Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

nagroda dzamajki[wydarzenia]
Christina Lipińska
NAGRODA DŻAMAJKI

W.W. 2013. Wygrała polska hodowla

100. Wielka Warszawska
- zapowiedzi

Marek Rostocki
Służewiec i Partynice z Porębskim w tle

Marek Rostocki
PAPIEROWY MOTYL

Marek Rostocki
SIÓDMY

Co się stało z Kundalini?
(Kishore Mirpuri)

Gdy widzę tor...
(Andrzej Walicki)

OAKS 2013 - Kundalini

Gonitwa uczniowska

ChristinaLipińska
Czy wygra najlepszy?
(St. Leger 2013)

Christina Lipińska
St. Leger - Uczestnicy

Asia Lipińska
Dzieci Szczęścia
Rzecz o Patronusie


TRAF -Zamach na porządki

Nagroda Iwna 2013
- Pillar

Traf o trójkach

Bye-bye,sulki

Ch. Lipińska
Belmont Stakes 2013

Belmont Stakes 2013
- uczestnicy


Rulera 2013

Nagroda Golejewka 2013

Program 2013 Wiosenna

Program 2013 Rulera

Nagr Jaroszowki 2013 - uczestnicy

A. i Ch. Lipinskie
Kentucky Derby 2013

Nagroda Strzegomia 2013

Christina Lipińska
Dobry początek

Christina Lipińska
Nagrody, konie, malowane buźki

Christina Lipińska
Dali i zabrali

Asia Lipińska
Koks w stajni szejka

Asia Lipińska
Dubai World Cup

Christina Lipińska
Plan, którego nie ma

Koniec sezonu 2012

TS - Rekordowe
zakończenie sezou


Kazimierz Molenda
Ręka w nocniku

Christina Lipińska
Programy i leniwe

Marek Rostocki
Sulki nas straszą

Wielka Warszawska 2012

Nagroda Ministra -Pillar

Kazimierz Molenda
Kali z Rosłońców

Historia St. Leger

Christina Lipińska
Koń najlepszy - St. Leger 2012

Christina Lipińska
Derby - Uczestnicy 2012

Marek Rostocki
Wszystkie konie są nasze!

Asia Lipińska
Rosłońce podążają śladami Niespodzianki

Kazimierz Molenda
Służewiecka ścieżka zdrowia

Asia Lipińska
Dlaczego konie łamią nogi?

Robert Zieliński
Podrzynanie gałęzi

Marek Rostocki
Podlewanie toru kubełkiem

RACING POST
YEARLING BONUS
2011

Asia Lipińska
Tower daje power

Asia Lipińska
Nagroda Iwna

Christina Lipińska
Nagroda Soliny

Marek Rostocki
Nagroda Widzowa

Kazimierz Molenda
Skandal na torze

Nagroda Wiosenna 2012

Nagroda Rulera 2012

Nagroda Golejewka

Asia Lipińska
Wyścigi Konne w Krakowie

Kentucky Derby 2012
- I'll Have Another


Kazimierz Molenda
Nie lejcie Porębskiego!

Marek Rostocki
Nagroda Strzegomia

Christina Lipińska
Nagroda Dzamajki

Spotkała nas niespodzianka
21-22.04

Marek Rostocki
Polski koń czy polska konina?

Urodziny Towera

Christina Lipińska
Bomba poszła w górę!

Brama
na Puławskiej 266
szeroko otwarta


Marek Rostocki
Kłusaki, zabójcy kwinty

Marek Rostocki
KŁUSAKI w pigułce

Asia Lipińska
Santa Anita Derby 2012

Marek Roztocki
Szpital dla koni - dawniej

Andrzej Kwaśny
Z sokmanem w Kozienicach

Asia Lipińska
Ruch społeczy ZENYATTA

Dominika Tukowska
Nasi w British Racing School

Inicjtywy Totalizatora i PKWK

Dżamajka
Wyścig o nagrodę fenomenalnej klaczy, Dżamajki ma krótką historię. Pierwszy raz rozegrany był w 2007 roku, na dystansie 1600m i wygrała go klacz Drahma (Ray of Light-Druzga/Omen) z SK Jaroszówka, będąca w treningu u trenera M. Romanowskiego, pod dż. A. Sanna w czasie 1'39.9'', na torze lekkim 2,3.

Dżamajka jest córką polskiej hodowli, klasowego Jurora (Saragan-Jurystka/Negresco) i klaczy Dżamira (Rutilio Rufo-Dzamina/ Dixieland). Urodziła się 17 marca 1997 roku w SK Widzow.
Matka Dżamajki, Dżamira biegała tylko w wieku 2 lat, 6 razy, raz wygrywając, raz będąc druga i raz czwarta. Niestety dała tylko trzy źrebaki, Dżamajka była ostatnim przychówkiem Dżamiry.
Na aukcji koni roczniaków Dżamajka nie wzbudziła zainteresowania. W końcu jak sam wspówłaścicel, pan Zbigniew Makowski opowiadał nam kiedyś "na budzie" przy torze treningowym, że będąc w stanie "lekko wskazującym na spożycie" zakupił klacz za nieduże pieniądze, bo za 10 000 zł. Jak się okazało był to bardzo udany zakup, klacz odwdzięczyła mu się po wielokroć i dawała okazję do fetowania sukcesów w barze na parterze trybuny głównej.
Sama Dżamajka, Koń Roku 2000, przedmiot chwały trenera Bogdana Strójwąsa, biegała 13 razy, 11 razy wygrywając, w tym 8 razy w wyścigach najwyższej rangi. Była pierwszą klaczą w powojennej historii wyścigów w Polsce, która została trójkoronowana (Rulera-Derby-St. Leger), wygrywając przy tym jeszcze Nagrodę Iwna, Oaks i Wielką Warszawską. Oprócz imponujacych trofeów, jakie zebrała w kraju, w wieku 4 l. wygrała jeszcze w Bratysławie Velką Cene Slovenską oraz Nagrodę Golejewka i Kozienic.
Niestety, wygrana w Nagrodzie Kozienic była ostatnim wyścigiem w karierze torowej Dżamajki, gdyż bezpośrednio po nim okazało się, że fenomenalna klacz uległa kontuzji i zakończyła karierę na torze. Niektórzy kibice do dziś nie mogą odżałować kontuzji Dżamajki, gdyż nie doszło do pojedynku w jednej i tej samej gonitwie dwóch gwiazd polskiego turfu: Dżamajki i Kombinacji (rok młodsza od Dżamajki), który pozwoliłaby porównać możliwości najlepszych klaczy rocznika.

Przychówek

Po karierze na torze Dżamajka wróciła do rodzimej stadniny, rok po roku wydając na świat potomstwo. Najbardziej utalentowanym jej synem jest już 7 l. og. Dżiakomo po Zafonium, niestety nękany przez częste kontuzje, ale dalej będący w treningu u trenera M. Jodłowskiego. Dżiakomo oglądaliśmy w pierwszym dniu wyścigowym w sezonie 2012 w gonitwie czwartej, gdzie zajął trzecie miejsce za Solo Su i Konbolą. Kolejne dziecko Dżamajki, klacz Dżuliettę po Roulette mieliśmy okazję zobaczyć w sobotę 21.04.2012 r. w nagrodzie Dandolo- Handikap Otwarcia. Klacz zajęła IV m. za Apexem, Irlanczykiem i Scalonim. Z żalem możemy stwierdzić, że jak dotychczas, Dżamajka nie dała konia na miarę swoich możliwości wyścigowych. Hodowla jednak uczy pokory i cierpliwości, więc nie tracimy wiary i nadziei na "Dżamajkę II". Do sezonu 2012 zapisany jest trzyletni syn Dżamajki po Roulette, Dżordano w stajni trenera


.
Andrzej Kwaśny z Dżamajką, Widzów 2006

A. Walickiego, który nie biegał dwulatkiem.

Córka Dżamajki, Dżordżia po Sorbie Tower jest matką stadną w SK Widzów. W 2010 roku wydała ona na świat og. Dżingiel po Tioman Island, który obecnie jest w treningu u pani tr. M. Łojek.
W 2011 roku w SK Widzów po Roulette od Dżamajki urodził się gniady ogier Dżerarld, a jej córka, Dżordżia urodziła także po Roulette kasztanowatą klacz Dżordżinę.
Pilnie obserwujemy klacz Dżamajkę i jej córki w hodowli, czekając na kolejnego fenomena wyścigowego.
Wyścig Nagrody Dżamajki jest dla 3 l. klaczy gonitwą próbną przed Nagrodą Wiosenna.

Laureatki Nagrody Dżamajki w kolejnych latach:

2007 - kl. Drachma (Ray of Light-Druzga/Omen) z SK Jaroszówka, będąca w treningu trenera M. Romanowskiego, pod dż. A. Sanna w czasiasie 1'39.9'', na torze lekkim 2,3.
2008 - wyścig o Nagrodę Dżamajki nie odbył się z powodu późniejszego rozpoczęcia sezonu wyścigowego (czerwiec)

2009 - kl. Fair N Lovely (Domedriver-Fieldfare/Selkirk), hod. A. V. Bloodstock (IRE), tr. A. Wyrzyk, pod dż. P. Krowickim w czasie 1'39.3'' na torze lekkim 2,5.
2010 - kl. Infamia (Templewachter-Infanteria/Jape), SK Jaroszówka, tr. K. Ziemiańki, dż. S. Wasiutow, czas- 1'41.5'', tor l.el.3,5
2011 - kl. Marlene (Sorbie Tower- Maria Anna/Alywar), hod. i wł. S. Guła, tr. M. Janikowski, pod Markiem Breziną, w czasie 1'41.1 na torze lekkim 1,8.

Kto w tym roku siegnie po trofeum?
Klacze zgłoszone do Nagrody Dżamajki, gon. nr II, dla 3l. kl. drugiej grupy, 1600m:

1.
Narkoza ur.24.02.2009 r.- Belenus-Nitisara/Don Corleone, 161-183-20,
hod. SK Golejewko, wł. SK Golejewko i Korab- A. Walicki,
tr. A.Walicki, pr. dż. A. Mazurkiewicz, 57 kg
Narkoza w swoim debiucie w wieku 2 lat była trzecia na dystansie 1000 m za Refuse Me Not i Natalie of Budysin. W kolejnym starcie, w Nagrodzie Dorpata na 1200 m ponownie zajęła trzecie miejsce za szybkim Pakerem i kolejny raz przegrała z Refuse me Not. Narkoza upodobała sobie trzecie miejsca, zajmując je ponownie w Nagrodzie Skarba na 1300 m za Hard Workiem i Lonsdale, niewiele tracąc do zwycięzców i tym razem wyraźnie ogrywając Refuse Me Not. W ostatnim swoim wyścigu w karierze dwuletniej, po wydłużeniu dystansu na 1600 m Narkoza wygrała pewnie o 3 długości z czasem 1'40 na 1600 m przed Polish Movie, Dangerous Caseyem i Lascadellem. Ten ostatni wyścig czyni z Narkozy faworytkę gonitwy, gdyż pozostałe klacze nie sprawdziły się na takim dystansie a i uzyskany czas przemawia za nią.

2. Youcanseeme (IRE), ur.05.02.2009 -La Vie Dei Colori-Intricate Dance/Aptitude, 160-182-19,75, hod. Scuderia Archi Romani, wł. G.i R. Gorczyców, tr. M. Łojek, dż. M. Pilich -59 kg.
Ta bardzo dobra klacz, irlandzkiej hodowli. Dwulatką biegała cztery razy, wygrywając w swoim debiucie na dystansie 1200 m, by potem zająć 6 miejsce w Nagrodzie Brochwicza na 1300 m. W Nagrodzie Calderona na 1300 m Youcanseeme zajmuje drugie miejsce za Red Lizardem, przegrywając o 3 dł. Sezon 2011, klacz kończy zajęciem IV m w Nagrodzie Vilniusa na 1300 m za Dessaut Rafale, Klanem i Queen of Legend. Nie sprawdzona na dłuższym dystansie, ale na pewno będzie pretendentką do zajęcia płatnego miejsca.

3.
Freya Mary (GB) - ur. 03.03.2009 - Three Valleys- Three Valleys/Royal Academy, 165-183-19,5, hod. i wł. G. Richards, zmiana trenera w sezonie 2012, od tr. D. Kałuby, klacz przeszła do tr. M. Łojek, dż. S.Wasiutow- 56 kg. Klacz w wieku 2 lat biegała wyłącznie na dystansie 1200 m. W swoim debiucie wygrała łatwo o 3,5 długości przed Wise Consulem i Dangerous Ivanem. W Nagrodzie Jaguara zajęła trzecie miejsce za doskonałym Prince of Ecosse i og. Socjalist. Do Prince od Ecosse przegrała 8,5 długości.Zakończyła sezon 2011 zajmując IV m w Nagrodzie Cardei, za Princess of London, Tiją i Better Than All, przegrywając o 3 długości do zwyciężczyni. Z Better Than All, Freya Mary spotka się ponownie w Nagrodzie Dżamajki. Nie wiadomo jak klacz poradzi sobie z wydłużonym dystansem.

4.
Never Refuje (IRE) - ur.15.03.2009 - Refuse to Bend -Lady Bracknell/Definite Article, 159-178-19, hod. A. Lennon , wł. J. i K. Dobosz, tr. A. Wyrzyk, st.u. Sz. Mazur 56 kg
W wieku dwóch lat klacz ścigała się cztery razy. W swoim debiucie była trzecia w pięciokonnej stawce na dystansie 1000 m za Jałtą i Reggae Song. W kolejnym starcie na 1000 m Never Refuse wygrywa, ogrywając m.in. amerykańską Svetlanę i Black Rose. W Nagrodzie Brochwicza zajmuje IV m. za Young Boyem, Indian Generalem i Haeven Can Wait, nie tracąc wiele do zwycięzcy, ok. 2,5 dł. Kończy sezon dwuletni występem w Nagrodzie Efforty na 1400m, zajmując 5 m w 7 konnej stawce. I tu również niewiadomą jest jak klacz poradzi sobie z wydłużeniem dystansu.

5.
Doyenka (GB), ur. 23.03.2009 - Doyen - La Piazza/Polish Patriot, 160-187-21, hod. S. De Martino , wł. W. J. Engel, zmiana trenera, sezon 2011 tr. Wyrzyk, w sezonie 2012 zapisana do tr. J. Siwoni, dż. A. Turgaev - 59kg.
W karierze 2 letniej startowała tylko dwa razy zajmując 5 miejsce w debiucie na 1300 m w 10-cio konnej stawce, by wygrać w kolejnej gonitwie w 9-cio konnej stawce. Warto wspomnieć, że w drugim swoim biegu ograła czołówkę rocznika, m.in. doskonałego Lucky Petera i Dangerous Caseya i zwyciężyła w imponującym stylu w czasie 1'15 na 1200 m. Stajnia Taran ocenia Doyenkę dość wysoko.

6.
Better Than All, ur. 08.01.2009 - Country Club-Blagierka/Enjoy Plan, 163-183-22, hod.POL-KAUFRING Sp. z o.o. , wł. PKI SA , tr. Michał Romanowski, dż. P. Piątkowski 59 kg.
Better Than All jest najstarsza kalendarzowo z klaczy w tej gonitwie, gdyż jest urodzona w styczniu i ma za sobą największą ilość startów.
W swojej karierze biegała 6 razy, zawsze zajmując płatne miejsca. Raz zwyciężyła na dystansie 1200 m, ogrywając m.in. Karolla, który w ub. sobotę wygrał wyścig. Poza tym zajęła dwa trzecie miejsca, dwa czwarte i jedno piąte. Widząc dobrą formę koni tr. Romanowskiego można przypuszczać, że będzie kandydatką do płatnego miejsca.

7.
Jaroszka, ur. 22.04.2009 - Bobinski-Jagoda/Zinaad, 161-179-19,5,hod. i wł. W. Krzemiński, tr. W. Olkowski, dż. P. Krowicki 59 kg.
Jaroszka biegała cztery razy, zajmując w swoim debiucie 3 m na dystansie 1000 m, by w kolejnym wyścigu wygrać na 1200 m. Kompletnie nie udał jej się trzeci wyścig - Nagroda Cardei na 1200 m, w którym zajęła ostatnie miejsce. Przegrała z 2-ma klaczami, z którymi spotka sie w Nagrodzie Dżamajki: Better Than All i Freya Mary. Jaroszka zakończyła sezon dwuletni zajmując IV m. w Nagrodzie Upsali na 1200 m za Enjoy The Silence, Czakorem i Dessault Rafale.

Nasze typy w Nagrodzie Dżamajki:
Narkoza-Doyenka-Youcanseeme-Freya MaryPowrót do treści | Wróć do menu głównego