Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

malowane buzkiChristina Lipińska


Nagrody, konie, malowane buźki

Już w sobotę, 27 kwietnia o godz. 15.00 po raz pierwszy w tym sezonie służewiecka bomba pójdzie w górę. Sezon 2013 rozpocznie się na Służewcu z tygodniowym opóźnieniem z powodu zasiedzenia się zimy, a więc braku możliwości przygotowania koni do pierwszych zmagań na torze. To już 69. sezon na służewieckim torze. W tym roku zaplanowano 56 dni wyścigowych, o dwa mniej, niż w poprzednim sezonie.
Dla koni pełnej krwi angielskiej zaplanowano 254 gonitwy, dla koni czystej krwi arabskiej - 184, 9 gonitw płotowych i 16 dla kłusakow francuskich.
Sezon kończy się 24 listopada. Mitingi wyścigowe będą odbywać się w każdą sobotę i niedzielę, oprócz corocznej tradycyjnej przerwy po dniu Gali Derby (od 7 do 27 lipca) i weekendu 7 i 8 września, na który zaplanowano ważne międzynarodowe gonitwy przeszkodowe i płotowe we Wrocławiu na Partynicach. Organizator jednak zapewnia, że dla bywalców, którzy nie odwiedzą Wrocławia czynne będą kasy na Służewcu z możliwością obstawiania zakładów i umożliwi oglądanie gonitw (przekaz na żywo).
Do sezonu 2013 zgłoszono 1239 wyścigowców: 800 folblutów, 396 koni czystej krwi arabskiej, dwa półkrewki oraz 43 kłusaków francuskich.
Największą i rekordową zarazem liczbę koni zgłosił trener Kazimierz Rogowski - 107. Na drugim miejscu pod względem liczebności są dwie stajnie: stajnia Józefa Siwonii i Krzysztofa Ziemiańskiego (po 79 koni).
Zagraniczni właściciele zapisali do sezonu w sumie 55 koni pełnej krwi angielskiej: 33 folbluty Vladimira Kazakova i 22 pechowego nabywcy Intensa, Konstantina Zgary. Zgara 20 koni przekazał do treningu Andrzejowi Walickiemu, a dwa Adamowi Wyrzykowi.
Organizator wyścigów na Służewcu znacząco (40% w stosunku do ub. sezonu) podwyższył pulę nagród i w tym roku wynosi ona 8 950 000 zł.
Ważnym wydarzeniem na Służewcui,z największą sumą nagród, będzie tegoroczna Wielka Warszawska, która zostanie rozegrana po raz setny, z pulą nagród 262 500 zł., w tym za zajęcie pierwszego miejsca 150 000 zł. (w ub. sezonie 90 000). Planowane jest rozegranie WW w stylu retro.
Wyższa pula nagród przewidziana jest też dla najważniejszej gonitwy trzylatkow, Derby. Wynosi ona 175 000 zł. (poprzednio 148 750).
Na trzecim miejscu w odniesieniu do wysokości nagród, plasują się gonitwy: St. Leger, Prezesa TS oraz Liry (Oaks) - po 87 500 zł w puli (w poprzenim sezonie odpowiednio: 66 500, 66 500 i 49 000 zł.). Kluczowa gonitwa dla dwulatków o Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma obecnie sumę nagród 65 950 zł (zamiast 43 750).
Poza tym wracają na Służewiec nagrody próbne dla dwulatków, zostały one zamknięte dla koni zagranicznej hodowli, a ich pule będa stosunkowo wysokie, bo po 43 125 (23 500 za pierwsze miejsce).
W gonitwach najwyższej kategorii dla koni czystej krwi arabskiej nastąpiły niewielkie zmiany. W większości z nich pule wzrosły o kilka procent (np. Europy z 98,4 do 105 tys., Ofira z 32,8 do 38,5), ale np. na Derby przeznaczono mniej - 78 750 (poprzednio 86100 zł). Pula w Porównawczej wzrosła z 45 100 do 49 000, a Janowa i Michałowa z 41 000 do 45 500. Znacznie powiększyły się (mniej więcej dwukrotnie) nagrody w biegiach kategorii B i I grupy oraz II grupy. Mniej zyskały gonitwy niższych kategorii, III i IV grupy (ok. 20 %).

W tym sezonie na Służewcu odbędzie się mniej gonitw płotowych. Będzie ich 9 (w ub. sezonie 16), gdyż część z nich (7) zaplanowano do rozegrania we Wrocławiu na Partynickim torze, który wyrasta na stolicę przeszkodowo-płotową. We Wrocławiu zaplanowano 14 dni wyścigowych, 98 gonitw, z czego 22 płotowe i przeszkodowe.
Najważniejsza gonitwa płotowa na Służewcu, Wielka Służewiecka, również odnotowała znaczący wzrost puli nagród, bo 35 000 (w ub. sezonie 21 000).
Program gonitw na Slużewcu uzupełniają biegi kłusaków francuskich, ktore zaplanowano na sezon 2013 w liczbie 16. Tam również pule nagród podniosły się - w dziesięciu gonitwach wyniosą 7350 zł zamiast ubiegłorocznych 6 150 zł, natomiast na sześć bardziej prestiżowych wyścigów przeznaczono po 17 500 zł (zamiast 12 300).
Na inaugurację sezonu organizator zaplanował jak zwykle wiele atrakcji, nie tylko dla pasjonatów wyścigów, ale i dla ich rodzin.*/
Totalizator Sportowy, który jest organizatorem wyścigów będzie wydawał oficjalny program gonitw, którego druk zawiesił po Wielkiej Warszawskiej z powodu wyczerpania środkow na ten cel. Obok tego programu od poniedziałku 22 kwietnia do nabycia jest "zielony" program zmdom, do którego przyzwyczajeni są stali bywalcy i który z powodzeniem przetwał zeszłoroczną nieczystą walkę rynkową.
Do pierwszej dwudniowki zapisano łącznie 107 koni. Najliczniej obsadzony bieg, Nagroda Dandolo-Handikap Otwarcia, odbędzie się w sobotę jako pierwszy. Zapisano do niego 10 koni. W sobotę i niedzielę zobaczymy też 9 gonitw dla folblutów, 3 gonitwy dla koni czystej krwi arabskiej, w tym Nagrodę Skowronka i cztery biegi dość skąpo obsadzone (po 5-6 koni) kłusaków francuskich.
W niedzielę gonitwą piątą będzie Nagroda Strzegomia (kat.B), która rozpoczyna cykl gonitw przygodowawczych do Derby. Z obserwacji minionych lat wynika, że to zazwyczaj nielicznie obsadzona gonitwa (ok. 5-6 koni), co spowodowane jest usytuowaniem jej na początku kalendarza. W zeszłym roku do Nagrody Strzegomia zapisano 7 koni, każdy z wstępnym zapisem do Derby. W tym roku w gonitwie tej zobaczymy 4 ogiery i 1. klacz. One również mają zapis do Derby.
W imiennej gonitwie dla klaczy I gr., Nagrodzie Dżamajki, zapisanych jest 7 klaczy, z czego tylko dwie są w pierwszym zapisie derbowym. Są to Isuzu i Nomena.
Sezon 2013 na Służewcu zapowiada się bardzo ciekawie. Miejmy nadzieję, że zima już nie wróci.
Do zobaczenia w sobotę!
---------------------------------------
*/ z "Passy":
Ten szczególny, pierwszy dzień wyścigowy, dedykowany jest całym rodzinom. Oprócz wyścigów organizatorzy zaplanowali rozmaite atrakcje, szczególnie dla dzieci: kącik malowania buzi, kącik rysowania, zabawy w duże szachy i przejażdżki kucykami. Te ostatnie, dosiadane przez młodzież z Warszawsko-Mazowieckiego Związku Jeździeckiego, będzie można zobaczyć również w pokazowej gonitwie. Dorośli w przerwie między gonitwami mogą wziąć udział w prezentacji twórczości Józefa Wilkonia (rzeźbiarz, malarz, ilustrator), promocji książki wyścigowej „Besson i Demona”, wystawie zabytkowych samochodów, wystawie fotografii „Końskie profesje” oraz odwiedzić stoiska z kapeluszami, artykułami hippicznymi, zabawkami, lodami, kawą i watą cukrową. Do aktywnego wypoczynku, przebywania na świeżym powietrzu i regularnego pomiaru ciśnienia zachęcać będą organizatorzy kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”. Inaugurację uświetnią występy cheerleaderek z warszawskiego AWF. Większość atrakcji dostępna będzie zarówno w sobotę (27) jak i niedzielę (28 kwietnia).


Powrót do treści | Wróć do menu głównego