana w KYD J. Rosario. Wrażenia dżokeja po wyścigu były bardzo entuzjastyczne. Rosario uważa, że Orb rozkręca się z wyścigu na wyścig i za każdym razem jest lepszy. Obawiał się trochę dalekiego numeru startowego i tego, że byli tak daleko w dystansie, ale Orb szedł spokojnie i był zrelaksowany, a kiedy poprosił go o wysiłek, wierzchowiec oddał piekny finisz.
Claude R. "Shug" Mcgaughey nie ukrywał łez wzruszenia i wyznał, że chociaż Orb jest bardzo dobrym koniem, nie był przekonany czy tak błotnisty tor będzie mu odpowiadał.
Właściciele Orba podziękowali trenerowi za bardzo dobrą robotę podkreślając, że Orb nie mógł znaleźć się w lepszych rękach pomimo sugestii niektórych, że starszy pan powinien udać się już na emeryturę.
Drugi koń na mecie sprawił niespodzianke kibicom. Był to mało grany Golden Soul z numerem 4 po Perfect Soul od Hollywood Gold/Mr. Prospector (trener R. Albarado, dż. D. Steward). Dotychczas nie święcił spektakularnych sukcesów, na 5 startów: 1 x I, 2 x II, był drugi w LeComte S. (G3,FG, 1m70yds).
Revolutionary, główny faworyt wyścigu, zameldował się na trzecim miejscu i miał trzeci numer startowy. To syn War Pass i Runup The Colors/AP. Indy, w treningu u Todda Pletchera, który w KYD miał w tym roku 5 koni. Na Revolutionary pojechał Calvin Borel.
Czwarty na mecie był numer 5, Normandy Invision, syn Tapita i Boston Lady po Boston Harbor, trener Chad Brown, w siodle Javier Castelliano.
Wyścig bardzo emocjonujący, rozegrany w dobrym czasie jak na tak grząski tor. Było na co popatrzeć i jeżeli nasza publikacja o Kenducky Derby skłoniła kogoś do obejrzenia przekazu uznamy, że wysiłek ten nie poszedł na marne. Przy okazji - mamy trochę satysfakcji, że trzy spośród wyróżnonych przez nas szerszym opisem koni znalazły się w pierwszej czwórce.
Wypłaty po Kentucky Derby w totalizatorze były imponujące: za porządek Orb/Golden Soul płacono 490,80$, za trójkę Orb/Golden Soul/Revolutionary - 3462,80, za czwórkę (z Normandy Invasion na czwartym miejscu) - 28 543,00!
Zachęcamy do kibicowania amerykańskim koniom za dwa tygodnie, kiedy rozgrywana będzie "druga korona", Preakness Stakes. Na pewno wystąpi w nim sporo koni z KYD, a że dystans będzie krótszy, kolejność na celowniku może okazać się zupełnie inna.
Nasza redakcja kibicuje Orbowi z nadzieją, że zostanie następnym po Affirmedzie trójkoronowanym.

poprzedni materiał o Kentucky Derby >>


Powrót do treści | Wróć do menu głównego