Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

Derby 2020


Droga do Derby

Droga do najważniejszej gonitwy dla trzylatków nie jest jedna i nie jest oczywista do wyboru. Gonitwy testujące możliwości koni mających wystartować w Derby, ale też przygotowujące konia do biegu na dystansie 2400 metrów są dobierane w zależności od wielu czynników. Istotne jest na przykład to, jak koń radził sobie w wieku dwóch lat, kiedy debiutował, jakie ma preferencje dystansowe czy pochodzenie. Możemy wyróżnić trzy główne drogi do Derby: ścieżkę główną i ścieżkę poboczną. Jeśli trener i właściciele wierzą, że koń może sięgnąć po błękitną wstęgę, muszą określić optymalny plan startów dla podopiecznego.
Jednym z czynników wpływających na wybór ścieżki jest to, jak konie radziły sobie już w wieku dwóch lat. Jeśli zwyciężały w gonitwach pozagrupowych, to automatycznie muszą podążać ścieżką główną, ponieważ znalazły się w kategoriach A i B. Ścieżka główna zakłada start w Nagrodzie Strzegomia na dystansie 1600 metrów, Nagrodzie Rulera, także na 1600 metrów oraz Nagrodzie Iwna na dystansie 2200 metrów. Charakterystyczne dla kolejnych gonitw przygotowujących do Derby jest wydłużanie dystansu i ostatnia próba, właśnie na dystansie 2200 metrów. Nieco inaczej prowadzone są zazwyczaj czołowe klacze rocznika. Zamiast w Rulera, rywalizują w Wiosennej, rozgrywanej dzień wcześniej, na tym samym dystansie. Podobnie, odpowiednikiem Nagrody Iwna jest gonitwa o Nagrodę Soliny. Zdarza się, że konie, które pozostały w grupie I po rywalizacji w wieku dwóch lat, są prowadzone boczną ścieżką do Derby. Zazwyczaj składają się na nią Nagroda Irandy na dystansie 2000 metrów oraz Memoriał Jerzego Jednaszewskiego (2200 metrów) lub rzadziej Nagroda Aschabada (także 2200 metrów).
W obecnym roczniku trzylatków w Derby nie wystąpi „zimowy faworyt”, którego wyłania pod koniec sezonu rywalizacji dwulatków Nagroda Mokotowska. Zwycięzca tej gonitwy, Fiburn F, od początku sezonu znajduje się w treningu we Francji i tam rywalizuje. Ogier przegrywał jednak w rywalizacji z klaczą Inter Royal Lady i nie było wątpliwości, że to ona była numerem jeden w roczniku. Klacz potwierdziła to w obecnym sezonie, triumfując w Nagrodzie Strzegomia oraz w obu gonitwach ścieżki dla klaczy – Wiosennej i Soliny. W gonitwie Derby, kluczowy może być fakt, że dzięki rywalizacji ze słabszymi od ogierów klaczami, Inter Royal Lady zachowała więcej sił od największych rywali w gronie ogierów, które musiały rywalizować ze sobą w mocnych gonitwach Rulera (zwycięstwo Timemastera) oraz Iwna (zwycięstwo NightThundera).Sylwetki uczestników Westminster Derby 2020


Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami koni, które pobiegną w 76. Derby pełnej krwi angielskiej na Służewcu.


(1) Sewerus (POL) / Trener: Wojciech Olkowski / Dżokej: Jan Verner

Hodowca: Beata Olkowska / Właściciel: Beata Olkowska

Sewerus reprezentuje w Derby mniej liczne grono koni polskiej hodowli. W wieku dwóch lat zanotował bardzo wartościowe wyniki. Zaczął od wygranej w II grupie pod koniec czerwca, następnie zajął trzecie miejsce w pierwszogrupowej Nagrodzie Dorpata, jednak co istotne przegrał tam tylko z dwoma najlepszymi końmi rocznika – Inter Royal Lady i Fiburn F. W następnym starcie uległ będącej wtedy w świetnej formie I Belive in Angels, a sezon zakończył wygraną w Nagrodzie Intensa – gonitwie kategorii B dla koni polskiej hodowli. Sezon 2020 rozpoczął się dla Sewerusa pechowo. Przed startem w Nagrodzie Strzegomia ogier nabawił się kontuzji i ten sprawdzian mu przepadł. Zgodnie z klasyczną drogą do Derby, następny zaplanowany występ to już Nagroda Rulera, gdzie w solidnie obsadzonej gonitwie nie odegrał żadnej roli. Trzeba jednak zaznaczyć, że rywalizował z mającymi już za sobą wejście w sezon końmi, co na pewno utrudniło mu zadanie. W Iwna Sewerus przebiegł znacznie lepiej. Po efektownym finiszu zajął trzecie miejsce, 2 długości za zwycięzcą. Pokazał, że jego forma rośnie i można liczyć na jego predyspozycje dystansowe. Wydaje się, że może to być czarny koń gonitwy.


(2) Night Thunder (IRE) / Trener: Adam Wyrzyk / Dżokej: Szczepan Mazur

Hodowca: J. Kennedy / Właściciel: Agnieszka Prytulczyk

Ojciec NightThundera, Nathaniel, daje dystansowe konie, dlatego nie jest przypadkiem, że na sześć startów w wieku dwóch lat, ogier tylko raz biegał na dystansie poniżej 1400 metrów. Zeszły sezon zakończył z jedną grupową wygraną. Dzięki dobrym wynikom, jakie osiągał, znalazł się na wysokiej 10. pozycji w handicapie generalnym przed obecnym sezonem. Night Thunder nie był mocno eksploatowany w wieku trzech lat, ale progres jaki poczynił przez zimę jest wyraźny. Najpierw łatwo zwyciężył w Nagrodzie Irandy na dystansie 2000 metrów, a następnie wystartował w Iwna, gdzie także okazał się najlepszy. Takie wyniki stawiają go w gronie kandydatów do zwycięstwa w Derby, zwłaszcza że w siodle będzie miał czempiona toru, Szczepana Mazura.


(3) High In Dancer (IRE) / Trener: Maciej Jodłowski / Dżokej: Martin Srnec

Hodowca: E. Thompson / Właściciel: Uni-Res Sp. z o.o.

Pomimo dystansowego rodowodu High in Dancer rozpoczął karierę od błyskotliwego zwycięstwa i szybko dołączył do czołówki rocznika. Po nieudanym starcie w Nagrodzie Dakoty, przyszła kolej na kolejne grupowe zwycięstwo, a następnie na dwa świetne wyniki: trzecie miejsce w Nagrodzie Mokotowskiej, zaraz za Fiburnem F oraz Greek Getaway i drugie miejsce w Nagrodzie Nemana (za Night Tornado). Podczas inauguracji obecnego sezonu, ogier nie sprostał oczekiwaniom, jakie były w nim pokładane. Odległe miejsce w Nagrodzie Irandy, mogło oznaczać nawet wycofanie z zapisu derbowego. Jednak podopieczny trenera Jodłowskiego dostał jeszcze jedną szansę i znacznie poprawił się w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego. Jego wyniki jednak nie dają pewności, że koń będzie w stanie włączyć się do walki o czołowe lokaty. Pewnym problemem może być fakt, że High In Dancer najlepiej spisywał się dotąd prowadząc wyścigi. Z drugiej strony, być może to zostanie wykorzystane, aby utrudnić rozprowadzenie wyścigu rywalom.


(4) Hipop de Loire (FR) / Trener: Adam Wyrzyk / Dżokej: TomasLukasek

Hodowca: A. i A. Mottais/ Właściciel: BMS GroupS.Pegza

Podopieczny trenera Wyrzyka ma na swoim koncie jedną z mniejszych liczb startów z grona uczestników Derby. W wieku dwóch lat Hipop w debiucie był drugi, za to już w kolejnym starcie odniósł łatwą wygraną. Sezon rozpoczął dość nietypowo, od startu w Nagrodzie Generała Andersa, gdzie wygrał, choć nie bez trudu. W drugim tegorocznym starcie problemów z wygraną już nie było. Najważniejszym sprawdzianem dla ogiera był start w gronie uczestników Derby – w Nagrodzie Iwna, w której po raz pierwszy rywalizował z czołówką rocznika. Trzeba przyznać, że Hipop De Loire, pokazał się nadspodziewanie dobrze, zajmując czwarte miejsce i tracąc do zwycięzcy zaledwie 2,5 długości. Adam Wyrzyk podkreślał, że jest to koń trudny, wymagający silnej ręki jeźdźca. Trener twierdzi, że mógł wypaść jeszcze lepiej. W Derby dosiadać go będzie znany i ceniony na Służewcu TomášLukášek, który na stołecznym torze wygrał Derby już cztery razy: 2011 – Intens, 2014 – Greek Sphere, 2016 – Caccini, 2017 – Bush Brave.


(5) Proletarius (FR) / Trener: Adam Wyrzyk / Kandydat dżokejski: Ireneusz Wójcik

Hodowca: BloodstockAgencyLtd/ Właściciel: BMS GroupS.Pegza

Zdecydowanie najniżej sklasyfikowany w handicapie generalnym uczestnik Derby. W sześciu startach jako dwulatek ani razu nie wygrał. Mocno się poprawił przez zimę i w drugim tegorocznym starcie wygrał handikap II grupy. Niemal pewne jest, że podobnie jak w Iwna, w Derby pobiegnie do pomocy swoim stajennym towarzyszom – zatem jego rola jest ważna, choć nie główna.


(6) Neverland (POL) / Trener: Andrzej Laskowski / Kandydatka dżokejska: Daria Pantchev

Hodowca: Andrzej Laskowski / Właściciel: Andrzej, Magdalena i Patrycja Laskowscy

Syn Derbisty Rutena nie powtórzy wyczynu swojego ojca, dla którego wygrana w Derby była jego pierwszą wygraną w karierze. Neverland w trzech startach jako dwulatek odnotował jedną wygraną i dwa drugie miejsca. Dwukrotnie przegrał wtedy z AiryBoy’em, któremu zrewanżował się w tym roku w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego. Rodowód Neverlanda jest obustronnie dystansowy i wydaje się, że odziedziczył też predyspozycje do biegania na wolniejszej bieżni. W gronie faworytów nie będzie, jednak mniejsza niespodzianka, na przykład wywalczenie płatnego miejsca, jest w jego zasięgu.


(7) Petit (FR) / Trener: Krzysztof Ziemiański / Dżokej: MichalAbik

Hodowca: Haras de Montaigu / Właściciel: Borussia Sp. z o.o.

Do startu w wieku dwóch lat wyszedł dość wcześnie, jednak na pierwszą wygraną musiał poczekać do ostatnich dni października, kiedy zwyciężył w II grupie. Był to dla niego już piąty start. Natomiast w ostatnim występie w wieku dwóch lat, Nagrodzie Hipokratesa, uległ jedynie Timemasterowi. Od początku sezonu 2020 startuje reprezentując stajnię Krzysztofa Ziemiańskiego (wcześniej był trenowany przez Adama Wyrzyka). Petit do Derby został poprowadzony boczną ścieżką, przez Nagrodę Irandy i Memoriał Jerzego Jednaszewskiego. W Irandy musiał uznać wyższość byłego kolegi stajennego – NightThundera i zajął ostatecznie drugie miejsce. Poprawił się w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego, gdzie pokazał, że wydłużenie dystansu nie jest mu straszne. Pokonał też kilku rywali, z którymi spotka się w zmaganiach o błękitną wstęgę. Kandydat do walki o niższe płatne miejsce.


(8) Inter Royal Lady (IRE) / Trener: Adam Wyrzyk / Kandydatka dżokejska: Joanna Wyrzyk
Hodowca: FergusCousins/ Właściciel: BMS GroupS.Pegza

Jedyna klacz w stawce, niepokonana w dziewięciu startach w karierze, a zarazem faworytka biegu o błękitną wstęgę. W wieku dwóch lat po wygranych w grupie, zgarnęła Nagrodę Skarba, Dakoty, Przychówku i Efforty, a dla rywali była nieuchwytna. Po ostatnim starcie przytrafiła jej się kontuzja, ale po zabiegu wróciła do treningów i rozpoczęła sezon w Nagrodzie Strzegomia, gdzie ponownie nie dała rywalom żadnych szans. Została poprowadzona drogą dla klaczy, przez Wiosenną i Soliny, gdzie w rywalizacji z klaczami była bezkonkurencyjna, a do tego wyścigi kosztowały ją mniej sił niż miałoby to miejsce w pojedynkach z ogierami w Rulera czy Iwna. Rysą na szansach w Derby, jest pochodzenie klaczy. Holy Roman Emperor zwykł dawać dobre konie na milę. Czy właśnie dystans może zniwelować przewagę, jaką klacz osiągała we wcześniejszych biegach? Na pewno na to liczą rywale. Trener Wyrzyk ma do dyspozycji dodatkowy atut – 3 zapisane konie z tej samej stajni (PegzaHorse Racing), które mogą dyktować warunki gonitwy optymalne dla Inter Royal Lady. W wypadku wygranej, klacz zanotuje 10. wygraną z rzędu i zrobi duży krok do służewieckiego rekordu 12. wygranych, należącego arabskiej derbistki Shannon Quuen. 12 razy bez porażki biegał także Va Bank, ale jedno zwycięstwo odniósł w Baden- Baden.

(9)
Timemaster (FR) / Trener: Krzysztof Ziemiański / Dżokej: Stefano Mura
Hodowca: EARL Haras de Cisai / Właściciel: Niespodzianka, Aleksandra i Tomasz Oświecińscy

Do Nagrody Iwna, Timemaster znajdował się tylko na rozkładzie Inter Royal Lady, która pokonała go w Nagrodzie Strzegomia. W wieku dwóch lat ogier dość późno wyszedł do startu, bo w październiku. To sprawiło, że biegał tylko dwukrotnie. Mimo to pokazał się z bardzo dobrej strony. Wygrane w obu startach dały mu szóste miejsce w handikapie generalnym przed sezonem 2020. Po przegrupowaniu mógł startować w biegach grupowych, jednak do Derby poprowadzony został klasyczną ścieżką. W biegu o Nagrodę Strzegomia zameldował się na celowniku jako drugi. Później okazał się lepszy od rywali z czołówki rocznika, co potwierdził w Rulera, odnosząc przekonujące zwycięstwo. Ta wygrana postawiła go też w roli faworyta w ostatnim sprawdzianie – Iwna. Tu jednak miał pecha, ponieważ po starcie został skaleczony przez innego konia, co musiało mieć wpływ na jego wynik. Ostatecznie w Nagrodzie Iwna zajął piąte miejsce, finiszując bez błysku, do którego przyzwyczaił publiczność. Na konferencji prasowej trener ocenił jednak, że ogier już wrócił do siebie i spodziewa się, że w Derby pokaże się z dużo lepszej strony. Można zastosować tu analogię do wyśmienitego Intensa (trenowanego przez Krzysztofa Ziemiańskiego w latach 2010-2011), który po wygranej w Rulera, zaliczył zupełnie nieudany start w Iwna, a w kolejnych biegach zdominował rywalizację na torze, wygrywając w kapitalnym stylu Derby, St. Leger i Wielką Warszawską.(10) Gran Emperor (IRE) / Trener: Maciej Jodłowski / Dżokej: Anton Turgaev
Hodowca: F.Dunne / Właściciel: Czesław Witko

Gran Emperor, mający tego samego ojca co Inter Royal Lady, w wieku dwóch lat startował trzykrotnie, a zwyciężał dwa razy. Jedyna porażka, trzecie miejsce w Nagrodzie Skarba, to przegrana z Inter Royal Lady i towarzyszem stajennym – Fiburnem F. Obecny sezon rozpoczął się dla Gran Emperora pechowo. W Nagrodzie Strzegomia, ogier brał udział w kolizji, po której dosiadający konia Szczepan Mazur, odpuścił w połowie prostej. Dużo lepiej ogier wypadł w Nagrodzie Rulera, gdzie przed nim celownik minął jedynie faworyzowany Timemaster. W Nagrodzie Iwna, wynik był już jednak zdecydowanie poniżej oczekiwań. Być może problemem dla Gran Emperora był długi dystans. Jeśli tak, trudno będzie ogierowi nawiązać walkę o płatne miejsca w Derby. Jeśli jednak słabszy wynik był spowodowany czymś innym, co uda się wyeliminować, to nie można wykluczyć, że ogier powalczy o czołowe lokaty. Wierzy w to jego trener, który w Iwna nie planował zbytnio szafować siłami swojego asa.

(11)
Night Tornado (GB) / Trener: Krzysztof Ziemiański / Kandydat dżokejski: Błażej Giedyk
Hodowca: SAS Haras de la Huderie / Właściciel: Emilia, Joanna i Magdalena Traka
Night Tornado rozpoczął karierę w połowie sierpnia od trzeciego miejsca z wyraźną stratą do zwycięzcy. Była to jednak jego jedyna porażka w wieku dwóch lat. Dwie następne gonitwy wygrał: najpierw II grupę, a następnie Nagrodę Nemana, gonitwę kategorii B. Ta wygrana sprawiła, że do obecnego sezonu podchodził jako drugi koń w handikapie generalnym, za Inter Royal Lady. Ogier zajął czwarte miejsce w sezonowym debiucie w Nagrodzie Strzegomia. W Rulera poprawił się o jedną pozycję, przegrywając z bezkonkurencyjnym wtedy Timemasterem i nieznacznie, z Gran Emperorem. W Iwna Night Tornado należał do koni, które w samej końcówce poprawiały, co oznacza, że zgodnie z rodowodem, dystans w Derby będzie jego sprzymierzeńcem. W opinii trenera, Night Tornado nie jest jeszcze w pełni dojrzały.

(12)
Airy Boy (POL) / Trener: Maciej Janikowski / Dżokej: Aleksander Reznikov
Hodowca: Elwira Krakowiak / Właściciel: Elwira Krakowiak

Obiecująco rozpoczął karierę. Po wygranej w debiucie ogier zajął niezłe trzecie miejsce w Nagrodzie Intensa. Na zakończenie sezonu zanotował drugie zwycięstwo. Do Derby był prowadzony boczną ścieżką. W Nagrodzie Irandy i Memoriale Jerzego Jednaszewskiego był trzeci. Wydaje się, że nie straszny ogierowi będzie dystans w Derby, ponieważ nieco lepiej na tle podobnej stawki spisał się w dłuższej o 200 metrów gonitwie. Podopieczny trenera Janikowskiego zajmował 1. i 3. miejsca. Jednak nawet piąte miejsce Airy Boya w Derby byłoby sporą niespodzianką. W dobry występ ogiera wierzy trener Maciej Janikowski, który podkreśla, że trzylatek cały czas się poprawia i sprzyja mu wydłużenie dystansu.

(13) Saiget (IRE) / Trener: Michał Borkowski / Dżokej: Clement Cadel
Hodowca: GrangeStud / Właściciel: RMP Sp. z o.o.

Najmniej doświadczony w stawce uczestnik Derby, z zaledwie jednym startem w wieku dwóch lat – zwycięskim debiutem w listopadzie na Służewcu. Od początku obecnego sezonu rywalizuje jednak z czołówką rocznika, w Nagrodzie Strzegomia i Rulera. W Strzegomia Saiget brał udział w kolizji, która zaprzepaściła szansę kilku uczestników na dobry wynik, jednak w Nagrodzie Rulera wypadł nadspodziewanie dobrze, zajmując czwarte miejsce i tracąc niespełna pięć długości do zwycięzcy. Z każdym startem ogier wyhodowany w Irlandii, powinien się poprawiać, ale trudno zakładać, że z tak małym doświadczeniem odegra większą rolę w wymagającym biegu, jakim są dla konia Derby.Powrót do treści | Wróć do menu głównego