Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

LomitasA. i Ch. Lipińskie

L O M I T A S


Lomitas, koń niemieckiej hodowli, syn og. Niniskiego i klaczy La Colorada po świetnym Surumu, urodził się w 1988 roku. Był własnością Waltera Jacobsa, założyciela Gestüt Faehrhof Brema, wiodącej stadniny w Niemczech. Ten ważny w środowisku niemieckich koniarzy hodowca nie wiedział wówczas jeszcze, ilu radości, ale również niebagatelnych kłopotów, przyniesie mu już niedługo ten młody, zapowiadający wysoką klasę, kasztanek.

Gdy miał 19 miesięcy Lomitas trafił do stajni trenera Andreasa Wohlera, który później również trenował syna Lomitasa, Belenusa.

Mistrz z wilczym biletem

W wieku dwóch lat, był ostrożnie menażowany i trenowany, wystąpił tylko dwukrotnie jesienią 1990 roku, ale w ważnych dla dwulatków gonitwach, za każdym razem zwyciężając. Dzięki temu zdobył tytuł Championa Niemiec 1990 w swojej kategorii wiekowej.
W wieku trzech lat był niekwestionowanym faworytem do wygrania niemieckiego Derby.
Lomitas miał jedną wadę - wysoko zaawansowaną klaustrofobię, która powodowała lęk przed maszyną startową. Mając bardzo dobre relacje z ludźmi, przy boksie startowym wstępował w niego diabeł. Głośne stały się zmagania personelu załadunkowego (nawet do 30 min.), w czasie których kilkunastu dobrze zbudowanych mężczyzn starało się wepchnąc Lomitasa do startboksu. Nie pomagał zakładany kaptur i wysiłki personelu. Ogier stawał się gwałtowny, rzucał sie i kopał.
Ta niedobra sława spowodowała, ze w wielu krajach zabroniono zapisywania go do gonitw. Tory zostały na głucho zamknięte przed Lomitasem.


Monty Roberts przybywa z pomocą

Tymczasem nieuchronnie zbliżał się początek lipca 1991 r., dzień Derby w Niemczech. Walter Jacobs, nie widząc innego wyjścia, poprosił o pomoc głośnego amerykańskiego behawiorystę, Monty'ego Robertsa.
Spotkanie z Lomitasem zrobiło na Montym duże wrażenie. Koń urzekł go swoim pięknem i klasą, komunikatywnością i niebanalną inteligencją.

12 czerwca 1991 roku Monty Roberts rozpoczął pracę z Lomitasem, zaczynajac od podstawowego join-up. Ten znany koński psycholog wspo- mina, że pracując z koniem cały czas był świadom jego wielkości, miał wrażenie, że pracuje z kimś wybitnym. Jak pisze w swej książce "Konie mojego życia" pokochał Lomitasa i wyczuł w nim nie tylko ogromny potencjał wyś- cigowy, lecz i hodowlany. Lomitas na zawsze zapadł w jego pamięć dzięki niesamo witej więzi emocjonalnej, jaka nawiązała się między nimi.


Lomitasowi zabrakło trochę szczęścia w wygraniu Derby i ostatecznie zajął II miejsce, ale kibice i pasjonaci do dziś wspominają wspaniałą walkę i piękny pojedynek Lomitasa i Temporala (po Surumu od Theresa/Zeddaan).
Pan Piotr Hass-Sandej, znany w środowisku jako "Langfuhr" wspomina: "Znałem Lomitasa dość dobrze bo często jestem w Faehrhof (niedaleko mam kolegę). Był to koń o silnym charakterze, ale łatwy w obsłudze. Nigdy nie przejawiał agresji w stosunku do ludzi. Kiedyś zapytałem emerytowanego już menadżera Faehrhof o sytuację opisywaną w "Zaklinaczu Koni", jak to Lomitas nie chciał wchodzić do start maszyny. Wie Pani co mi ten wspaniały człowiek powiedział? "Lomitas był za inteligentny". Aż mi wtedy ciarki przeszły po plecach. Takie kruczki to dla mnie bardzo ważna sprawa. Pomyślałem wówczas: "Masz wielkie szczęście, dzielny koniku, że o twoim losie decydują tej klasy i pełni zrozumienia dla koni ludzie".

Uciekając przed śmiercią

W 1992 roku pozycja Lomitasa na niemieckiej arenie wyscigowej była już mocna i pewne było, że będzie już tylko lepiej. Jednak niespodziewanie w gonitwie PRIES DER PRIVATBANKIERS MERK Lomitas odnotował pierwszy w życiu zły występ, kiedy to dobiegł na przedostatniej pozycji. Rozczarowanie kibiców było ogromne, tym wieksze, że koń krótko po tym wyścigu zapadł sie pod ziemie i słuch o nim na jakis czas zaginął.
Dziś już wiemy, że Walter Jacobs od pewnego czasu dostawał anonimowe pogróżki, które miały skłonić go do zapłacenia wysokiego haraczu. Grożono uśmierceniem konia. Właściciel zbagatelizował te sygnały. Dopiero badanie po przegranym wyścigu ujawniło zawartość trucizny we krwi ogiera. Kolejne anonimy zapowiadały kontynuowanie przestepczych działań.
Jacobs, w wielkim sekrecie przetransportował Lomitasa do Newmarket, gdzie pod fałszywym imieniem spędził sześć tygodni w stajni Lestera Piggota. Właściciel Lomitasa chciał, aby jego koń przebywał jak najdalej od kryminalistów i dlatego podjął decyzję, by kontynuował on swoją karierę w Stanach Zjednoczonych. Monty Roberts zorganizował mu miejsce w stajni Rona McAnally w Santa Anita.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że skutki zatrucia odebrały Lomitasowi jego wcześniejszą formę. W Ameryce nękały go problemy z kopytem i mimo paru niezłych wyników w wieku pięciu lat, nie był to już ten sam koń.Ogier czołowy

W 1994 roku Lomitas wrócił do Niemiec i został wcielony do hodowli. Z dobrym skutkiem, bo w 1998 roku otrzymał tytuł championa reproduktorów.
W pierwszyym roku jego kariery hodowlanej, narodził się Belenus, derbista Niemiec z 1999 r, który wygrał te gonitwę w rekordowym czasie oraz Sumitas od Subii po Konigsstuhlu, który zarobił ponad 800 tys. dolarów, biegał do wieku 6 lat i ścigał się 37 razy. W ubiegłym roku Łuk Triumfalny wygrała córka Lomitasa, Danedream.
Między 2002 i 2006 rokiem Lomitas krył w Newmarket w Darley's Dalham Hall Stud, by w 2007 roku wrócić już na stałe na rodzimą farmy w Faehrhof.Emerytowany, wieloletni menadżer Gestuet Faehrhof - Herbert Kahrs oraz Piotr Hass-Sandej "Langfuhr". W tle, na padoku, ogier Lomitas.


Możemy się pochwalić, ze oprócz syna tego fantastycznego ogiera, Belenusa, mamy w treningu córkę Lomitasa, Miss Lomitas od klaczy Maria Anna (Alywar), która już urodziła klasowego konia Merlini i bardzo dobrą Marlene. Miss Lomitas trenowana jest u pana M. Janikowskiego i stajnia wiąże z nią duże nadzieje, pomimo niezbyt udanego debiutu w wieku 2 letnim. Jak wiadomo niemiecka krew z reguły jest późna i dopiero w starszym wieku konie z tej rodziny rozwijają pełnię swoich możliwości. Po karierze wyścigowej, Miss Lomitas niewątpliwie będzie bardzo cenna dla naszej hodowli.
Warto również przypomnieć, że stacjonujący u nas syn Lomitasa, derbista Belenus, zdążył już dać tak wspaniałe konie, jak: Hipoliner, Kardinale i Intens.


30 sierpnia 2010, wskutek powikłań po kolce jelitowej, w wieku 22 lat Lomitas zakończył życie.

kariera Lomitasa >>

Najlepszy przychówek Lomitasa.

Danedream (ur.2008 r), (Lomitas-Danedrop/Danehill)
Zwyciężczyni w:Prix de l'Arc de Triomphe (Fr-G1) 2400m, Grosser Preis von Berlin (Ger-G1) 2400m, Grosser Preis von Baden (Ger-G1) 2400m, Oaks d'Italia (Ity-G2) 2200m
;trzecie miejsce w Derby Italiano (Ity-G2) 2200m
Zarobiła dotychczas 2,870,310 euro

Silvano (ur.1996 r), (Lomitas-Spirit of Eagles/Beaus Eagles)
Zwycięzca w: 2001 Arlington Million (USA-G1); 2001 Singapore Cup (Kranji - G1) ; 2001 Audemars Piguet QEII Cup (Sha-Tin - G1) ; 2000 Grosser Preis Der Wirtschaft (Ger-G2) ; 1999 Union-Rennen (Ger-G2)
Zajął II m w: 2000 Gerling-Preis (Ger-G2) ; 2001 Man o'War Stakes (Belmont Park - G1)
Trzeci w : 2001 Dubai Sheema Classic (UAE-G2) i 2000 IDEE Hansa-Preis (Ger-G2) 4th: 1999 Deutschland-Preis (Ger-G1)
Czwarty w: 1999 Deutsch Derby (Ger-G1)
W swojej karierze zarobił 2,321,024 dolarów

Sumitas (ur.1996 r), (Lomitas-Subia/Konigsstuhl)
Zwycięzca w: Preis des Winterfavoriten (Ger-G3), Junioren-Preis (Ger), Mehl-Mulhens-Rennen (Ger-Gr2), Pr. des Gestüts Wiesenhof (Ger), Knickerbocker H. (USA-G2T), Caesar Rodney H. (USA),
Zajął drugie miejsce w :Deutschlandpreis (Ger-G1),Prince of Wales's S. (GB-G1), Grosser Dallmayr-Preis (Ger-G1), Pr. Vittorio Du Capua (Ity-G1)
Trzeci w : Golden Gate Breeders' Cup H. (USA-G3)

Zarobił w swojej karierze 807050 dolarów

Belenus (ur. w 1996 r), (lomitas- Beaute/Lord Udo)
Zwycięzca w : Deutsches Derby (GER-G1-record time), BMW Europachampionat (GER-G2)
Drugi w :Grosser Preis der Stadtsparkasse Dortmund (GER-LR)
Trzeci w :Credit Suisse Private Banking Pokal (GER-G1), Grosser Preis von Baden (GER-G1)
Zarobił 659 004 euro

Malinas ur w 2001r., (Lomitas-Majoritat/Konigsstuhl)
Zwycieżał w:Oppenheim Union-Rennen (Ger-G2)2200m
Drugi w: Deutsches Derby (Ger-G1) 2400m, Grosser Preis der Sparkasse Dortmund (Ger-L) 2000m
Trzeci w: Rheinland-Pokal 2x (Ger-Gr1) 2400m, Gran Premio del Jockey Club (Ity-Gr1) 2400m
Zarobił 249 700 euro

Meridiana (ur w 2000 r), (Lomitas-Monbijou/Dashing Blade)
Zwyciężczyniw :Oaks d'Italia (Ity-Gr1) 2200m, Orchid Handicap (USA-Gr2, 12fT), Kronimus-Rennen (Ger-L) 1500m, Kölner Frühjahrs-Stuten-Preis (Ger-L) 1600m
Trzecia w :Sheepshead Bay Handicap (USA-Gr2, BEL, 11fT)
Zarobiła 557 795 dolarów.

Sanagas, ur. w 2006 r., (Lomitas-Scota/Marju)
Zwyciężył w : Hollywood Turf Cup S. (G1,Hol,12fT), John's Call S. (Sar,13fT), Sycamore S. (Kee,13fx; track record). Wygrał 5 wyścigów w Niemczech, po czym spzredany do USA.
Zarobił 282282 dolarów.

Shalanaya, ur.w 2006 r., (Lomitas-Shalamantika/ Nashwan)
Wygrała w : Prix de l'Opera (G1-FR,Lon,10fT), Prix de Liancourt (L-FR,Lon,10.5fT)
Druga w :Prix Ganay (G1-FR,Lon,10.5fT);
Trzecia w: E P Taylor S. (G1-CAN,Wo,10fT)
Zarobiła 422087 funtów

Veracity, ur w 2004 r, (Lomitas-Vituisa/Bering)
Zwyciężał w : 2008 Jockey Club Cup (GB-Gr3,2m, Newmarket)
Drugi w : 2007 Queen's Vase (GB-Gr3,2m, Ascot); 2007 Goodwood Cup (GB-Gr2,2m, Goodwood)
Trzeci w: 2008 Prix Royal-Oak (FR-Gr1,1m7f110y, .Longchamp), 2009 Yorkshire Cup (GB-Gr2,1m6f, York)Powrót do treści | Wróć do menu głównego