Tower Racing

Szukaj

Idź do treści

Derby 2014 SZUMAWA
(3) SZUMAWA

(GB)  

og. gn

 

pochodzenie:

Dylan Thomas - Marie de Blois / Barathea

stajnia:

St. KJ Szumawa

hodowca:

Laundry Cottage Stud Farm

właściciel:

KJ Szumawa

trener:

Emil Zahariev

jeździec:

. E Zahariev


Ten biegający w wieku dwóch lat tylko raz we Włoszech ogier zrobił klasyczne "wejście smoka" pod koniec kwietnia w swoim debiucie na Służewcu. Potem jednak nie zachwycał w gonitwach z udziałem czołówki rocznika, lecz nie był także najgorszy. Znawcy oceniają jego hipotetyczne miejsce w Derby raczej w dalszej kolejności.
W wieku dwóch lat zadebiutował we Włoszech pod koniec roku, zajmując piąte miejsce na dystansie 1900 metrów.
Rozpoczął karierę trzyletnią na Służewcu, deklasując konkurentów aż o osiem długości w gonitwie III grupy - Pucharze Amazonek im. Katarzyny Szymczuk. Pokonał w nim m.in. Vif Garcona, który zameldował się dopiero na szóstym miejscu. Następnie zmuszony był biegać już dwa tygodnie później, co trener tłumaczył źle skonstruowanym planem gonitw. Rzucony na dość głęboką wodę, biorąc pod uwagę jego niedoświadczenie i krótki odstęp między startami, spisał się dobrze, zajmując drugie miejsce za zdolną Testarossą w Nagrodzie Irandy (I grupa). O szyję pokonał też Korę. Przed startem w Nagrodzie Iwna (kat A) trener zadeklarował, że bez względu na to, jak spisze się w gonitwie - wystartuje w Derby. I słowa dotrzymał. Ogier pobiegnie w biegu o Błękitną Wstęgę, mimo że zameldował się dopiero na szóstym miejscu, dość zdecydowanie zostając pokonanym przez Greek Sphere, Predatora, Sadaka, Atlanta i Modraszka. Z derbowych towarzyszy udało mu się pobić tylko Vif Garcona i Sopran Tamo.
Ojcem Szumawy jest legendarny Dylan Thomas, który zarobił w swojej karierze ponad 3 miliony dolarów. Ogier ten biegał w gonitwach klasycznych, zdobywając m.in. pierwsze miejsca w irlandzkim Derby, Prix de l'Arc de Triomphe, King George VI & Queen Elizabeth Stakes i wielu innych. Ojciec matki natomiast to również osławiony Barathea - wspaniały miler, zwycięzca irlandzkiego 2000 Guineas, Queen Anne Stakes, czy Breeders' Cup Mile. Wystarczy więc pobieżnie spojrzeć na rodowód Szumawy, żeby dojść do wniosku, że ma on we krwi wszystko, co potrzeba dystansowemu koniowi z błyskiem na finiszu.
Czy Szumawa spełni pokładane w nim nadzieje? Nie jest pozbawiony szans, jednak jego zwycięstwo w Derby byłoby niemałą sensacją.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego