Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

kon najlepszy - St. Leger 2012


Christina Lipińska

Koń najlepszy (ST. LEGER 2012)


Lato ma się ku końcowi i zbliża się termin gonitwy St. Leger, która wyłania najlepszego konia sezonu. Zwana jest też trzecią koroną. Nagrodę Rulera (pierwszą koronę) wygrał sprintero-miler Hard Work, natomiast Derby - Natalie of Budysin. A więc w tym roku nie pojawi się nowy trójkoronowany.
Można zaryzykować stwierdzenie, że w obecnym sezonie trzylatki polskiej hodowli prezentują się przeciętnie i blado na tle importowanych koni z Irlandii, Niemiec czy Francji, a klacze trzyletnie były w tym sezonie lepsze od ogierów. Mimo to do gonitwy nie została zapisana żadna z nich.
Zgłoszono natomiast 10 ogierów, z czego 5 polskiej hodowli: trzylatki Klana i Tropical Fly'a, oraz starsze - Iwonicza, Salama i Kairosa. Pod barwami Kazakova wystąpi trzyletni At One Blow.
Irlandzką hodowlę będą reprezentować Young Boy, Indian General i Enjoy The Silence oraz Camerun - czterolatek, jedyny biegający u nas syn Singspiela.

Prawdopodobnie właśnie Camerunowi przypadnie rola faworyta, o ile w ogóle pobiegnie w St. Leger, gdyż możliwe jest, że właściciel i trener wybiorą dla niego wyścig poza granicami kraju.
Camerun jest bardzo rozważnie menażowany, a każdy jego występ dobrze przemyślany. Trener Marek Nowakowski u którego koń jest w treningu prawdopodobnie od razu zauważył, że to późnodojrzewający koń, którego do gonitw trzeba wystawiać ostrożnie i niczego nie przyspieszać.Jako dwulatek biegał dwukrotnie, wygrywając z debiutu. Karierę trzyletnią rozpoczął od gonitw grupowych na dystansach 2000 i 1800 m, w których kolejno zajał trzecie i drugie miejsce. W związku z tym, że wiosną 2011 nie był w szczytowej formie, nie miał zapisu do Derby. Wygrał w połowie lipca wyścig trzeciej grupy, a potem kolejno Nagrode Łazienkowską i Nagrode Łeb w Łeb.
Szczyt formy Camerun pokazał jako trzylatek dopiero w Wielkiej Warszawskiej, gdzie zajął drugie miejsce za fenomenalnym Intensem, tracąc do niego 5 długości.
Camerun jako czterolatek na Służewcu wystąpił cztery razy. W Nagrodzie Golejewka przegrał "o łeb" z Iwoniczem . Następnie wygrał Widzowa i niefortunnie przegrał w PTS, w wyścigu rozegranym w tempie antyselekcyjnym, bardzo wolnym, gdzie ograła go szybka i doskonale przeprowadzona Marlene.
Pod koniec lipca, Camerun w imponującym stylu wygrał prestiżową Nagrodę Kozienic, gdzie po raz pierwszy spotkały się konie trzyletnie ze starszymi. W tym wyścigu ustanowił nowy rekord toru na dystansie 2000 m: 2'02,1, lepszy od poprzedniego o 0,1 s przy szybkich ostatnich dwóch ćwiartkach 29,2 i 29,9. Pokonał w nim Young Boya, Enjoy The Silence i Iwonicza, z którymi spotka się w St. Leger.
Jako synowi Sinspiela dystans 2800 m powinien sprzyjać Camerunowi i jeśli wystartuje w tej gonitwie, będzie faworytem publiczności. Dosiądzie go dż. Piotr Piątkowski pod wagą 60 kg.

Iwonicz do Nagrody PTS był spośród koni starszych najgroźniejszym rywalem Cameruna.
W wieku trzech lat, podobnie jak Camerun nie miał zapisu do Derby, wygrał co prawda Memoriał Tomasza Dula, ale był trzeci w Irandy. Potem ustanowił nowy rekord toru w Nagrodzie Aschabada i wygrał Nagrodę Demon Cluba. W ubiegłorocznym St. Leger był drugi za niedoścignionym Intensem. Następnie wygrał Nagrodę Dziennika Życia Warszawy i zajął czwarte miejsce w ubiegłorocznej Wielkiej Warszawskiej za Intensem, Camerunem i Małym Kapralem.
W wieku czterech lat, jak już wspomniałam, ograł o łeb Cameruna w Nagrodzie Golejewka. Kolejny start Iwonicza odbył się w Bratysławie, w Velkej Cenie Slovenskej, gdzie zajął trzecie miejsce.
W Nagrodzie PTS zajął czwarte miejsce za Marlene, Camerunem i irlandzkim Tampa Bayem, ale był to specyficzny wyścig, rozegrany w bardzo wolnym tempie.
Jeżeli forma Iwonicza się ustabilizowała po występie w Bratysławie, może powalczyć z Camerunem na prostej, choć moim faworytem do zajęcia drugiego miejsca lub nawet wygrania (o ile Camerun nie wystąpi w St. Leger) jest rzetelny, bardzo dobry trzylatek, Young Boy.
Iwonicz jest w treningu u Andrzeja Walickiego, a w siodle zobaczymy dż. Wieczesława Szymczuka pod wagą 60 kg.

Kolejnym czterolatkiem, którego zobaczymy w St. Leger jest og.
Salam. Jest niezłym koniem, który dość równo biegał w wieku trzech lat, ale wygrywał i zdobywał miejsca płatne w gonitwach grupowych. W Nagrodzie Iwna był trzeci, w Derby 7. na 17 koni. Kolejno zajmował bliskie płatne miejsca w III grupie.
W wieku czterech lat Salam wygrał wyścig w III gr. na dystansie 2000 m, był czwarty w wyścigu II gr., potem wygrał wyścig II gr. i zajął drugie miejsce w Nagrodzie Demon Cluba za doskonałym Myth of Malham. Jak poradzi sobie w jednym z najdłuższych dystansów w gonitwach płaskich, pokaże sam wyścig, wydaje się jednak, że ma mniejsze szanse na zajęcie bliskiego płatnego miejsca. Salama trenuje Marek Nowakowski, a jako jeździec pojedzie na nim k.dż. Marek Brezina pod wagą 60 kg.

Podobne szanse i mozliwości ma pięciolatek
Kairos. Nękany problemami zdrowotnymi w wieku trzech lat ścigał się tylko trzy razy, wychodząc do startu dopiero w drugiej połowie września. Wygrał wyścig IV i III gr. W wieku czterech lat biegał częściej, bo 7 razy,raz wygrał wyścig IV grupy.
Jako pięciolatek ścigał się kilka razy, a najlepsze miejsce, które zajął to 4-te w III gr. na 2000 m. W Nagrodzie PTS był piąty na siedem koni, w Demon Cluba - szósty na osiem koni.
Kairos jest w treningu Doroty Kałuby, a dosiądzie go dż. Viktor Popov pod wagą 60 kg.

Tak rysują się sylwetki starszych koni w gonitwie, gdzie niewąpliwie największe możliwości mają Camerun i Iwonicz.

Spośród trzylatków zobaczymy kanadyjskiej hodowli
At One Blow, przygotowywanego przez ekipę pana Kazakowa pod merytorycznym nadzorem trener Doroty Kałuby, a w siodle k.dż. Aleksandra Kabardowa pod wagą 54 kg.
W wieku dwóch lat At One Blow zapowiadał się na kandydata do czołówki rocznika, wygrał wyścig na 1400 m. i zajął drugie miejsce w Nagrodzie Mokotowskiej (1600 m) za doskonałym w wieku dwóch lat Prince of Ecosse.

Jako trzylatek rozpoczął karierę od zajęcia 3. miejsca w II gr, następnie był drugi w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego na 2200 m. W ładnym stylu wygrał Aschabada (2200 m), w Derby był siódmy w siedemnastokonnej stawce. Jego obecna forma jest niewiadomą,g dyż miał dośc długą przerwę w wyścigach (od 01.07).
Kolejnym trzylatkiem, którego zobaczymy w St. Leger jest polskiej hodowli
Klan w treningu Emila Zaharieva, który też dosiądzie tego ogiera pod wagą 54 kg. Klan jako dwulatek zapowiadał się na bardzo dobrego konia. W wieku trzech lat w Nagrodzie Strzegomia i Rulera zajął odpowiednio czwarte i trzecie miejsce. Zawiódł w Nagrodzie Iwna i w Derby, gdzie był odpowiednio 7 na 13 koni i 8-my na 17 koni. Od Derby nie miał startów. Wydaje się, że pomimo posiadania genów Belenusa długi dystans nie jest jego domeną.
Ogiera
Tropical Fly w treningu Andrzeja Walickiego dosiadał będzie dż. Sergej Wasiutow z wagą 54 kg. Na początku sezonu, pod bardzo niską wagą ten piękny gniadosz wygrał Memoriał Tomasza Dula. Potem był czwarty w Nagrodzie Irandy, a piąty w Iwna. W Derby zajął szóste miejsce i również od tego czasu nie startował. Jego forma prawdopodobnie wzrosła, ale czy starczy mu staminy i klasy do zajęcia dobrego miejsca w tym prestiżowym wyścigu? Czas pokaże.
Irlandzkiego trzylatka
Enjoy The Silence trenuje trener Małgorzata Łojek, w siodle zobaczymy championa dżokejskiego Antona Turgaeva pod wagą 54 kg. Jako dwulatek ogier pokazał zadatki klasy wygrywając pod koniec sezonu Nagrodę Upsali.
Sezon trzyletni rozpoczął od łatwego zwycięstwa w Nagrodzie Irandy. W Nagrodzie Iwna był jednym z faworytów, ale zajął tam czwarte miejsce, podobnie jak i w Derby. W stajni cieszy się opinią bardzo miłego konia, zwanego tam pieszczotliwie "Misiak". Czy forma "Misiaka" wzrosła na tyle, by móc zawalczyć o bliskie płatne miejsce w jednym z najdłuższych dystansów dla 3l. i starszych koni, przekonamy się już w niedzielę.
Young Boy to jeden z najrzetelniejszych trzyletnich ogierów w treningu Andrzeja Walickiego. Jako dwulatek startował dwa razy i dwa razy wygrał, w tym Nagrodę Brochwicza.
W wieku trzech lat zdobył Nagrodę Strzegomia i trzykrotnie był drugi - w Rulera, Iwna i w Derby.
W stajni obawiano się czy koń będzie dobrze radził sobie z dłuższym dystansem. Young Boy udowodnił,ż e bez względu na dystans, jest "w porządku". Dosiądzie go młody, utalentowany jeździec, pr. dż. Szczepan Mazur pod wagą 54 kg. Warto podkreślić, że Szczepan wygrał w tym roku między innymi Nagrodę Rulera, Derby i Oaks oraz wiele innych gonitw i ma na swoim koncie ponad 20 zwycięstw. Może " Młody Chłopak" tak dobrze dogada się z drugim młodym chłopakiem, że ten tandem pierwszy minie celownik w St.Leger?
Następnym irlandzkim trzylatkiem jakiego zobaczymy w gonitwie jest
Indian General, trenowany przez Wojtka Olkowskiego, a dosiadany przez dż. Piotra Krowickiego pod wagą 54 kg.
Indian General był dobrym, rzetelnym dwulatkiem, raz wygrywając, raz będąc drugim w Nagrodzie Brochwicza. Dwa pozostałe starty w wieku dwóch lat kończył na płatnych miejscach.
Trzylatkiem rozpoczął karierę od zajęcia 3 miejsca w Memoriale Tomasza Dula. Później był drugi w Nagrodzie Irandy za Enjoy The Silence.
Sprawił miłą niespodziankę swoim właścicielom i trenerowi w Nagrodzie Iwna, którą wygrał w ładnym stylu.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego