Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

St.Leger 2013_czy wygra najlepszy


Christina Lipińska

ST. LEGER. CZY WYGRA NAJLEPSZY?

Christina LipińskaNa Służewcu panuje przekonanie, że pierwszą koronę - Nagrodę Rulera - wygrywa koń najszybszy, Derby - koń najszczęśliwszy, a najstarszy klasyk sezonu, St. Leger - koń najlepszy.
Nie jest ta zasada wolna od wyjątków. Nie szukając daleko: tegoroczną Nagrodę Rulera wygrał ogier z Irlandii Emperor Ajeez. Dla przypomnienia uzyskał wówczas czas na dystansie 1600 m, 1’35,8” na torze l. elast. 3,4. W tej samej gonitwie inny irlandzki ogier, Star Poker był trzeci i stracił 7 długości do zwycięzcy. Czy to znaczy, że Emperor Ajeez jest najszybszym koniem w roczniku na Służewcu? Otóż nie, gdyż półtora miesiąca później ten trzeci w Rulera, Star Poker, wygrał w rekordowym czasie Mem. F. Juriewicza na takim samym dystansie i ustanowił nowy rekord toru - 1’34,3” na torze l.elast. 3,2.
O derbiście mówi się, że to koń szcześliwy, wyścig ułożył się dla niego optymalnie, wszystko mu pasowało. Szczególnie wtedy, gdy przed Derby kariera konia jest niejednolita, dobre występy przeplatał ze słabszymi. Zwycięstwo w Derby przykleja mu wówczas metkę "farciarza".

Taka jest obecnie sytuacja tegorocznego derbisty, Patronusa, który bardzo dobre występy przeplatał z "wpadkami". Czy zdoła on udowodnić swoją wartość w St. Leger?
O najstarszym angielskim klasyku dla trzyletnich ogierów i klaczy rodem z Doncaster, St. Leger, mówi się, że wygrywa go najlepszy koń dystansowy w roczniku. O historii gonitwy pisaliśmy w ub. roku ( czytaj >>).
W Polsce początkowo odpowiednikiem tej gonitwy była Nagroda Janowska, od 1899 rozgrywana na warunkach podobnych do angielskiego wzorca. W latach 1946-54 oraz 1962-75 jej dystans wynosił 3000 metrów, a w pozostałych sezonach, tak jak teraz, 2800 metrów.
Do 1987 roku St. Leger była gonitwą tylko dla 3-letnich koni. Obecnie jest otwarta również dla koni starszych, chociaż w krajach o renomowanych tradycjach wyścigowych dalej jest to sprawdzian tylko dla trzylatków.
St. Leger to jedeno z najtrudniejszych wyzwań dla koni bez względu na wiek. Dystans jest długi, odbywa się w drugiej połowie sezonu, kiedy najlepsze trzylatki mają w nogach po kilka wyczerpujących i trudnych sprawdzianów, a i konie starsze zazwyczaj zaliczyły już niejeden bieg długodystansowy. Prawdopodobnie stąd bierze się przeświadczenie, że St. Leger wygrywa najlepszy. Dodam tylko: najlepszy długodystansowy.
Aby wyrównać szanse koni trzyletnich, niosą one od 6 do 4 kg mniej, niż starsze.
Zazwyczaj obsada tej gonitwy jest skromniejsza, niż np. w Derby .
UCZESTNICY >>


Powrót do treści | Wróć do menu głównego