Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

Wyscigi po szwedzkuWYŚCIGI PO SZWEDZKU

W Szwecji wyścigi konne, a szczególnie wyścigi kłusaków są jednym ze sportów narodowych. Niektóre konie są gwiazdami mediów, gdyż tam na kilkudziesięciu torach, codziennie rozgrywanych jest kilkanaście wyścigów.
Wielu celebrytów właśnie w Szwecji trzyma swoje konie. Nasz rodak i gwiada futbolu, Zbigniew Boniek ma swojego kłusaka, Lucky Boya.przeciętnym szwedzkim domu o koniach rozmawia się codziennie, prasa szeroko rozpisuje się na temat gonitw kłusaków, poświęcając im uwagę nie tylko ze względu na ich osiągnięcia lecz i zachowanie. Jako najszybszy kłusak w historii świata zapisał się swedzki Jarsvofaks. Jest on jedynym koniem, o którym w Szwecji napisano książkę. Do niego należą rekordy świata na krótkim i średnim dystansie oraz rekord świata w liczbie kolejnych zwycięstw - 42.
Ten już 16-to letnik ko
?w grudniu 2009 roku zako?czył karierę. Na swoim koncie ma imponująca ilośc zwycięstw. Na 234 startów, wygrał 201 wyścigów.
W sierpniu 2010 przewidziany był swego rodzaju benefis Jarsvofaksa, gdzie pobiegł w biegu pokazowym i zmierzył się z najlepsza szwedzką narciarką biegową Charlotte Kallą. Pomimo, że Kalla prowadziła prawie przez cały dystans, wygrał Jarsvofaks.
Inną megagwiazdą szwedzkich torów jest Home Alone. Jego życie i kariera przypominają trochę bajkę o Kopciuszku. Niewiele brakowało by ko
? trafił do rzeźni. Podczas największego szwedzkiego kryterium, gdzie był typowany na championa, przeszedł w galop i został zdyskwalifikowany. Później biegał co raz gorzej i krzywo. Potrafił na linii mety nie zatrzymac się, a na niektórych wirażach wyłamywał i biegł prosto. Był dokładnie i szegółowo badany przez weterynarzy i psychiatrów zwierzęcych, ale nie stwierdzano u niego żadnej dolegliwości. Dopiero znany profesor, specjalista od okulistyki weterynaryjnej, Stig Andersson, zdiagnozował krótkowzroczność i zaprojektował dla niego specjalne okulary w kształcie skórzanej czapki z ogromnymi soczewkami. Już w nowych okularach Home Alone wygrał kolejny wyścig i zdeklasował rywali.
Również ogromne sensacje wzbudza na torze czterolatek, My Lonely Heart, który potrafi wywołać panike u widzów i doprowadza do płaczu dzieci na trybunie. Kłusak ten zazwyczaj wygrywał i zaraz po linii mety przewracał się jakby dostawał ataku serca. A on po prostu leżąc na plecach z nogami do góry zasypiał i tak odpoczywał po wyścigu. Stali bywalcy znają już popisy tego konia i nagradzają go gromkimi brawami. Jego trener, Pan Mats Karisson oświadczał niejednokrotnie, że: "po wielu badaniach okazało się, że kłusak jest kompletnie zdrowy, natomiast podniecenie wyścigiem i fizyczne wyczerpanie powodują, że na mecie natychmiast się rozpręża i relaksuje poprzez sen. O jego wyluzowaniu świadczy fakt, że chrapie. Proponowano mi bym oszukiwał konia i po minięciu mety robił jeszcze jedną spokojną rundkę lecz nic z tego. My Lonely Heart doskonale wie kiedy ko
?czy się wyścig."
Z kolei trener konia Zbigniewa Bo
?ka, Lufti Lolgjini, kt_ry ma na swoim koncie w ostatnich latach ponad 300 wygranych gonitw, uważa, że polski piłkarz ma duzy talent, gdyż startował w wyścigach już wielokrotnie i wiele razy wygrywał.
Dziennik "Aftonbladet" podkreśla również ogromny talent piłkarski Bo
?ka. Już jako "emeryt futbolowy" okazuje się nie gorszym powożącym.Boniek traktuje wyścigi jako przyjemne i prestiżowe hobby.ówi, że: "Konie zawsze mnie fascynowały. Co jakiś czas staram się startować. Od 2003 roku uczestniczyłem w ponad 200 wyścigach, z których kilkanaście wygrałem, a 68 razy zmieściłem się w pierwszej piątce." Podkreślił, że na prestiżowych wyścigach, takich jak Prix d' Amerique w Paryżu rogrywanym w styczniu spotykają się bardzo znani ludzie z całego świata.
Niestety jak wszędzie tam, gdzie są duże pieniądze, a wyścigi kłusaków związane są z ogromnymi, zdarzają się oszustwa, najczęściej doping koni. Jednym z największych szwedzkich skandalistów okazał się Ake Svanstedt, który wygrał w 2003-2007 ponad 1000 wyścigów, zdobywając nagrody w łącznej wysokości 106 mln koron( 41 mln zł). Wiele osób, w tym gracze i inni trenerzy byli zdumieni, że na ostatniej prostej, kiedy inne konie są już zmęczone i słabną, jego konie dostawały skrzydeł. Okazało się, że Svanstedt przez lata stosowal elektryczną stymulację. Stosował wymyślnie zaprojektowane urządzenie przyklejane do zadów koni, zdalnie sterowane przez mininadajnik, a szpictury posiadały system kondensatorów dających impulsy wysokiego napięcia. Urządzenia były instalowane tuż przed startem i zdejmowane zaraz po zako
?czeniu wyścigu, tak że podczas kontroli nikt ich nie zauważał. Svanstedt otrzymał ksywkę "elektrycznego jeźdźca" i toczy się proces przeciwko niemu o dręczenie zwierząt.
Pomijając te nieprzyjemne akcenty, których nie brakuje w żadnym sporcie, wyścigi kłusaków to bardzo przyjemny i widowiskowy sport. W Polsce mamy reprezentantów koni tej rasy, które głównie ścigają się na torach wyścigowych we Wrocławiu i w Sopocie.
W roku 2010 po raz pierwszy na Słuzewcu w Warszawie mieliśmy przyjemność oglądać wyścigi kłusaków.
Jarsvofaks (2003)


Ake Svanstedt - "Elektryczny Jeździec" (2007)


Powrót do treści | Wróć do menu głównego