Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

Pebbles


PEBBLES

Pebbles urodziła się w 1981 roku w Warren Hill Stud & Mimika Financiera w Wielkiej Brytanii. Była prawdziwym wyścigowym fenomenem i dumą Anglii. Klacz ta jako pierwsza w historii zwyciężyła w Breeders Cup Turf, będąc koniem urodzonym i trenowanym poza granicami USA.

W wieku dwóch lat nie błysnęła niczym szczególnym. Wygrała dwa wyścigi oraz była czwarta w Lowther Stakes i druga w Cheveley Park Stakes. Prawdziwe sukcesy przyszły nieco później.

„Miałem tę wspaniałą okazję, by zobaczyć Pebbles parę godzin po narodzinach. Od początku wiedziałem, że jest wyjątkowa. Była naprawdę niesamowita." - opowiada trener klaczy, Clive Brittain. „Wydaje mi się, że była najlepsza klaczą, jakąkiedykolwiek trenowałem. A miałem przecież szczęście zajmować się innymi znakomitymi kobyłkami, jak choćby User Friendly, Sayyedati i Crimplene."
Clive rozpocz
ął naukę trenerskiego rzemiosła pod okiem Sir Noela Murlessa. Spędził z nim 23 lata, będąc najpierw chłopcem stajennym, a następnie jego asystentem. Przed rozpoczęciem trenowania na własną rękę i zdobyciem licencji w 1972 roku, Clive wiele nauczył się od swojego mistrza, który słynął głównie ze znakomitego podejścia do trudnych klaczy. Spod jego skrzydeł wyszło aż pięć zwyciężczyń Oaks.

Pebbles rozpocz
ęła karierę trzyletnią zwycięstwem w Nell Gwyn Stakes. Następnie przyszedł czas na 1000 Guineas, gdzie łatwo pokonała faworytkę Mahogany o trzy długości. Po tej gonitwie klacz stała się własnością Szejka Mohammeda.
„Bardzo chciałem, by pobiegła w Oaks, ale Szejk miał w tej gonitwie inne klacze, więc zdecydowaliśmy się zapisać ją do Coronation Stakes." - relacjonuje trener Brittain.uko?czyła Coronation Stakes na drugim miejscu, zostając pobita przez zwyciężczynię irlandzkiego 1000 Guineas Katies o półtorej długości. Następnie przegrała o szyję z ogierem Palace Music w Champion Stakes.
„Pebbles była bardzo trudną klaczą.", opowiada trener Brittain. „Nie byliśmy w stanie jej normalnie trenować, dopóki nie wpadliśmy na pomysł z basenem. Przepłynęła w basenie o wiele więcej mil niż przebiegła ich w terenie. Nie była trenowana w konwencjonalny sposób. Szybko nauczyliśmy się, że ona lubi robić wszystko po swojemu. Miała bardzo silny charakter."

Jako czterolatka Pebbles rozpocz
ęła sezon łatwym zwycięstwem w Mile Sandown. Gonitwa ta została ustanowiona w 1985 roku i to właśnie Pebbles była pierwszym koniem w historii, który ją wygrał.ępnie Pebbles została poddana poważnej próbie zapisano ją do Eclipse Stakes. Do tamtej pory żadna klacz nie wygrała tego wyścigu. Pebbles postanowiła to zmienić.

„Na padoku przed Sandown Mile była bardzo podniecona.", opowiada trener Brittain. „W dniu Eclipse Stakes postanowiliśmy więc osiodłać ją później i później wyprowadzić na padok. Było to zaplanowane działanie, które zaowocowało."
Przed gonitw
ą Pebbles była grana 7-2. Wyścig ten wygrała łatwo, bez większego trudu pokonując zwycięzcęde l'Arc de Triomphe Rainbow Questa.
„Od Eclipse Stakes Pebbles prezentowana była na padoku zdecydowanie później od innych koni. Nie lubiła być oglądana, kochała po prostu biegać. Kiedy zaczęliśmy minimalizować jej stres związany z padokiem, w czasie wyścigu się relaksowała i potrafiła na prostej finiszowej pokazać to swoje niesamowite przyspieszenie. Bez dwóch zda?, ta klacz biegała sercem.", opowiada ze wzruszeniem Brittain.
Nast
ępnie Pebbles znów zgłoszono do Chempion Stakes i tym razem wygrała, bijąc derbistę Slip Ancora.
„Co dzie?miała bardzo dużo energii i trzeba było wiedzieć jak sobie z nią radzić.", mówi Brittain. „Próba podjęcia z nią jakiejkolwiek walki byłaby po prostu śmieszna."

Klacz wyruszy
ła do Ameryki, gdzie na Aquedukcie, pierwszy raz w życiu biegnąc na długim dystansie 1 i ˝ mili, zmieniła historię i stała się pierwszym brytyjskim koniem, który wygrał gonitwę Breeder's Cup.
„Na Breeder's Cup Turf przezornie zabra
łem z Pebbles wałacha Come On The Blues, który był jej stałym towarzyszem.", opowiada Brittain. furlongi przed metą Pebbles i jej dżokej Pat Eddery byli zamknięci gdzieś w środku stawki. Na szczęście udało im się znaleźć przejście i klacz znów zademonstrowała swoją niesamowitą szybkość, przeciskając się przy kanacie i pokonując znakomitego ogiera Strawberry Road. Tym samym ustanowiła nowy rekord toru na tym dystansie (02.27 min), o 1 i 1/5 sekundy lepszy od poprzedniego. Jednocześnie Pebbles stała się pierwszym trenowanym w Anglii koniem, który zarobił milion funtów, a półtora miliona dolarów.

Ta charakterna, nie imponująca wyglądem klacz, która codziennie musiała wypić kufel Guinnesa, stała się Angielską Superklaczą, zwyciężając 8 razy na 15 startów i zostając mianowana U.S. Champion Female Turf Horse.
Pebbles kompletnie nie sprawdziła się jako matka. Spośród jej 11 źrebiąt tylko dwa odniosły zwycięstwa. Mimo to odcisnęła ona znaczące piętno w historii wyścigów konnych, stając się niemal bohaterką narodową. W 2005 roku została poddana eutanazji.

Nie ma wątpliwości, że Anglia nigdy nie zapomni tej dzielnej, kasztanowej klaczy, lśniącego diamentu w koronie Wielkiej Brytanii.Powrót do treści | Wróć do menu głównego