Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

St Leger 2013_uczestnicy


Do St. Leger zapisano 6 ogierów i 2. klacze.
Z tegorocznych uczestników Derby wystąpią tylko trzy trzylatki: derbista Patronus, trzeci na mecie w Derby Pillar i czwarty - Tymon. Zmierzą się z Koniem Roku 2012, irlandzkiej hodowli Camerunem, który cały czas potwierdza swoją klasę i wygrywa najważniejsze dystansowe sprawdziany dla koni starszych.
O Camerunie pisaliśmy już kilkakrotnie na naszej stronie, ale w skrócie przypomnijmy jego sylwetkę. Niżej również kilka słów o innych uczstnikach gonitwy.


1. Camerun (IRE)

5 l., (Singspiel-Cantaloupe /Priolo, hod. W. P. Iceton, wł. BHT Animal Trade Sp. z o.o., tr. M. Nowakowski, dż. P. Piątkowski, 60 kg
Camerun jako dwulatek biegał dwukrotnie, wygrywając z debiutu. Karierę trzyletnią rozpoczął od gonitw grupowych na dystansach 2000 i 1800 m, w których kolejno zajał trzecie i drugie miejsce. W związku z tym, że wiosną 2011 roku koń nie był w szczytowej formie, nie miał zapisu do Derby. Wygrał w połowie lipca wyścig trzeciej grupy, a potem kolejno Nagrodę Łazienkowską i Nagrodę Łeb w Łeb.
Formę Camerun pokazał jako trzylatek dopiero w Wielkiej Warszawskiej, gdzie zajął drugie miejsce za fenomenalnym Intensem, tracąc do niego 5 długości.
Camerun jako czterolatek na Służewcu wystąpił sześć razy, 4 x I, 2 x II. W Nagrodzie Golejewka przegrał "o łeb" z Iwoniczem . Następnie wygrał Widzowa i niefortunnie przegrał w PTS, w wyścigu rozegranym w tempie antyselekcyjnym, bardzo wolnym, gdzie ograła go szybka i doskonale przeprowadzona Marlene.
Pod koniec lipca, Camerun w imponującym stylu zdobyłpierwsze miejsce w prestiżowej Nagrodzie Kozienic, gdzie ustanowił nowy rekord toru na dystansie 2000 m: 2'02,1, lepszy od poprzedniego o 0,1 s (przy szybkich ostatnich dwóch ćwiartkach 29,2 i 29,9). Następnie wygrał St. Leger i Wielką Warszawską oraz został wybranym Koniem Roku 2012.
W tym roku, w wieku 5 lat w debiucie wypadł słabo, gdyż przez przedłużającą się zimę był opóźniony w pracy treningowej i zajął 5 miejsce w Nagrodzie Golejewka. Jednak już miesiąc póżniej triumfował w Nagrodzie Widzowa oraz wygrał Prezesa Totalizatora Sportowego.
W trzeciej dekadzie lipca Camerun zmierzył się w Niemczech w gonitwie klasy listed z mocniejszymi konkurentami na mało sprzyjającym dla niego dystansie 1800 m. Zajął siódme miejsce w 10-konnej stawce, ale nie stracił wiele do zwycięzcy.
Będzie głównym faworytem tej gonitwy.


2. Frenchie Lebec (GB)

4 l., kl., po Notnowcato-Brazilian Terrace /Zilzal, hod. Stanley House Stud, wł. Millennium Stud , tr. A. Wyrzyk, k.dż. S. Mazur, 58 kg.
Jest to klacz, która do tego sezonu biegała zagranicą. Ścigała się we Francji i na Ukrainie z dobrym skutkiem. W wieku dwóch lat raz wygrała i raz była czwarta na b. długich jak na dwulatka dystansach - 2000 m we Francji.
W wieku trzech lat biegała 4 razy we Francji na dystansach 2000-2400m, z czego raz wygrała, raz była druga, raz trzecia i raz czwarta. Później ścigała się już na Ukrainie, gdzie była zdobyła drugie miejsce w Oaks (przesunięta z pierwszego za crossing) i drugie w Derby.
W tym sezonie trenuje w Polsce. Rozpoczęła bardzo wcześnie sezon, bo już 1 kwietnia była zapisana do gonitwy klasy Listed w Kolonii, ale zajęla tam 9. miejsce w 11-konnej stawce na dystansie 1600 m.
Później zajęła 2. miejsce w Golejwka (przesunięta z trzeciego po dyskwalifikacji Marlene), ale już w Widzowa zajęła 7 miejsce w 8-konnej stawce. Klacz ma spore wahnięcia formy i tak naprawdę po 3. występach na Służewcu trudno ją ocenić. Wydłużenie dystansu powinno jej służyć. Jest to jeden z trzech koni K. Zgary.


3. Invisible Dubai (GB)

6 l., og., Dubai Destination-Far Reaching /Distant View,hod. Barkham Manor Stud, wł.E. Daporta , tr. M. Jodłowski, k.dż. A. Mazurkiewicz, 60kg.
Invisible Dubai nie biegał dwulatkiem. W wieku 3. i 4. lat był w treningu Andrzeja Walickiego. Jako trzylatek zaliczany był do ścisłej czołówki zaplecza.
Karierę trzyletnią rozpoczął od dwóch zwycięstw w III gr., następnie zajął 4. miejsce w Mem. J. Jednaszewskiego. Wygrał Nagrodę Aschabada, by kompletnie nie liczyć się w Derby i Kozienic. W St. Leger zajął 3. miejsce, w WW - 7. Rok zakończył wygraną w Sac-a-Papier.
W wieku 4. lat biegał tylko 4. razy. Był czwarty w Prezesa Totalizatora Sportowego. Wyścig o Nagrodę Kozienic zakończył jego karierę 4-letnią, gdyż nabawił się kontuzji.
W wieku 5. lat tylko dwa razy wystapił w Polsce, póżniej ścigał się we Włoszech w Merano, dwa razy wygrywając, raz będąc piątym.
Ten sezon rozpoczął od wygranej w Nagrodzie Dandolo, następnie był siódmy w Golejewka. Wygrał Nagrodę Prezydenta Wrocławia na Partynicach na 2400 m, by później odnotować słaby występ na Służewcu w II grupie - był czwarty za Simką, Aischylosem i Karą.
Koń biega "w kratkę" przeplatając dobre występy słabszymi, ale zważywszy na ostatnio wysoką formę stajni i na sprzyjajacy mu długi dystans, może okazać się "czarnym koniem" gonitwy.


4. Patronus (POL)

3l., og. (Ecosse-Princess of Java /Java Gold ), hod. A. Zieliński, wł. Millennium Stud, tr. A.Walicki, dż. Piotr Krowicki 54 kg.
Patronus rozpoczął swoją karierę dwuletnią od zajęcia trzech rzędowych drugich miejsc, by w czwartym starcie na dystansie 1600 m wygrać. Omijał nagrody dla dwulatków.
Sezon trzyletni rozpoczął od bardzo dobrego występu na 1600 m, gdzie wygrał z przewagą 6 długości do Admiral Questa.
Następnie rozczarował swoich fanów w nagrodzie Irandy zajmując 4. miejsce za Admiral Questem, Tymonem i og. Moonshine i tracąc trochę ponad 2 długości do zwycięscy.
W Memoriale Jerzego Jednaszewskiego zajął 3. miejsce, przegrywając o łeb drugie.
W Derby nie był faworytem. Wygrał ten najważniejszy sprawdzian dla trzylatków w dobrym stylu, w wyścigu, który był rozegrany w równym, mocnym tempie. Ograł o 2 1/2 dlugości obecną oaksistkę Kundalini, a Pillara i Tymona, z którymi ponownie spotka się w St. Leger odpowiednio o 3 i 3 1/2 dł. Prawdopodobnie będzie drugim faworytem gonitwy po Camerunie.


5. Tymon (USA)

3l., og., po The Daddy-Callie Alexandra /Private Terms, hod. Bereton C. Jones, wł. V. Kazakov, tr. D. Kałuba, k.dż. A. Kabardov 54 kg.
Tymon w wieku 2. lat biegał dwa razy i dwa razy wygrał.
Jako trzylatek rozpoczął karierę od zajęcia 2. miejsca w Nagrodzie Irandy za Admiral Questem, następnie był czwarty w Iwna, gdzie padł rekord toru. Zajął czwarte miejsce w Derby. Jest to najlepszy z amerykańskich trzylatków pana Kazakova startujących w Polsce.
Na torze ma swoich wiernych kibiców.


6. Toogris (FR)

4 l., og., po Dalakhani-Welimina /Sadlers Wells, hod. Wertheimer & Frere, wł. Millennium Stud , tr. A. Walicki, dż. M. Brezina 60 kg.
Toogris w wieku 2. lat nie biegał.
Trzyletnim ścigał się we Francji i na Ukrainie. We Francji brał udział w gonitwach o długich dystansach, raz wygrywając na 2500 m i dwa razy będąc trzeci na 2600 m. We Lwowie wygrał ukraińskie St. Leger i nagrodę Prezydenta Ukrainy.
W Polsce w wieku 4. lat biegał w Widzowa, zajmując tam 5 miejsce, a w Prezesa Totalizatora Sportowego był trzeci za Camerunem i Lucky Peterem.


7. Dżulietta (POL)

5l., kl., po Roulette-Dżamajka/Juror, hod. SK Widzów – K. Tyszko, wł. Orarius, tr. M. Jodłowski, dż. A. Turgaev 58 kg
Jest to drugi koń w treningu Macieja Jodłowskiego w stawce biorącej udział w St. Leger.
Klacz jako dwulatka biegała tylko raz, zajmując 3 miejsce w Próbnej.
W wieku 3. lat biegała 3 razy, dwa razy wygrywając w III gr., by później zająć ostatnie, 9. miejsce, w nagrodzie Novary.
Najwięcej biegała i najlepsze wyniki osiągała w wieku 4. lat. Wygrała Nagrodę Łeb w Łeb na 2400 m, Villarsa na 2600 m i była druga w Sac-a-Papier.
Na Służewcu w tym roku widzieliśmy ją trzykrotnie: w dniu rozpoczęcia sezonu zajęła 3. miejsce w Nagrodzie Dandolo, a miesiąc później wygrała III gr. na 2000 m. Kolejno startowala we Wrocławiu w Nagrodzie Prezydenta Wrocławia i zajęla tam siódme miejsce
Ostatni występ miała na Służewcu 3 sierpnia w wyścigu II grupy i na celowniku zameldowała się jako piąta, za towarzyszem stajennym, Invisible Dubai.
Klacz nie będzie faworytką gonitwy, choć na pewno ma swoich zwolenników.


8. Pillar (POL)

3 l., og., (Ecosse-Palixodia/Linamix), hod. A. Zieliński, wł. A. Zieliński, J. Mierzwa Zielińska, D. Mierzwa, M. Janikowski i Ryszard Zieliński, tr. M. Janikowski, dż. W. Szymczuk 54 kg.
Pillar był czołowym dwulatkiem na torze. Przegrał tylko w swoim debiucie, następnie 3 razy triumfował. Wygrał Nagrodę Min. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, później Mokotowską, po czym został okrzyknięty zimowym faworytem na Derby.
Sezon trzyletni rozpoczął od zajęcia drugiego miejsca w Rulera tracąc długość do Emperor Ajeeza. Następnie wygrał Nagrodę Iwna w rekordowym czasie, ustanawiając nowy rekord toru. Pokonał tam stawkę koni, które później również prześcignął w Derby, plasując się na 3 miejscu za Patronusem i Kundalini i tracąc ok. 3. długości do Patronusa.
Na usprawiedliwienie wyniku Pillara w Derby należy odnotować fakt, że przed najważniejszym sprawdzianem dla trzylatków miał przerwę w treningach spowodowaną infekcją, która w tym okresie szerzyła się na Służewcu.


Który koń wygra St. Leger? Co do jednego nie ma wątpliwości: wyścig przyniesie dużo emocji.
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia.
Niech na mecie zjawi się najlepszy!


Powrót do treści | Wróć do menu głównego