Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

Nagr_strzegomia_2013Nagrodę Strzegomia, ktorą można nazwać pierwszym stopniem w "drabince derbo- wej", dużo mówiącym o możliwościach koni w dystansie na milę (1600 m), a zatem dystansie "pierwszej korony" - Nagrody Rulera, wygrał w imponującym stylu Emperor Ajeez. Gniadosz jest irlandzkiej hodowli A.S. O'Briena, własności panów Kishore Mirpurego i Zbigniewa Górskiego, zakupiony za niewielką sumę - 2400 euro. Do startu przygotował go trener Andrzej Walicki, a do zwycięstwa poprowadził Aleksander Reznikov.
Emperor Ajeez rozpoczął swoją karierę na torze od zwycięstwa w wieku 2. lat na dystansie 1400 m. W Nagrodzie Min. Rolnictwa, która również rozgrywa się na dystansie 1400 m, zajął 4. miejsce za Pillarem, Star Pokerem i amerykańskim They Call Me Redem, nie tracąc jednak wiele do zwycięzcy (ok. 1 3/4 długości). Ostatni start w wieku dwóch lat ogiera miał miejsce w Nagrodzie Mokotowskiej na 1600 m, gdzie zajął 3. miejsce również za Pillarem i They Call Me Redem.

Emperor Ajeez jest wysoko oceniany przez trenera Walickiego, jednak należy pamiętać, że korzystał z kilku kilogramów ulgi wagi w stosunku do swoich rywali. Nie mniej zdeklasował ich na końcowej prostej, wygrywając o 9 długości, na torze mocno elastycznym w skali 4,5, przed swoim kolegą stajennym, Harricane Seven. Trzeci był Star Poker, czwarte miejsce zajął Jager. Czas gonitwy 1'43", który przy tym stanie toru należy uznać za dobry.
Emperor Ajeez jest synem irlandzkiej hodowli og. Holy Roman Emperora, który już pokazał się jako rzetelny reproduktor, potrafiący przekazac potomstwu cenne cechy. Jego dobrą córką jest klacz Banimire ur. 2008 r., która na 17 startów 7 razy minęła celownik jako pierwsza w: Ribblesdale S (GB-G2, 3yoF, 2400 m, Ascot), Royal Whip S (IRE-G2, 3yo+, 2000 m, Curragh), Ballysax S (IRE-G3, 3yo, 2000 m, Leopardstown), Blue Wind S (IRE-G3, 3yo+F&M, 2000 m, Naas), Noblesse S (IRE-G3, 3yo+F&M, 2400 m, Cork), oraz była druga w Irish Oaks (IRE-G1,3yoF,2400 m, Curragh).
Sprzeczne są opinie pasjonatów wyścigów i znawców rodowodów co do możliwości dystansowych pięknego gniadosza. My życzymy mu samych sukcesów i udanego sezonu. (sw)
Piotr Hass-Sandej "Langfuhr":
Jako ciekawostkę podaję fakt, że Holy Roman Emperor wszedł do stada w 2007 r., w zasadzie po tym, kiedy wystapiły problemy z płodnością u innego syna Danehill'a, nieodżałowanego og. George Washington. To skłoniło kierownictwo Coolmore do podjęcia szybkiej decyzji o rozpoczęciu przez HRE kariery hodowlanej. Oglądałem go niedługo po tym, w maju. Zrobił na mnie, mimo swoich dość niepozornych wymiarów, duże wrażenie. Charyzmatyczny, pełen temperamentu, prawidłowy.
Oprócz wspomnianej Banimpire, dał świetną Homecoming Queen (1000 Gns), Morandi, Tapestry, Maureen, Ishvana czy Leitir Mor.Powrót do treści | Wróć do menu głównego