Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

podsumowanie 2014Christina Lipińska23 listopada zakończył się 70 sezon wyścigowy na torze na Służewcu. Drugą datą jubileuszową w tym roku było 75-lecie otwarcia toru. Sezon liczył 55 dni wyścigowych, w których rozegrano 484 gonitw dla koni pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej i kłusaków francuskich.
Sezon można uznać za udany dzięki udziałowi wspaniałych koni, pracy trenerów i właścicieli, którzy angażują coraz większe środki, by na naszych torach mogły ścigać się wierzchowce ze światowymi pochodzeniami. Podziękować za całośc należy też organizatorowi wyścigów.

Totalizator Sportowy dotrzymał obietnicy i w Dniu Gali Derby oddał częściowo wyremontowaną Trybunę środkową, dzięki czemu wielu kibiców mogło oglądać pasjonujące gonitwy rumaków w bardziej komfortowych warunkach niż dotychczas. Poza tym na plus należy policzyć brak eksperymentów w zakresie gry w totalizatorze końskim w rodzaju tych, które przeprowadzane były w zeszłym sezonie. Udogodnienie dla kibiców stanowił duży telebim z dobrą rozdzielczością, który ułatwiał obserwacje gonitw na każdym odcinku dystansu. Można było to robić niemal z każdego miejsca widowni. Organizator również dbał o należyty stan bieżni, z którą w tym sezonie nie było większych problemów.

Podsumowując sezon należy wspomnieć o najlepszych.

TRENERZY

I Adam Wyrzyk - Champion wśród trenerów (liczba wygranych gonitw)
Najwięcej gonitw w sezonie wygrał trener Adam Wyrzyk, trenujący powierzone mu wierzchowce w ośrodku poza Służewcem.
Wygrał 50 gonitw, a jego konie mijały celownik jako drugie 44 razy (na 281 startów).
Najlepsze wierzchowce:
1. og. Silvaner (Ger) (6l.) - zwycięzca Nagrody Golejewka, Nagrody Prezydenta Miasta Wrocławia, Prezesa Totalizatora Sportowego, zdobywca drugiego miejsca w St.Leger i Wielkiej Warszawskiej;
2. og. Modraszek (FR) (3l) - zwycięzca Nagrody Strzegomia i Rulera;
3. kl. Zielona Herbatka (GB) (3l.) - druga w Nagrodzie Wiosennej, trzecia w Soliny i Derby, zwyciężczyni Oaks i Nagrody SK Krasne;
4. og. Sinbad (FR), (3l.) - zwycięzca Nagrody Dżudo i Pawimenta, drugi w Criterium;
5. kl. Tavriya (FR) (2l.) - zwyciężczyni Probnej, Cardei i Efforty.
Na równym i solidnym poziomie biegały: Mary Gara, Old Man Song, Finiszova, Quinell, Daisy Love.

II. Andrzej Walicki - Trener Roku (wygranie najważniejszych gonitw)
Do ostatniego dnia i ostatniej gonitwy (dosłownie) toczył się pojedynek o drugie miejsce między trenerem Andrzejem Walickim a trenerem Maciejem Janikowskim. Zwycięstwo kl. Testarossa w gonitwie o Nagrodę Zamknięcia sezonu przeważyło szalę i drugie miejsce w rankingu liczby wygranych gonitw zajął nestor służewieckich wyścigow, Andrzej Walicki. Wygrał 41 gonitw, 35 razy jego konie zajmowały drugie miejsca (na 184 startów).

Odniósł również zwycięstwa w najbrdziej prestiżowych gonitwach roku, co zapewnia mu tytuł Trenera Roku.
W treningu Andrzeja Walickiego była klacz Greek Sphere, której przypadnie tytuł Konia Roku, gdyż udowodniła, że jest nie tylko najlepszym trzylatkiem, ale i koniem sezonu 2014, pokonując najlepszego starszego konia, Silvanera w gonitwie porównawczej - Wielkiej Warszawskiej.
1.
kl. Greek Sphere (IRE)(3l.) - przegrała w swojej karierze tylko raz, zajmując trzecie miejsce w Strzegomia. Wygrała: Wiosenną, Iwna, Derby, Wielką Warszawską i Nagrodę Konstelacji we Wrocławiu. Niestety w następnym sezonie prawdopodobnie nie zobaczymy jej w Polsce, gdyż klacz będzie trenowana w Niemczech;
2.
kl. Kundalini (POL) (4l.) - wygrała Nagrodę Widzowa, pokonując m. in. doskonałego Cameruna, Nagrodę Kozienic, St. Leger, w którym pobiła niezwyciężonego dotychczas w Polsce Silvanera;
3.
og. Emperor Ajeez (IRE) (4l.) - wygrał Nagrodę Jaroszówki, Haracza, Mosznej i Criterium;
4.
kl. Brioniya (GB) (3l.) - zwyciężczyni Nagrody Soliny, trzecia w Oaks, piąta w Derby;
5.
kl. Testarossa (POL) (3l.) - zwyciężczyni Memorialu Tomasza Dula, Irandy i Zamknięcia Sezonu, druga w Demony, czwarta w St.Leger, piąta w Wielkiej Warszawskiej.

III. Maciej Janikowski - najlepszy trener dwulatków

Jak wspomniałam wyżej, trener Maciej Janikowski przegrał drugie miejsce w czempionacie w ostatnim wyścigu sezonu. Na swoim koncie ma 40 wygranych, 36 drugich miejsc (na 182 starty). Starsze konie z czołówki i zaplecza czołówki - Lucky Peter i Solo Su, radziły sobie w tym sezonie gorzej. Ten drugi odnalazł się dopiero w gonitwach płotowych, gdzie dwa razy zajął 2m., raz 3m.
Trzyletnie konie u trenera Janikowskiego biegały na równym, dobrym poziomie, ale brakowało im szczęścia do wygrywania dużych gonitw. Wśród trzylatków należy wyróżnić:
1.
og. Predator (POL) - drugi w Rulera i Iwna, szósty w Derby, w którym odległości od pierwszego do szóstego miejsca były niewielkie;
2.
kl. Dabby (POL) - druga w Soliny i Novary, wygrała Demony, czwarta w Nagrodzie SK Krasne.
Prawdziwą rewelacją sezonu okazały się dwulatki Macieja Janikowskiego.
Dwuletnim Koniem Roku, a zarazem zimowym faworytem na Derby, jest og. Va Bank (IRE), który na trzy starty odniósł trzy zwycięstwa. Zdobył Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Nagrodę Mokotowską, która wyłania zimowego faworyta na Derby.
Spośród pozostałych dwulatków należy wyróżnić:
1.
og. Sorento (IRE) (2l.) - zwycięzca Narody Vilniusa;
2.
kl. Betti Gold (POL) - druga w Cardei i druga w Nagrodzie Upsali;
3.
og. Milioner (POL) - wygrana z debiutu oraz drugi w Nemana;

4. og. Dogmat (POL)- zwycięzca w Nagrodzie Nemana;
5.
og. Kokshe (IRE)- zwycięzca w Nagrodzie Brochwicza;
6.
og. Pretor (POL) - dwa zwycięstwa na trzy starty.
Dwulatki trenera Janikowskiego zwyciężały w 16. gonitwach, a zapisanych do sezonu miał ich 13.
U trenera Janikowskiego bardzo dobrze spisywały się również konie czystej krwi arabskiej:
1.
og. Cerwing (4l.) - nadzieja na Derby Arabskie, zwycięzca: Memoriału Stanisława Sałagaja, El Paso, Kabareta. Niestety kontuzja wyeliminowała Cerwinga z dalszej części sezonu;
2.
og. Arash (3l.) - najlepszy trzyletni arab na Służewcu, który nie przegrał ani jednej gonitwy, wygrywając ich aż sześć, w tym m.in. Nagrodę Bandosa, Europejczyka, Białki, Sambora oraz Porównawczą, w której spotkał się ze starszymi przeciwnikami i pokonał tegorocznego derbistę, wspaniałego Ziko.

IV. Janusz Kozłowski - najlepszy trener w gonitwach płotowych

Wśród trenerów, którzy przygotowują konie m.in. do gonitw płotowych należy wyróżnić tradycyjnie trenera Kozłowskiego, którego podopieczny
Test wygrał cztery gonitwy płotowe, w tym Hubala, Wielką Służewiecką i Zamknięcia Sezonu Płotowego. Poza tym w stajni trenera Kozłowskiego trenuje najlepszy arab w roczniku derbowym, czteroletni Ziko, zwycięzca Derby, Nagrody Michałowa, zdobywca trzeciego miejsca w Janowa, drugiego w Nagrodzie Europy (za zagranicznym Amaretto) i drugi w Porównawczej.
W Stajni Nova Racing z dobrej strony pokazały się też dwie dwulatki:
1.
kl. Hospitalite (FR) - zwyciężczyni goniwy na 1600 m i w Nagrody Upsali;
2.
kl. Nadworna (POL) - zdobywczyni jednego pierwszego miejsca, drugiego w Nagrodzie Hipokratesa i trzeciego w Brochwicza.

V. Monika i Kazimierz Rogowscy - rekordziści pod względem ilości startów

Rekordzistami pod względem ilości startów są trenerzy Monika i Kazimierz Rogowscy, których konie biegały w sumie 447 razy - 25 pierwszych miejsc, 39 drugich.

VI. Trener Maciej Jodłowski - największa skuteczność

Spektakularny sukces w tym sezonie odniósł trener Maciej Jodłowski, który mając 32 konie zapisane do sezonu wygrał 31 gonitw i zajął 18 drugich miejsc na 122 starty, osiągając tym samym bardzo wysoki wskaźnik skuteczności, wynoszący ponad 25%. Z koni w treningu M. Jodłowskiego należy wyróżnić:
1. z koni starszych 4l. ogiery:
Duke Of Zamindar i Madjani;
2. z trzylatków:
og. Dżerarld i kl. Sorelina;
3. z dwulatków:
kl. Milaneza (POL) - 3 wygrane, w tym Dorpata i Dakoty oraz druga w Efforty, og. Mushrae (IRE) - drugi w Calderona, trzeci w Mokotowskiej.


VII. Trener Marek Nowakowski - wyróżnienie za trenowanie najlpeszego trzylatka polskiej hodowli, ogiera Temperament

W stajni trenera Marka Nowakowskiego, który na 136 startow, odniósł 24 zwycięstwa i tyle samo razy jego konie mijały celownik jako drugie, trenowany jest najlepszy trzylatek polskiej hodowli, og. Temperament, który wygrał Nagrodę Aschabada, był czwarty w Derby, drugi w Demon Cluba. Poza tym zwyciężył w Nagrodzie Korabia, był trzeci w Wielkiej Warszawskiej i wygrał nagrodę Sac-a-Papier na najdłuższym dystansie dla folblutów - 3200 m.

DŻOKEJE i JEŹDŹCY

I.
Dżokej Szczepan Mazur
Niekwestionowanym leaderem w championacie jeźdźców jest dżokej Szczepan Mazur, który na 270 dosiadów, wygrał 67 gonitw, a 44 razy mijał celownik jako drugi. Mimo, że po Wielkiej Warszawskiej wyjechał do Dubaju, przewaga jaką sobie wyrobił nad dżokejem Antonem Turgaevem zapewniła mu tytuł czempiona. Skuteczność dosiadów Mazura to prawie 25%.

II.
Dżokej Anton Turgaev
Zajął drugie miejsce w championacie, na 265 startów, odniósł 47 zwycięstw i zajął 45 drugich miejsc.

III.
Dżokej Wiaczesław Szymczuk
Chociaż w championacie zajął dopiero 7. miesce, w tym roku wygrał swoją 1000-ną gonitwę i tym samym przeszedł do elity polskich dżokejów. Na 194 dosiadów 29 razy wygrał, 18 razy był drugi. W ostatnim dniu wyścigowym uległ groźnie wyglądającemu wypadkowi, spadając z arabskiego konia Vector BS, ale na szczęście obrażenia nie okazały się poważne.

IV.
Młodzi jeźdźcy
Wśród młodych jeźdźców rewelacją sezonu okazała się 17-letnia córka trenera Adama Wyrzyka, st.u.
Joanna Wyrzyk, która na 79 dosiadów 16 razy wygrała, 5 razy była druga (wskaźnik skutecznośći dosiadów na poziomie 20%). Błyskotliwe jazdy młodej adeptki sztuki jeździeckiej zostały zauważone przez innych trenerów, od których dostawała wiele dobrych koni do jazdy, nie tylko ze stajni swego ojca.
Mogły się też podobać jazdy st.u.
Kamila Grzybowskiego, który na 120 dosiadów wygrał 16 gonitw, a 16 razy był drugi.
Najlepszym jeźdźcem płotowym w tym roku na Służewcu był st.u.
Paweł Gogolewski, który na 11 dosiadów pięciokrotnie wygrał, w tym 4 razy na niepokonanym w drugiej części sezonu Teście w treningu Janusza Kozłowskiego.


HODOWCA ROKU

W tym sezonie według nas tytuł ten należy się
Zbigniewowi Górskiemu za wyhodowanie wielu wspaniałych arabów, w tym niepokonanego w 6. startach trzyletniego Arasha (wygrał: Nagrodę Bandosa, Europejczyka, Białki, Sambora oraz w Nagrodzie Porównawczej pokonał tegorocznego derbistę Ziko) oraz arabskiej oaksistki, klaczy Afrah. Pozostałe araby hodowli Z. Górskiego również biegały na doskonałym poziomie i wygrywały prestiżowe gonitwy (og. Azis, Ahmad, Agis i in.)

Wyróżnienie hodowlane

-
Jarek Zalewski za wyhodowanie og. Temperament (który wygrał Nagrodę Aschabada, był czwarty w Derby, drugi w Demon Cluba i wygrał nagrodę Sac-a-Papier na najdłuższym dystansie dla folblutów - 3200 m.
-
Robert Zieliński za wyhodowanie kl. Testarossa (zwyciężczyni Memorialu Tomasza Dula, Irandy i Zamknięcia Sezonu, druga w Demony, czwarta w St. Leger, piąta w Wielkiej Warszawskiej).

WŁAŚCICIEL ROKU

Według wygranych sum i zwycięstw w najbardziej prestiżowych nagrodach tytuł ten należy się
Millennium Stud Sp. z o.o.. Suma zarobionych pieniędzy przez konie tej spółki to prawie 1 mln PLN.

NAJLEPSZYM TYPEREM LIGI MEDIÓW

Dziennikarz
Jacek Czerwiński, pseudonim Tx, który typował dla portalu www.bombawgore.pl, regularnie piszący na tematy wyścigowe w Polska The Times.

KOMISJA TECHNICZNA

W tym sezonie Komisja Techniczna surowo karała jeźdźców za nadwagi i niedowagi. Kary za problemy z wagą były zazwyczaj zawieszaniem licencji jeźdźców na określony czas. Bardziej surowo byli karani tzw. "recydywiści", którzy kolejny raz niewyważyli się na deklarowaną wagę.
Dość surowo, bo karą pieniężną i często również zawieszeniem licencji, było karane nadużycie bata przez jeźdźców. Kary były stopniowane - pierwsze przewinienie - 300 zł, drugie - 500 zł, trzecie - 1000 zł, a kolejne - zawieszenie licencji. Rekordzistą w tej dziedzinie był dżokej Victor Popov.
Wydaje się słusznym, by przepisy Prawa Wyścigowego regulowały bardziej precyzyjnie treść zapisu "nadużywanie bata" i określiły dokładną dozwoloną ilość oraz okoliczności tego nadużycia (np. w walce o wygraną).
KT regularnie pobierała próby dopingowe od koni w gonitwach, nie tylko od zwycięzców, ale wszędzie tam, gdzie zauważała radykalny wzrost lub spadek formy konia. Próby pobrane do początku listopada nie wykazały obecności substancji prawnie zabronionych.

Szlagier "Ta ostatnia niedziela" tradycyjnie zakończył sezon wyścigowy 2015 - tu się nic nie zmieniło.
Powrót do treści | Wróć do menu głównego