Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

Klusaki w pigulce[wydarzenia]
Marek Rostocki
Kłusaki w pigułce

W.W. 2013. Wygrała polska hodowla

100. Wielka Warszawska
- zapowiedzi

Marek Rostocki
Służewiec i Partynice z Porębskim w tle

Marek Rostocki
PAPIEROWY MOTYL

Marek Rostocki
SIÓDMY

Co się stało z Kundalini?
(Kishore Mirpuri)

Gdy widzę tor...
(Andrzej Walicki)

OAKS 2013 - Kundalini

Gonitwa uczniowska

ChristinaLipińska
Czy wygra najlepszy?
(St. Leger 2013)

Christina Lipińska
St. Leger - Uczestnicy

Asia Lipińska
Dzieci Szczęścia
Rzecz o Patronusie


TRAF -Zamach na porządki

Nagroda Iwna 2013
- Pillar

Traf o trójkach

Bye-bye,sulki

Ch. Lipińska
Belmont Stakes 2013

Belmont Stakes 2013
- uczestnicy


Rulera 2013

Nagroda Golejewka 2013

Program 2013 Wiosenna

Program 2013 Rulera

Nagr Jaroszowki 2013 - uczestnicy

A. i Ch. Lipinskie
Kentucky Derby 2013

Nagroda Strzegomia 2013

Christina Lipińska
Dobry początek

Christina Lipińska
Nagrody, konie, malowane buźki

Christina Lipińska
Dali i zabrali

Asia Lipińska
Koks w stajni szejka

Asia Lipińska
Dubai World Cup

Christina Lipińska
Plan, którego nie ma

Koniec sezonu 2012

TS - Rekordowe
zakończenie sezou


Kazimierz Molenda
Ręka w nocniku

Christina Lipińska
Programy i leniwe

Marek Rostocki
Sulki nas straszą

Wielka Warszawska 2012

Nagroda Ministra -Pillar

Kazimierz Molenda
Kali z Rosłońców

Historia St. Leger

Christina Lipińska
Koń najlepszy - St. Leger 2012

Christina Lipińska
Derby - Uczestnicy 2012

Marek Rostocki
Wszystkie konie są nasze!

Asia Lipińska
Rosłońce podążają śladami Niespodzianki

Kazimierz Molenda
Służewiecka ścieżka zdrowia

Asia Lipińska
Dlaczego konie łamią nogi?

Robert Zieliński
Podrzynanie gałęzi

Marek Rostocki
Podlewanie toru kubełkiem

RACING POST
YEARLING BONUS
2011

Asia Lipińska
Tower daje power

Asia Lipińska
Nagroda Iwna

Christina Lipińska
Nagroda Soliny

Marek Rostocki
Nagroda Widzowa

Kazimierz Molenda
Skandal na torze

Nagroda Wiosenna 2012

Nagroda Rulera 2012

Nagroda Golejewka

Asia Lipińska
Wyścigi Konne w Krakowie

Kentucky Derby 2012
- I'll Have Another


Kazimierz Molenda
Nie lejcie Porębskiego!

Marek Rostocki
Nagroda Strzegomia

Christina Lipińska
Nagroda Dzamajki

Spotkała nas niespodzianka
21-22.04

Marek Rostocki
Polski koń czy polska konina?

Urodziny Towera

Christina Lipińska
Bomba poszła w górę!

Brama
na Puławskiej 266
szeroko otwarta


Marek Rostocki
Kłusaki, zabójcy kwinty

Marek Rostocki
KŁUSAKI w pigułce

Asia Lipińska
Santa Anita Derby 2012

Marek Roztocki
Szpital dla koni - dawniej

Andrzej Kwaśny
Z sokmanem w Kozienicach

Asia Lipińska
Ruch społeczy ZENYATTA

Dominika Tukowska
Nasi w British Racing School

Inicjtywy Totalizatora i PKWK

Początki
Według zapisów historycznych pierwsze zawody kłusaków odbyły się w 1554 r. w Valkenburgu w Holandii. Brały w nich udział najszybsze z 3000 koni. Najbardziej znany holenderski wyścig - Golden Whip, odbył się na Soestdijk w 1777r. Holendrzy ścigali się końmi zwanymi harddraverami, szybkimi końmi z Fryzji. Harddravery miały spory wpływ na powstanie kłusaków amerykańskich i orłowskich.
Z całą pewnością dużą rolę w trakcie kształtowania ras kłusaków orłowskich, amerykańskich i francuskich odegrała, dziś już nieistniejąca rasa koni, pochodząca z hrabstwa Norfolk – Norfolk Roadster, czyli kłusak norfolski.
Kłusak norfolski sprawdzał się znakomicie zarówno w zaprzęgu jak i pod siodłem. Cechował się znakomitą akcją w szybkim kłusie. Domieszkę jego krwi stosowano przede wszystkim w celu poprawienia kłusa u innych koni.


Kłusaki orłowskie
W Rosji przed rewolucją październikową hodowla koni była dozwolona tylko szlachcie i właścicielom ziemskim. Jednym z nich był hrabia Aleksiej Grigoriewicz Orłow (1737-1808 ). W latach 80-tych XVIII wieku kupił od tureckiego sułtana ogiera czystej krwi arabskiej o imieniu Smetanka, którego stanówki z klaczami duńskimi i holenderskimi dały początek hodowli kłusaka orłowskiego.

USA
Początki rozwoju hodowli kłusaków w USA to połowa XVIII w. Powstały wówczas pierwsze tory wyścigowe, w związku z czym pojawiło się zapotrzebowanie na konie typowo wyścigowe, które mogłyby mierzyć się z bardzo sławnymi już w tamtych czasach kłusakami orłowskimi oraz angielskimi norfolkami.
W 1788 roku sprowadzono do USA urodzonego w 1780 r. ogiera o imieniu Messenger, który jest uznawany za protoplastę kłuska amerykańskiego. Miał doskonałe pochodzenie, w jego żyłach płynęła krew wszystkich trzech ogierów założycielskich rasy pełnej krwi angielskiej oraz znaczny procent krwi kłusaka norfolskiego, którego angielscy hodowcy bardzo często używali do udoskonalania koni pełnej krwi.

Francja
Po klęsce Napoleona w 1815 r. zniesiono blokadę handlową. Pojawiła się wówczas możliwość importu do Francji koni z Wysp Brytyjskich. Wielu hodowców zaczęło kryć miejscowe klacze normandzkie angielskimi ogierami w celu uzyskania konia zdolnego do pracy w zaprzęgu oraz pod siodłem.
Przy wsparciu Państwowych Stadnin Koni sprowadzano z Anglii głównie konie pełnej krwi angielskiej oraz kłusaki norfolskie, które w tym czasie były zdecydowanie najszybszymi kłusakami w Europie.
Koniom anglo-normandzkim w latach 1840-1860 poprawiano kłus, dzięki domieszce krwi kłusaka norfolskiego oraz prawdopodobnie huntera. Praojcem kłusaka francuskiego był ur. w 1811 r. ogier półkrwi o imieniu Young Rattler. Jego ojciec Rattler był ogierem pełnej krwi angielskiej, a matka miała znaczny procent krwi kłusaka norfolskiego.

Rasa czy typ?

Kłusaki nie jest rasą koni, jak się powszechnie sądzi. Kłusaki to typ koni, charakteryzujący się zdolnością do szybkiego kłusu, który obejmuje kilka ras: kłusaka amerykańskiego, orłowskiego, francuskiego i rosyjskiego. Poszczególne rasy nie mają ze sobą nic wspólnego ponad to, że zostały wytrenowane do szybkiego kłusowania.
Aby kłusak był uznany za przedstawiciela tego typu koni i wpisany do rejestru, musi być w stanie kłusować w odpowiednim tempie.
Poszczególne rasy koni kłusaków znacznie różnią się między sobą wyglądem, rozmiarem i charakterem.

Kłusak francuski to koń silny i wytrwały, chętny do współpracy z człowiekiem. Pomimo dużego temperamentu i silnego charakteru związanego z domieszką krwi koni angielskich jest łatwy do uło- żenia i posłuszny. Osiąga niewielkie rozmiary – jego wysokość w kłębie zazwyczaj nie przekracza 165 cm.

Kłusak amerykański, zwany również standardbred, to podstawowa rasa tych koni. Kłusaki amerykańskie są podobne do koni angielskich, gdyż od nich bezpośrednio się wywodzą. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że znacząca większość przedstawicieli tej rasy jest inochodźcami, tzn. w chodzie poruszają jednocześnie najpierw obie prawe nogi a potem obie lewe. Jest to jedna z mniejszych ras kłusaków – w kłębie osiąga nie więcej niż 160 cm.

Kłusak orłowski osiąga wzrost powyżej 160 cm. Często ma za długie kończyny i płytką klatkę piersiową. Głowa prosta, zgrabna z łabędzią szyją.

Kłusak rosyjski to rasa mniej ceniona niż pozostałe. Przypomina z wyglądu kłusaka orłowskiego. Zawiera domieszkę krwi kłusaka amerykańskiego, w związku z czym jest do niego podobny a także zgrabniejszy i szybszy od rasy orłowskiej. To zwierzę wytrwałe i silne, dobrze znoszące treningi.

Wyścigi

Gonitwy kłusaków to sport bardzo popularny w Europie i na świecie. Wyścigi to główny cel, dla którego powstała ta grupa ras koni, które są najszybciej biegającymi w kłusie końmi na świecie.
Najpopularniejszy rodzaj wyścigów kłusaków to wyścigi w zaprzęgach. Podczas nich konie kłusują ciągnąc za sobą powozik zwany sulką, w której siedzi powożący. Jego zadaniem jest oczywiście jak najszybsze osiągnięcie mety, jednak pod warunkiem, że koń poruszać się będzie kłusem. Jeśli przejdzie w galop, powożący ma określony dystans (25 m), na którym musi konia zmusić do przejścia z powrotem w kłus. Koń może zacząć galopować nie więcej niż 2 razy, za kolejnym zolstaje zdyskwalifikowany.
Gonitwy organizowane są na trzech dystansach: 1600 m, 2100 m i 2650 m.
W Polsce pierwsze towarzystwo kłusacze zostało sformalizowane w 1997 roku poprzez wpis w rejestrze stowarzyszeń w Wojewódzkim Sądzie w Opolu pod nazwą Stowarzyszenie Hodowców i Użytkowników Kłusaków. Pierwszym prezesem SHiUK został Henryk Stermach. W 1999 r. decyzją Ministra Rolnictwa SHiUK otworzył księgi dla koni ras kłusak w Polsce.
W naszym kraju wykorzystuje się do wyścigów francuską rasę kłusaków.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego