Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

Preakness Stakes 2013
a
Preakness Stakes, druga korona dla trzyletnich koni w USA, rozgrywany jest każdego roku, w trzecią sobote maja na torze Pimlico w Baltimore (Maryland). Jest to wyścig klasy G-1, ogiery i wałachy niosą tam wagę 57 kg, a klacze 55 kg. Preakness Stakes rozgrywany jest na dystansie 9,5 furlonga (1910 m). Gonitwa nazywana jest też "The Run for the Black-Eyed Susans", gdyż zwycięskiego konia dekoruje się derką ze stokrotek specjalnie ubarwionych na wzór kwiatu charakterystycznego dla stanu Maryland -
rudbeckia hirta.

Jest z ową tradycją pewien kłopot, ponieważ kwiaty te w Marylandzie kwitną dopiero na przełomie czerwca i lipca, więc w okresie gonitwy trzeba domalowywać im czarne, charakterystyczne elementy. Później zamiast stokrotek zaczęto używac chryzantem, co również wymaga użycia czarnego sprayu.
18 maja 2013 roku ten prestiżowy wyścig zostanie rozegrany po raz 138. Wyścig nazwany został na cześć ogiera Preakness (ur. 1867 r. Lexington-Bay Leaf/Yorkshire), własności Stables Preakness i Miltona H. Sanforda. Sam tor Pimlico powstał trzy lata przed ustanowieniem tej gonitwy. Preakness wygrał 25 października 1870 roku, w dniu otwarcia Pimlico, wyścig Dinner Party.
Pierwszy Preakness Stakes odbył się 27 maja 1873 roku. Wygrał go og. Survivor o 10 długości przed resztą stawki i było to jedno z najlepszych zwycięstw, z uwagi na przewagę dystansową nad rywalami, aż do 2004 roku, kiedy Smarty Jones ograł konkurentów o 11 1/2 długości.
Do 1932 roku przez 11 lat w kalendarium wyścigow najpierw był Preakness Stakes, a potem Kentucky Derby. Z kolei 12 maja 1917 roku i 13 maja 1922 r Preakness i KYD odbywały się w tym samym dniu.
Obecnie Preakness rozgrywany jest w trzecią sobotę maja, dwa tygodnie po Kentucky Derby i trzy tygodnie przed Belmont Stakes (trzecia korona).

a


W dniu kiedy konie wyjdą do gonitwy odśpiewywana jest pieśń "Maryland, My Maryland". Po zatwierdzeniu wyniku gonitwy na szczycie kopuły budynku Old Clubhouse przemalowywany jest wiatrowskaz w barwy laureata Nagrody. Nie trzeba dodawać, że ten dachowy kurek ma kształt konia z jeźdźcem na grzbiecie. Wiatrowskaz przez okrągły rok przypomina wszystkim zwycięzcę. Tradycja ta rozpoczęła się w 1909 roku, kiedy piorun zniszczył wiatrowskaz i Maryland Jockey Club zlecił ślusarzowi stworzenie go w nowej formie. Rzemieślnik pomalował swoje dzieło barwami ówczesnego zwycięzcy, Effendi. I tak działo sie przez kolejnych ponad sto lat ...
Właściciel zwycięskiego konia dostaje replikę pucharu Woodlawn Vase.
W Preakness może biegać maksimum 14 koni. Długości tej gonitwy ulegały siedmiokrotnie zmianie na przestrzeni lat. Obecnie konie ścigają się na dystansie 1 i 3/16 mili (1910 m).

Do dnia dzisiejszego nie pobito rekodu toru na tym dystansie, który w 1973 roku ustanowiony został przez konia wszechczasów, Sekretariata - 01:53.
W trakcie 137. rozegranych Preakness Stakes tylko 5 klaczy wygrało tę gonitwę:

1903 - Flocarline
1906 - Whimsical
1915 - Rhine Maiden
1924 - Nellie Morse
2009 - Rachel Alexandra , której wygrana była ewenementem, bo mało który koń, a co dopiero klacz, mógł dokonać tego wyczynu startując z 13. boksu.


Wczoraj, w środę 15 maja, podano oficjalną listę koni, które zmierzą się w Preakness, a o 18.00 czasu lokalnego wylosowano numery startowe.
Spotka się w tym wyścigu 9 koni, z czego 6 zmierzyło się już w Kentucky Derby.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego