Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

myth_of_malham


Myth of Malham

Rozmowa z Arkadiuszem Novarą



KILKA PYTAŃ DO ARKADIUSZA NOWARY,
WŁAŚCICIELA MYTH OF MALHAM, O OGIERA
I JEGO MATKĘ


W Lipsku w czerwcu 2006 roku Macademia wygrała Nagrodę Preis der Messe Partner Pferd jako pierwszy od 30 lat koń w polskim treningu, startujący w Niemczech w gonitwach płaskich. Czy mógłby Pan opisać jak Macademia trafiła do Pana, jak przebiegała jej kariera przed i po Lipsku, gdzie stoi obecnie?

Macademia była wyhodowana przez Dietricha v. Boetticher właściciela Stadniny Ammerland. Tam pracowaliśmy z żoną ponad 20 lat. Roczniakiem została sprzedana hrabiemu Norman, poszła do treningu w Monachium go trenera Ericha Pilsa. Po mierniej kerierze i bez zwycięstwa trzylatka była wystawiona na jesiennej aukcji koni w treningu na torze wyścigowym w Monachium. Moja żona Daniela zawsze wierzyła, że Macademia jest rzetelnym koniem wyścigowym. Tak zrodził się pomysł, aby ją zakupić. Do aukcji przystapiła ze zgłoszeniem do gonitwy dzień później. Była to gonitwa kat. handicapu III. Biegała dla nas w pożyczonych barwach wyścigowych, ponieważ stajnia nie była jeszcze do tego czasu zgłoszona. Jak sie okazało Macademia zdobyła dla nas zwycięstwo pod dżokejem Johnem Davidem Hillisem. W następnych latach trenowana była przez innego trenera w Monachium - Wernera Glanza, zdobyła kilka zwycięstw jak i kilka miejsc płatnych w tym 2 i 3 miejsce w Handicapie II w Baden Baden. Po wielu perypetiach postanowiliśmy wysłać ją do treningu do Warszawy, gdzie zajmowała miejsca płatne w kat. A, nie odnosząc zwycięstwa na Służewcu. Jedyne pierwsze miejsce dla stajni Janusza Kozlowskiego odniosła w Lipsku w gonitwie koni starszych. Macademia zostala sprzedana źrebna po ogierze Polish Summer właścielowi i hodowcy, panu Krzysztofowi Doboszowi.

(kariera Macademii >>)

Czy Myth Of Malham jest pierszym przychówkiem Macademii? Jak rozwijał się jako źrebak, jaki ma charakter i czy wiedział Pan, że to będzie dobry koń?

Myth Of Malham jest pierwszym źrebakiem Macademii, wychował się we Francji, w Normandii. Miał być sprzedany na aukcji roczniakow w Deauville, jednak te plany trzeba było zmienić, nie wygladał bowiem jak roczniak aukcyjny. Miał jednak wygląd konia wyścigowego. Moja żona Daniela może wiecej o nim powiedzieć, widziała go parę razy odwiedzając stadninę. Myth Of Malham rozwijał się bezproblemowo, zdrowie i twardość przekazała mu mama, która podobnie jak on prawie nigdy nie widywała weterynarza.

Jaka myśl hodowlana kierowała Panem przy wyborze ojca Myth Of Malhama?

To pytanie do mojej żony, ona podjęła decyzję pokrycia Macademii Borealem, zwycięzcą Deutsches Derby GRI, Coronation Cup GRI, jak i Grosser Preis von Baden gr I.

Jak ocenia Pan szanse Myth Of Malhama w Wielkiej Warszawskiej?

Wielka Warszawska to prestiżowa gonitwa, w której startuje w tym roku 16 koni. Myślę, że każdy z właścieli startujacych koni chce wygrac tę nagrodę. Zobaczymy jak rozwinie się wyścig.

Czy miejsce, które koń zajmie w Wielkiej Warszawskiej będzie decydowało o jego dalszych losach?

Wyścig ten nie będzie miał wpływu na jego późniejszą karierę. To późny koń, pozostanie naturalnie w treningu u Janusza i Katarzyny Kozłowskich. To moim zdaniem bardzo dobrzy trenerzy. O jego następnych startach trzeba bedzie podyskutować z trenerem, on zna tego konia lepiej niż ktokolwiek inny.

Dziękujemy za tę rozmowę i życzymy sukcesu w Wielkiej Warszawskiej. My stawiamy na Myth of Malhama!



Powrót do treści | Wróć do menu głównego